Az Európai Parlament csütörtökön fogadta el a környezetvédelmi és a kapcsolódó politikai célokra szolgáló piaci alapú eszközökről szóló zöld könyvvel kapcsolatban készített jelentést - írja az EUvonal. Eszerint az EP szorgalmazza a piaci eszközökből származó bevétel újbóli befektetését olyan programokba, amelyek támogatják a környezetvédelmi célokat, valamint mérsékelik a versenyképességre gyakorolt és bármilyen egyéb társadalmi hatást.
A jelentés alapján a képviselők úgy vélik, hogy "az EU kibocsátás-kereskedelmi rendszerének aukciós bevételei a jövőben az EU fő finanszírozási forrásaivá válhatnának". A parlament ezért felkérte a Bizottságot, hogy a környezeti károk költségeinek felmérése, és a vonatkozó piaci sikertelenségek kiigazítása érdekében dolgozzon ki olyan egyértelmű stratégiát a piaci alapú eszközök használatával kapcsolatban, amely kiterjed az adózásra, az EU kibocsátás-kereskedelmi rendszerének áttekintésére, a kereskedelemre és a technológiai politikákra.
A fenntartható fejlődés és a szénmentes gazdaság kialakítása sokféle elriasztó eszközt (például adókat, díjakat) és ösztönzőket (például kereskedelmi rendszereket) igényel - áll a szövegben. A parlament szerint a közösségi piaci alapú eszközök nem korlátozódhatnak a kibocsátási jogok vagy a kibocsátási kvóták kereskedelmi rendszerére, a képviselők elképzelhetőnek tartanák például a fosszilis energiáknak nyújtott támogatások csökkentésének ellentételezéseként egyfajta "szénadó" bevezetését. A parlament emellett arra kérte a Bizottságot, "hogy készítsen megvalósíthatósági tanulmányt egy CO2-kártyának személyek és kkv-k részére történő bevezetéséről". A kártyán feltüntetnék az energiafogyasztást és a kibocsátott üvegházhatású gázok mennyiségét is. (A kibocsátási kvóták ingyenes kiosztásának köszönhetően öt tagállam energiaipari vállalata ölébe akár 72 milliárd eurós nem várt haszon hullhat a következő négy évben.)