A British Telecommunications plc (BT) új modellt mutatott be a széndioxid-kibocsátás mérésére és nyomon követésére. A modell a cég szerint fontos lépés a széndioxid-kibocsátás világszerte egységes mérésének megvalósítása felé.
Jonathon Porritt, a fenntartható fejlődést népszerűsítő angol szervezet, a Forum for the Future alapító igazgatója és a BT tanácsadó testületének elnöke szerint: "A módszer áttörést jelent az emissziócsökkentési célok meghatározása terén. Ha minden vállalat így határozná meg céljait, sokkal közelebb lennénk a klímaváltozás problémájának megoldásához."
Az új modellt Dr. Chris Tuppen, a BT fenntartható fejlődésért felelős igazgatója dolgozta ki. Szerinte "elkerülhetetlen, hogy minél előbb stabilizáljuk a klímánkat. A BT-nél tisztában vagyunk vele, hogy a fenntartható növekedés a mi felelősségünk. A Climate Stabilisation Intensity (CSI, klímastabilizációs intenzitási modell) célértéke összekapcsolja a BT széndioxid-kibocsátását és pénzügyi teljesítményét, így a két tényező kölcsönös függésbe kerül egymástól. Új eszközünkkel a cégek a világon mindenütt szervezetükbe ágyazhatják a fenntarthatóságot, és értékes segítséget kaphatnak a változtatáshoz." (Törökország úgy döntött, ratifikálja az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséről intézkedő Kiotói Jegyzőkönyvet.)
A profit megmarad
A világ széndioxid-kibocsátásának túlnyomó része vállalati tevékenységből származik, de egészen mostanáig nem volt egyértelmű, milyen célok teljesítésével járulhatnak hozzá az egyes cégek a globális kihívás kezeléséhez.
A BT szerint erre a problémára reagál a CSI-modell. A CSI kapcsolatot teremt a vállalatok pénzügyi, környezeti teljesítménye és a szükséges kibocsátás-csökkentés között, és teljes mértékben összhangban áll a Stern-jelentésben és az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete által kiadott jelentésekben megfogalmazott globális emissziócsökkentési prioritásokkal. A modell előnye, hogy annak segítségével a vállalatok üzleti növekedésüket fenntartva tudják teljesíteni a globális széndioxid-kibocsátás csökkentésének szigorú céljait. Ez a BT reményei szerint a többi nagyvállalatot is lépésre ösztönözheti. (Csekély mértékben, 0,7 százalékkal nőtt a légszennyező széndioxid-kibocsátás tavaly az Európai Unióban az úgynevezett kibocsátás-kereskedelmi rendszerben részt vevő vállalatok körében.)
80 százalékos kibocsátás-csökkentés
A BT energiahatékonysági intézkedések bevezetésével, megújuló forrásból történő helyszíni energiatermelés segítségével, valamint alacsony széntartalmú energiaforrások bevonásával készült elektromos áram vásárlásával kívánja teljesíteni a 80 százalékos csökkentési célt.
Azt is elhatározták, hogy 2016-ig egyesült királyságbeli energiaszükségletének 25 százalékát szélturbinák segítségével, saját maga állítja elő.
A CSI célértékének segítségével a társaság nemzetközi ütemtervet dolgozhat ki az előirányzott csökkentés elérésére. 1996 és 2008 között a BT 60 százalékkal mérsékelte emisszióját az Egyesült Királyságban. (Magyarország számára a kiotói jegyzőkönyvben megfogalmazott kibocsátáscsökkentési kötelezettségek könnyen teljesíthetők.)