Bírálják a biobenzint

Az Európai Parlament ipari, kutatási és energiaügyi szakbizottsága által felkért témafelelős szerint alapvetően helyes, némely ponton azonban korrekcióra szorul az EU éghajlatváltozással kapcsolatos jogszabálycsomagja. Turmes bírálattal illette a Bizottságot, amelynek nem volt bátorsága ejteni a bioüzemanyagok használatára vonatkozó 10 százalékos célkitűzést.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A nap-, szél-, illetve geotermikus energiák valószínűleg nem apadnak el a közeljövőben, és még csak széndioxidot sem termelnek. Az Európai Bizottsági éghajlatváltozással kapcsolatos jogszabálycsomagja a megújuló energiák felhasználási arányának 20 százalékra történő növelését javasolja 2020-ig. Claude Turmes, a téma luxemburgi, zöldpárti felelőse szerint a javaslat alapvetően helyes, némely ponton azonban korrekcióra szorul.

Bizottsági jogszabálycsomag a klímaváltozás ellen

Az EP rendkívüli januári plenáris ülésén a képviselők alapvetően támogatták az Európai Bizottság éghajlatváltozással kapcsolatos javaslatait. A csomag célkitőzései: 20 százalékos energiahatékonyság-javítás, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 20 százalékos csökkentése, valamint a megújuló energiák felhasználási arányának 20 százalékra történő növelése. A csomag részét képezi továbbá a speciális, kötelező nemzeti célkitűzések elfogadása, valamint a származási garanciára vonatkozó szabályok bevezetése.

Az EP ipari, kutatási és energiaügyi szakbizottsága Claude Turmest (zöldpárti, luxemburgi) jelölte a javaslat témafelelősének. Turmes szerint a 2020-ig megvalósítandó 20 százalékos javaslat jó irányba halad. A problémát azonban a "származási garancia" rendszerének létrehozásában látja, amely gyenge jogi alapon áll. A szöveg veszélyeztetné a megújuló energia már létező nemzeti támogatási rendszereit - véli a jelentéstevő.

A legjobb energia az, amire nincs is szükségünk

Turmes bírálattal illette a Bizottságot, amelynek nem volt bátorsága ejteni a bioüzemanyagok használatára vonatkozó 10 százalékos célkitűzést, hozzátéve "nekünk lesz bátorságunk" ahhoz, hogy ehhez megszerezzük az EP teljes támogatását. A jelentéstevő úgy véli, tudományos kutatások igazolják, hogy a cukorrépa vagy a gabona évi hozamának nagyon rossz a széndioxidmérlege. (A biobenzinnel kapcsolatos kételyeket már az EU környezetvédelmi biztosa is hangoztatta.)

A képviselő szerint az európai biomasszát sokkal jobban lehetne kombinált hőerőművekben hasznosítani, azaz nem szén-, hanem biomassza-tüzelésű erőművekben. Háromszor vagy négyszer annyi széndioxid kibocsátásának lehetne elejét venni, ha a villamos áram és a hő termeléséhez szén helyett biomasszát használnánk - állítja Turmes. A nemzeti célkitűzéseket nagyon helyesen állapították meg. Megvizsgáltuk a számokat, amelyeket nagyon megfelelőknek találtunk." A képviselő hatalmas potenciált lát az elfogyasztott energiamennyiség csökkentésében. "A legjobb energia az, amire nincs szükségünk - mondja ironizálva.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo