Orosz energiapolitika: Veresnek a dugóban mondták, hogy jönnek

Veres János pénzügyminisztert a moszkvai dugóban, útban hazafelé, a repülőtérre menet érte februárban a magyarországi orosz nagykövet telefonja arról, hogy Dmitrij Medvegyev akkori miniszterelnök-helyettes néhány nap múlva Budapestre utazik a Déli Áramlat gázvezeték ügyében tárgyalni - írta a hétfői The Wall Street Journal annak érzékeltetésére, hogyan támadta le Oroszország saját vezetéktervével Európát.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A konzervatív amerikai gazdasági napilap arról írt, hogy Oroszország kijátszotta az Európai Unió gázvezetéktervét, a Nabuccót abban a versengésben, amelynek kimenetele nemcsak a kontinens energiaellátását, hanem a politikai befolyást is meghatározhatja évtizedekre. Az újság szerint a Kreml és az orosz gázmonopólium, a Gazprom gyorsan és könyörtelenül tárgyalt a Déli Áramlat ügyének előmozdítása érdekében.

Hetek alatt

A cikk részletesen felidézi, milyen manőverrel hódította meg Oroszország Magyarországot, amely akkor a Déli Áramlat hiányzó láncszeme volt. Miután a 2007 szeptemberi budapesti Nabucco-konferencián Gyurcsány Ferenc miniszterelnök "teljes támogatásáról" biztosította az EU-projektet, Moszkva ellentámadásba lendült. Vlagyimir Putyin elnök és képviselői bejárták Kelet-Európát, és heteken belül megnyerték Bulgáriát és Szerbiát tranzitországnak, megszerezték egy fontos ausztriai gázelosztó felét, majd nyomást kezdtek gyakorolni Magyarországra. A február 22-i moszkai magyar-orosz egyeztetések kudarcba fulladtak, miután Moszkva 51 százalékos részt kért a vezeték magyarországi szakaszát majdan üzemeltető közös vállalatból, továbbá adókedvezményekre tartott igényt. A magyarok ezt nem fogadták el, ezeknek ez előnyöknek a megadása ugyanis ellentétes az EU-szabályokkal.

Veres János pénzügyminiszter hazafelé tartott a tárgyalások után - ahol a felek tehát nem tudtak megegyezni a tranzitmegállapodásról -, kocsijával azonban dugóba került, le is késte repülőgépét. A dugóban hívta fel őt a budapesti orosz nagykövet, s közölte, Dmitrij Medvegyev miniszterelnök-helyettes következő héten hétfőn Magyarországra utazik a tárgyalások felújítására.

Engedékeny orosz tárgyalók

Mint a The Wall Street Journal megjegyezte, az ilyen magas szintű tárgyalások előkészítése általában több hetet vesz igénybe. Ez esetben a magyar felet két nappal előbb értesítették az útról. Az újság szerint "az orosz politikai óra ketyegett" a következő vasárnapra kitűzött orosz elnökválasztás előtt. Veres János szerint "nyilvánvaló, hogy az üzletet a választások előtt nyélbe akarták ütni", hiszen Moszkva számára fontos projektről van szó.

Medvegyev néhány órával azután, hogy Budapestre érkezett, feladta a két korábbi fontos orosz követelést. Belement abba, hogy a közös vállalat tulajdona 50-50 százalékos legyen, és már nem esett szó adózással kapcsolatos ígéretekről.

A lap Garamhegyi Ábelt, a gazdasági minisztérium szakállamtitkárát idézte, aki szerint Budapest tudta, hogy ha elutasítják az orosz ajánlatot, akkor Oroszország másik útvonalat keres. A lap szerint a képlet Magyarország számára ez volt: ha nincs gázvezeték, tranzitdíj sincs. Négy nappal később Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Moszkvába utazott az aláírási ünnepségre.


Tervezett és működő gázvezetékek Európában az Economist térképén

A Nabucco-terv vége?

A The Wall Street Journal arról írt, hogy az ügylet a magyar ellenzék felháborodását és az Egyesült Államok dühét váltotta ki. Németh Zsolt, az ellenzéki Fidesz parlamenti képviselője kijelentette: "ahelyett, hogy csökkentenék függőségünket Oroszországtól, növelik". Dan Fried amerikai külügyi államtitkár-helyettes egy magyar lapban közölt cikkében arról írt: Moszkva a Nabucco-projekt terén történt haladásra azzal válaszolt, hogy nyomást gyakorolt Magyarországra és szomszédaira a Déli Áramlatról szóló gyors megállapodás érdekében. Fried rámutatott: az orosz monopólium a versenye elfojtására fogja felhasználni a gázvezetéket.

Az amerikai újság szerint Oroszország azóta továbblépett. A Gazprom június elején olyan hosszú távú szerződést ajánlott fel Azerbajdzsánnak, amelynek értelmében világpiaci áron vásárolná meg a földgázt. Ez a megállapodás megszüntetné a Nabucco-vásárlóknak a Gazprommal szembeni előnyét az ázsiai és kaukázusi gázért folyó versengésben.

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo