Smolanoff szerint az USA-ban jelenleg egyfajta sajátos átmeneti korszak figyelhető meg, melynek során mind a szövetségi kormány, mind az egyes államok különféle kiberbiztonságot szabályozó jogszabályi kereteket próbálnak megteremteni, illetve alkalmazni a területükön tevékenykedő vállalatokra. A klasszikus forgatókönyv egy kibertámadást követően, hogy megjelennek a kormányzati szervek képviselői a cégnél, és úgynevezett "visszamenőleges nyomozást" folytatnak le, melynek során azt igyekeznek kideríteni, hogy megfelelő adatbiztonsági intézkedéseket foganasítottak-e a vállalatnál, és amennyiben úgy találják ezek nem történtek meg, úgy megbírságolják azt.
Hangsúlyozza azonban, hogy ezek a bírságok korántsem csak egy állam területére terjednek ki, ugyanazon incidensért lényegében mindenhol egyszerre, egymással párhuzamosan büntethetik ugyanazt a céget, függetlenül a más államokban már kiszabott bírságoktól, esetleg felmentéssel lezárult más vizsgálatok eredményétől. Saját tapasztalataira hivatkozva elmondta, van olyan ügyfelük, aki jelenleg hét különböző helyi vagy szövetségi ügynökséggel pereskedik jelenleg.
Smolanoff egészen odáig megy, hogy a kibertámadások kockázatai között nem is a technológai jellegű károk állnak az élen, hanem a reputációs, pénzügyi és jogi kockázatok, melyekért viszont elsősorban az állami és szövetségi szervek felelősek, akik furcsa mód épp a támadás áldozatait célozzák meg. A trendet szerinte két jelenség is erősíti, egyfelől a minél szigorúbb fellépéssel maguknak nevet szerezni próbáló politikusok és hivatalnokok, másrészt az illetékes szervek lényegében egy új, gyümölcsöző bevételi forrást látnak az áldozatul esett vállalkozásoknak. Habár elismerte, hogy nézeteit sokan cinikusnak tarthatják, de elmondása szerint saját szemével látta milyen gyorsan születnek a semmiből kifejezetten ezzel a problémakörrel foglalkozó részlegek az érintett ügynökségeknél.
Smolanoff a legfrissebb típusú fenyegetésekről szólva úgy vélekedik, annál nagyobb hibát el sem lehet követni, mint fizetni a zsarolóvírus támadása esetén. Szerinte lényegében 50 százalék az esély arra, hogy visszakapjuk ilyenkor az adatokat, ráadásul jelezzük a támadó felé, hogy van pénzünk és fizetni is hajlandóak vagyunk, miért ne jönne még nagyobb elánnal utánunk a jövőben?
(Forrás: Biztosítási Szemle)