Szabadon pénzt csinálhatnak a startupok a LinkedIn adataiból

Egy San Franciscó-i bíró úgy döntött, a LinkedIn nem akadályozhatja meg egy startupnak, hogy hozzáférjen az oldalon szereplő adatokhoz. Az ügy alighanem precedensértékű, és megnyithatja az utat az előtt, hogy a big data-startupok aranybányaként használják a közösségi médián található adatokat.

A digitális gazdaság alapegysége, mondhatni valutája a számítógépes adat. De ki birtokolja az internet nyilvánossága előtt megosztott adatokat? Vagyis ki tudja azt pénzzé konvertálni, bevételt generálni belőle? Mindig ez a fő kérdés. A San Franciscó-i bíróságon Edward Chen bíró úgy döntött, hogy megtiltja – a Microsoft tulajdonában lévő – LinkedInnek, hogy az megakadályozza egy startupnak a hozzáférést a honlapon lévő adatokhoz. A kérelmet a HiQ Labs nyújtotta be, miután a LinkedIn kizárta a céget az oldalról.

A LinkedIn az előzetes végzés értelmében a LinkedInnek 24 órán belül el kell távolítania az oldalról azt a technológiát, ami megakadályozza a HiQ Labs zavartalan hozzáférését a honlapon szereplő nyilvános profilokhoz. Vagyis ami nyilvános, az nemcsak magánszemélyek, de jogi személyek felé is nyilvános.

Fotó: Flickr/[email protected].

A Reuters hírügynökség úgy kommentálta az esetet, hogy annak messzemenő üzleti és jogi implikációi vannak a LinkedInen és a HiQ-n túl, mert irányt mutat abban, hogy mekkora kontrolja van a közösségi média-platformoknak az általuk hostolt tartalmak felhasználását illetően.

Azok a big data-startupok, melyek nyilvános adatbázisokban lévő infotömegeket elemeznek, s eme analízisek eredményeit adják el (a mesterséges intelligenciát, a gép tanulást és az algoritmusokat használva prediktív analitikára), tulajdonképpen ezzel zöld utat kaptak tevékenységükhöz – legalábbis az USA-ban.

Alapfokú kisokos a Linkedinhez
A közösségi oldalak között is különlegesség a Linkedin, amely üzleti, szakmai profilja révén különül el elsősorban a többitől. Az egyre fontosabb felülethez ad használati kisokost a téma szakértője.
A HiQ Labs a LinkedInen található adatokat arra használja, hogy megjósolja az alkalmazottak jövőbeli viselkedését. Például azt, hogy mikor akarnak kilépni egy cégtől.

A LinkedIn már jelezte, hogy fellebbez az ítélet ellen.

A bírói végzést kommentálva a LinkedIn úgy állította be magát, mint aki a honlap felhasználóit védi, pontosabban azon jogukat, hogy kontrolálják, mi történik az adataikkal. A HiQ viszont a nyilvános információk nyilvános voltának védelmezőjeként tüntették fel magukat.

A két cég közötti vita májusban robbant ki, amikor a LinkedIn levélben szólította fel a HiQ-t, hogy hagyja abba a weboldalon lévő adatok használatát, júniusban a HiQ kereset nyújtott be a bíróságnak, azzal vádolva a LinkedInt, hogy megsérti a trösztellenes törvényt.

Dübörög a közösségi gazdaság – de kin gázol át?
Kettős a közösségi gazdaság megítélése, mivel ugyan egyértelmű, hogy a résztvevők és a fogyasztók számára hasznos, a hagyományos vállalkozások életet meglehetősen megnehezíti. Valamit kezdeni kell vele, de ez a szabályozóknak sem könnyű.

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo