Infokom

Veszélyben a taxirendelő alkalmazások
A Kaspersky Lab kutatói a jól ismert mobil banki applikációkat támadó trójai vírus, a Faketoken új, továbbfejlesztett változatát fedezték fel, amely már képes felhasználói azonosítókat lopni népszerű taxiappokról.

Szabadon pénzt csinálhatnak a startupok a LinkedIn adataiból
Egy San Franciscó-i bíró úgy döntött, a LinkedIn nem akadályozhatja meg egy startupnak, hogy hozzáférjen az oldalon szereplő adatokhoz. Az ügy alighanem precedensértékű, és megnyithatja az utat az előtt, hogy a big data-startupok aranybányaként használják a közösségi médián található adatokat.

Adatvédelem: így kezeljük a fiókokat és jogosultságokat
A legtöbb vállalatnál tisztában vannak vele, hogy túl sok rendszergazdai jogosultság kiadása kockázattal jár, mégsem fordítanak kellő figyelmet a területre. A veszély jelentőségére a Verizon „Data Breach Investigations Report" anyaga is rámutatott. A kutatás szerint a hackeléssel elkövetett adatszerzések 81 százalékánál ellopott hozzáféréseket vettek igénybe. Kiemelt jogosultságok birtokában pedig az okozott károk még súlyosabbak lehetnek. A NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet szakértő szerint megfelelő stratégiával és pár egyszerű lépéssel hatékonyan kézben tartható a kiemelt fiókok és személyazonosságok felügyelete.

Végre nem vesznek el a beszélgetéseink számcsere után
Újabb frissítés érhető el a Viberhez, amelynek telepítése után a felhasználók megváltoztathatják telefonszámukat, valamint beállíthatják elsődleges mobileszközüket, mindezt bármilyen adatvesztés veszélye nélkül. Ez végre kiküszöböli a legidegesítőbb hibáját az alkalmazásnak, melynek több százmillió felhasználója tépte eddig a haját egy-egy készülékcsere után.

„Ja és a csészéket is elmoshatja” – a Google-programozó szexizmusa
Máig vitatják világszerte James Damore ügyét: a Google programfejlesztője a vállalat belső levelező hálózatán tett közzé 10 oldalas dolgozatot arról, hogy véleménye szerint a nőknek kevés keresnivalójuk van az informatikában, miután kevésbé ellenállóak a stresszel szemben, mint a férfiak, így nem is igen tudnak vezető pozíciókba kerülni. Velük szemben a férfiak – így a 28 éves programozó – „természetes tulajdonságaiknál fogva” tudnak jobban helytállni korunk egyik legfontosabb iparágában.

A Facebook betör a video-szolgáltatási piacra is
Német startup céget vásárolt a Facebook. Az amerikai internetóriás megvette a a videó-szerkesztő alkalmazás fejlesztésére szakosodott erfuri Fayteq vállalkozást.

Zsarolás helyett rombolás
A kiberbűnözők elsődleges célja a rombolás: tönkretehetik a szervezetek biztonsági mentéseit és a támadások utáni visszaállításhoz szükséges egyéb védelmi megoldásokat. A Cisco friss kiberbiztonsági jelentése a fenyegetések gyors változására és a „destruction of service” (DeOS) támadások veszélyeire hívja fel a figyelmet.

Biztosítsa magát az állam ellen
Ismert tény, hogy míg Európában továbbra is elképesztően lassan növekszik a kiberbiztosítási piac, addig az USA-ban egyre gyorsuló ütemben terjeszkedik. Az egyik szereplő, a korábban FBI ügynökként dolgozó Jason Smolanoff szerint ebben nagy szerepe van az államoknak, de egyáltalán nem úgy, ahogy azt elsőre gondolnánk.

Google okosszemüveg újratöltve
Visszajön a Google okosszemüvege, amit a cég 2015-ben a szerény érdeklődés miatt kivont a piacról. Most újra forgalomba kerül, de csak vállalkozások juthatnak hozzá.

Célpontban a világ legnagyobb hírügynökségei és a Skype szerverei
Az idei év második negyedéve bizonyította, hogy a tartós DDoS támadások visszatértek az üzleti életben. A vizsgált időszak leghosszabb támadása összesen 277 órán át tartott (több mint 11 nap), ami 131%-os növekedést jelent az első negyedévhez képest. A Kaspersky Lab szakértői által összeállított legújabb DDoS jelentés szerint ez a támadás vezeti egyelőre a rekordot idén.
Egy "out of office" automatikus üzenet is veszélyes lehet
Gondolta volna, hogy még egy out of office automatikus üzenet is veszélyes lehet? Kiberbűnözők egészen apró információmorzsákból is képesek muníciót kinyerni egy social engineering támadáshoz. A NetIQ szakértői három olyan területre hívják fel a figyelmet, ahol akaratlanul is árulkodó nyomokat hagyhatunk magunk után, kinyitva a kaput az adattolvajoknak.
Ezek az események határozták meg idén a kibervilágot
2017 második negyedévét a kifinomult kiberfenyegetések és az egyre gyakrabban megjelenő továbbfejlesztett zsarolóvírusok jellemezték, köztük volt 3 nulladik napi sebezhetőséget kihasználó rosszindulatú program és 2 világméretű támadás: a WannaCry és az ExPetr. Az utolsó két szakértői elemzés arra enged következtetni, hogy a rosszindulatú kód hamarabb szabadult el, mintsem kész lett volna, és ilyen módon szokatlan helyzetet teremtett a támadóknak. Ezeket a trendeket a Kaspersky Lab legutóbbi negyedéves fenyegetettségi indexének összefoglalójában állapították meg.
1000 euróba kerül majd az új csúcstelefon
A Samsung augusztus 23-án New Yorkban mutatja be legújabb csúcstelefonját, a Note 8-ast, amely minden korábbinál drágább lesz, 999 euróba kerül. A szaksajtóban kiszivárgott (vagy kiszivárogtatott...) adatok szerint az első újdonság, hogy az okostelefon 6,3 collos képernyőjével valamivel hosszabb és vastagabb is lesz elődjénél, a Galaxy S8-nál.
Csökkent az érdeklődés a táblagépek iránt
A második negyedévben folytatódott a táblagép-világpiaci forgalom csökkenése, ütemét azonban mérsékelte néhány nagy keresletnek örvendő olcsóbb típus megjelenése - állapítja meg az amerikai International Data Corporation (IDC) távközlési és informatikai piackutató intézet elemzése.
Dől a pénz a startupokba, melyekbe a CIA tőkealapja fektet
A CIA a Szilícium-völgy egyik finanszírozója. Ez nem titok. Kockázati tőke alapja, az In-Q-Tel évek óta fektet dollármilliókat a működése szempontjából leghasznosabbnak vélt, legígéretesebb technológiai innovációkba. Ha egy startupba befektet, az afféle megerősítésként szolgál, sorban állnak más alapok, hogy szintén oda invesztáljanak. A CIA minden egyes befektetett állami dollárjára 11-15 dollárnyi tőke jut magánforrásokból.
Értesítést küld a késő poggyászról az American Airlines is
Értesítést küld az American Airlines az utasoknak a mobiltelefonos alkalmazás segítségével, ha az utas poggyásza nem oda, vagy nem akkor érkezik meg, ahova annak tulajdonosa.
Mastercard biometrikus kártya már Európában is
A Mastercard bemutatta a bolgár UniCredit Bulbankkal közösen lefolytatott biometrikus kártyatesztek eredményeit. Az új megoldás a chipes technológiát az ujjlenyomattal ötvözi, így téve még kényelmesebbé és biztonságosabbá az azonosítást bolti vásárlás esetén.
3,2 másodpercenként születik egy új kártevő
2017 első felében átlagosan majdnem ötven alkalommal ért vírustámadás minden egyes számítógépet. A kártevők 99 százaléka még mindig Windowsra készül, és minden 3,2 másodpercben születik egy új példány.
Mobil trójai lopja az adatainkat
A Kaspersky Lab szakértői nemrég azonosították a Svpeng mobil banki trójai új változatát, amely a keylogging funkcióval rendelkezik. Egy olyan technológiával, amely a számítógépes tevékenységet titokban figyeli és jelenti. A módosított trójai olyan már leírt szövegeket lop el, mint például a banki hitelesítő adatokat a feltört Android rendszerű készülékekről. Ez a módszer lehetővé teszi a trójai számára, hogy más jogosultságokat is biztosítson magának, valamint megakadályozza a törlésére tett kísérleteket. A kutatók figyelmeztetnek, hogy a készülék szoftvereinek frissítése sajnos nem véd ez ellen a trójai ellen.
Zsarolóvírus 400 dollárért eladó!
A Sophos elemeire bontja a veszélyes Philadelphia zsarolóvírust, hogy bemutassa, mennyire virágzóvá vált a kiberbűnözés ezen ága. Manapság bárki megveheti ezt a szolgáltatáscsomagot 400 dolláros áron. A vásárlást követően a bűnözők számítógépeken tárolt adatokhoz férnek hozzá, amelyeket kódolnak, és a feloldásért cserébe váltságdíjat követelnek.
Nyaralás okostelefonnal, női és férfi szemmel
Hatékonyabban használják ki az okostelefonjaikat a nők, mint a férfiak, előrébb járnak a mobilfizetés, a navigáció és egy sor más, a nyaralás alatt fontos alkalmazás használatában – derült ki abból a kutatásból, amelyet a Huawei Technologies készíttetett többek között Magyarországon is. A felmérés szerint a két nem telefonhasználat terén sem csak ebben különbözik: a férfiak a jó hátlapi kamerát, a nők viszont a gyorsaságot – a processzort – részesítik előnyben a nyaralás során. A medencébe viszont továbbra sem vinnénk magunkkal okostelefont, mindössze a felhasználók harmada tartja fontosnak, hogy a telefon vízálló legyen.
Itthon is egyre népszerűbb a mobil bankolás
Pénzügyeik intézésénél egyre többen választják a mobil bankolást a GfK kutatása szerint. Folyamatosan nő azok száma, aki átutalásra is használja okostelefonját.
Évtizedek óta dolgozunk együtt robotokkal
AlphaGo, a mesterséges intelligenciájú számítógéprendszer márciusban legyőzte Lee Sedolt, Korea Go nagymesterét. A számítógéprendszer négy játszmát nyert, egyet pedig elveszített. A két fél küzdelme történelmi jelentőségű. Most először láthatta a világ, milyen teljesítményre képes a mesterséges intelligencia góban, abban a 2500 éves táblajátékában, amely sokkal bonyolultabb a sakknál, és magasabb szintű intuíciót igényel, mint bármely más játék.
Informatikusok nélkül csak álom a biztonság
A kibertámadások számának állandó növekedése, amely hatással van a vállalkozásokra világszerte, meghatározza a fő technológiai trendeket nemcsak a gyártásban, hanem az üzemeltetésben, a szolgáltatások biztosításában is.
Meghamisíthatatlan az e-aláírás?
700 milliárd számítógép egy évnyi munkája is kevés lenne meghamísítani egy e-aláírást, ennyi gép megközelítőleg 600 milliárd megawatt áramot fogyasztana, vagyis 35 ezer paksi erőmű éves teljesítménye is kevés volna az energiaigény fedezéséhez, az éves áramszámla pedig 20 000 000 milliárd forint felett lenne a NETLOCK szakértőinek becslései szerint.
Elsunnyogják az alkalmazottak a hackertámadást
Világszerte az alkalmazottak 40 százaléka eltussolja a vállalati számítógépes incidenseket azért, hogy elkerüljön egy esetleges büntetést – derül ki a Kaspersky Lab és a B2B International kutatóintézet közös online kutatásából. Az alkalmazottak felelősek az informatikai balesetek 46 százalékáért évente, ezzel óriási sebezhetőséget okozva az adott cégnek minden szinten.
Az okostelefonok bekebelezik a fényképezőgépek piacát
Bár évente jelentős mennyiségű digitális fotó készül Magyarországon, a fényképezőgépek piaca mégis leszálló ágban van már évek óta. Nem országspecifikus a jelenség, sokkal inkább egy világméretű trend része: manapság már szinte mindenki a telefonjával fotóz. Fényképezőgép-készülékeknek pedig maradt mindössze 3 százaléknyi piacrész, igaz, a magas árkategóriában.
Telefon nélkül nyaralni sem tudunk
A magyarok kétharmada nem tudja elképzelni a nyaralását az okostelefonja nélkül, amit leginkább fotózásra, navigációra, étterem és hotel keresésére használ a vakáció során - derült ki a Huawei megbízásából készített kutatásból.
A felhőbe tartanak a cégek
A vállalatok közel fele tervezi, hogy három éven belül felhő alapú infrastruktúrán keresztül bonyolítja üzleti tevékenységeit. Nem véletlenül: a már átállt felhasználók szerint csökkentek a költségeik, rugalmasabbá váltak a folyamataik és könnyebben alkalmazkodnak az új technológiákhoz is.
Százezrekbe kerülhet az ingyenes játék
A hosszú nyári napok során könnyű lekötni a gyerekek figyelmét egy táblagéppel vagy okostelefonnal. Ellenőrzés és megfelelő biztonsági beállítások nélkül azonban a kicsik rövid idő alatt akár több százezer forintot is elkölthetnek virtuális játékokra.
A technikától még nem fogad sírig tartó szerelmet az ügyfél
Mesterséges intelligencia, hangfelismerés, biometrikus azonosítás – ezek a kulcsszavai annak a technológiai ugrásnak, amely ügyfélközpontúbbá teszi a bankolást az elkövetkező években.
Új élmények a próbafülkében
Magyarországon is bemutatkozott a jövő próbafülkéje, ami a legújabb technológiákat felvonultatva köti össze az offline és online világot. A digitális próbafülke új szintre emeli a vásárlói élményt a fogyasztók számára, míg a kereskedők egy különleges értékesítési és marketing eszközzel gyarapodhatnak.
12 tipp hogyan védekezhetünk az online világban
100%-os biztonság nincs, de kis odafigyeléssel megnehezíthetjük a hackerek dolgát: jelszógenerátor, USB-kondom, hamis válasz a biztonsági kérdésekre, rendszeres frissítés – csak néhány, a jól bevált módszerek közül.
Az adategyeztetési határidő után is visszaadhatják a feltöltőkártyás mobilszámokat
Az adategyeztetési határidőt, június 30-át követően is visszaadhatják a szolgáltatók a feltöltőkártyás előfizetésekhez tartozó mobilszámokat és azok egyenlegét azoknak, akik nem azonosították magukat időben, de később megteszik ezt - írja az MTI.
Digitalizációban már majdnem utolértük a Nyugatot
A kelet-közép-európai államokban az internet-hozzáférés és a szélessávú mobilinternet használata közel azonos az EU15-országokéval. A régió digitális infrastruktúrája jól fejlett, ám a digitális közszolgáltatások alacsony szintje gátolja a haladást.
Ma lejár a határidő a feltöltőkártyásoknak
Egy napjuk maradt adategyeztetésre a feltöltőkártyás mobiltelefonok előfizetőinek, a nem azonosított SIM-kártyák előfizetése és a hozzá tartozó szolgáltatás szombaton megszűnik. A határidő lejárta után pedig csak új szerződéssel adható vissza megszűnt előfizetések hívószáma és egyenlege az ügyfeleknek, ha igazolták a személyazonosságukat.
Itt az ideje komolyan venni az online banki kibertámadásokat
A Kaspersky Lab legújabb jelentése a kiberfenyegetésekről rávilágít a pénzügyi szektort megbénító online banki szolgáltatásokat érintő incidensekre, amely szerint átlagosan kb. 4,8 milliárd Ft-os (1.754.000$) veszteséggel kell szembesülniük a bankoknak. Ez az összeg majdnem a duplája egy malware okozta szolgáltatás-kiesés kárainak, amelynek átlagos kárértéke kb. 2,3 milliárd Ft (825.000$).
Szép új világ: már a pénzügyi tanácsokat is robotok adják
Mi a különbség közted és azok közt, akik pénzt csinálnak? „Az algoritmusaik”, tartja az új Wall Street-i szólásmondás. Ma már nincs olyan vállalat a pénzügyi szektorban, amely ne használna algoritmusokat a döntéseihez. Mesterséges intelligencia kell a piaci trendek tetten érésére és ezek jövőbeli alakulásának megjósolására. Az automatizált befektetési szolgáltatások ezeken az algoritmusokon alapulnak.
Chatbotom van, és nem félek használni!
Napjainkban egyre többen fedezik fel az üzenetküldő platformok keretében működő chatbotok kommunikációs előnyeit, melyen keresztül hatékonyan érhetőek el a felhasználók. Az eszköz használatakor azonban biztosítani kell az ügyfelek adatvédelmi jogait és informatikai védelmét is. „Garantálni kell, hogy adataik nem kerülnek rossz kezekbe, és csak arra a célra használják fel ezeket, amelyhez hozzájárultak.” – figyelmeztetett dr. Dudás Gábor, a KLART Legal szakértője a Chatbotom van, és nem félek használni! avagy hétköznapi robotika az új adatvédelmi rendelet előszobájában címmel tartott meetupon.
2020-ra beindulnak az első kereskedelmi 5G hálózatok
Várhatóan 2020-ra beindulhatnak az első kereskedelmi 5G hálózatok, az ötödik generációs mobilhálózatok kutatás-fejlesztési, szabványosítási, és kivitelezési folyamata jóval rövidebb időt vesz igénybe, mint a 3G vagy a 4G bevezetése - mondta Vörös Zsolt, a Huawei Technologies Hungary vezeték nélküli hálózatok fejlesztéséért felelős igazgatója sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.
Hatmilliárd potenciálisan sebezhető okos eszköz van világszerte
A kifejezetten az okos eszközöket célzó malware-minták (kártékony program) száma elérte a 7000-et, amelyeknek több 50%-a az idén jelent meg a Kaspersky Lab kutatói szerint. Világszerte több mint 6 milliárd intelligens eszközt használunk, az emberek egyre inkább veszélybe kerülnek a digitálisan összekapcsolt életüket célzó rosszindulatú programok miatt.
Mobillal lehet fizetni mától az OTP-nél is
Az OTP Bank elindította új, érintéses mobilfizetési megoldását. A szolgáltatás az OTP saját technológiai cége által fejlesztett és üzemeltetett Simple alkalmazáson keresztül érhető el, egyelőre a pénzintézet saját ügyfelei számára.
Öt hasznos applikáció az üzlethez
Az üzleti életben nem csak fejleszteni, de használni is érdemes az alkalmazásokat. Míg néhány éve csak a levelezésünket és dokumentumaink olvasását intéztük telefonon, ma már a költségvetést, konferenciabeszélgetést vagy projektfolyamatokat is kezelhetünk okostelefonok segítségével. Összeszedtünk ötöt a szerintünk leghasznosabb, üzletmentet segítő applikációk közül.
Csúcstechnológia kerül az egészségiparba
Stratégiai szintű együttműködés veszi kezdetét a BAZ Megyei Központi Kórház És Egyetemi Oktatókórház, valamint a Bay Zoltán Közhasznú Nonprofit Kft. között, elsősorban infó-kommunikációs eszközzel támogatott diagnosztikus terápiás-, távfelügyeleti eljárások, az ellátó intézményben felmerülő kutatás-fejlesztési elgondolások, és mérnök-informatikai fejlesztések szakterületén. Az együttműködési megállapodást dr. Tiba Sándor az Oktatókórház főigazgatója, valamint dr. Grasseli Norbert a Bay Zoltán Kutatóközpont ügyvezetője írta alá.
Alkalmazásokkal kell alkalmazkodnunk a változó világhoz
Akár egy nagyobb vállalatot irányítunk, akár csak most vágtunk bele egy kisebb cég vezetésébe, számolnunk kell azzal, hogy a saját mobilalkalmazás létrehozása lassan elengedhetetlen része ismeretségünk és márkánk felépítésének. A világ legnagyobb közösségi oldalának statisztikáiból jól kiolvashatóak a mai trendek: 1,9 milliárd ember van fent a Facebookon, ebből 1,15 milliárd naponta használja a Facebook mobilalkalmazását is, és egyre többen vannak, akik csak mobilon használják a közösségi oldalt. A fiatalabb generáció tagjai már többet nézik az okostelefonjukat, mint a tv-t, a vállalkozóknak pedig alkalmazkodniuk kell a változó világhoz.
Ezt ne hagyja ki: ingyenes informatikus képzés indul
A Magyar Telekom tavaly márciusban közölt összesítése szerint mintegy 300 ezer ember dolgozik a magyarországi infokommunikációs szektorban, ugyanakkor mintegy 15 ezer szakember hiányzik. A szektor velük 400 milliárd forintnyi GDP többletet állíthatna elő a cég számításai szerint.
Elavult számítógépet használ a magyar kkv-k csaknem harmada
A magyar kis- és középvállalatok 29 százaléka elavult, 5 évnél idősebb számítógépet használ, ami lényegesen rosszabb az uniós átlagnál, ahol 18 százalék ez az arány – mondta Vass Gábor, a Microsoft Magyarország Kft. kkv-üzletág és partnerkapcsolati igazgatója a vállalat legfrissebb kutatását ismertetve csütörtökön.
Csak kisvállalkozásoknak: így tartsa biztonságban cége Facebook-fiókját!
A kisvállalkozások életében egyre jelentősebb szerep jut a Facebooknak a törzsvásárlókkal való kapcsolattartásban, a vevők megtartásában és újak bevonzásában, valamint a növekedés támogatásában. Az alábbi tippek segíthetnek a Facebook-profilok, hivatalos vállalati Facebook-oldalak, és így közvetve a vállalkozások biztonságának megőrzésében.