Célpontban a világ legnagyobb hírügynökségei és a Skype szerverei

Az idei év második negyedéve bizonyította, hogy a tartós DDoS támadások visszatértek az üzleti életben. A vizsgált időszak leghosszabb támadása összesen 277 órán át tartott (több mint 11 nap), ami 131%-os növekedést jelent az első negyedévhez képest. A Kaspersky Lab szakértői által összeállított legújabb DDoS jelentés szerint ez a támadás vezeti egyelőre a rekordot idén.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az áprilisi és júniusi DDoS támadásoknak nemcsak az időtartama volt különös, hanem az incidensek földrajzi eloszlása is drámai változást hozott. Az internettel rendelkező megtámadott szervezetek a második negyedévben 86 országban találhatóak, szemben az első negyedév 72 országával. A TOP 10 leginkább érintett országok a következők: Kína, Dél-Korea, USA, Hong Kong, Egyesült Királyság, Oroszország, Olaszország, Hollandia, Kanada és Franciaország – Olaszország és Hollandia helyett Vietnám és Dánia szerepeltek a TOP 10-ben az első negyedévben.

Kép: Kaspersky Lab

A DDoS támadások célpontjai között megtaláljuk a világ legnagyobb hírügynökségeit, többek között az  Al Jazeera-t, a Le Monde és a Figaro újságok weboldalait, valamint állítólag a Skype szervereit. A második negyedévben a kriptovaluták  emelkedésének egyik következménye, hogy a számítógépes bűnözők megpróbálták manipulálni az árakat a DDoS támadásokon keresztül. A Bitfinex-et, a Bitcoin legnagyobb online piacterét támadás érte az új digitális fizetőeszköz, az IOTA bevezetésével egy időben. Korábban a BTC-E váltó cég tapasztalt lassulást rendszerein egy erős DDoS támadás hatására.

A DDoS támadást indító bűnözök célja nemcsak a kriptovaluták manipulálása, hanem közelebbről megvizsgálva a kibertrendeket kiderül, hogy pénzügyileg is eredményesek lehetnek az ilyen incidensek. A számítógépes bűnözők rendszerint egy üzenetet küldenek az áldozatnak, amelyben 5-200 Bitcoin váltságdíjat követelnek. Ha a megtámadott cég nem tud vagy nem hajlandó fizetni, a támadók megfenyegetik, hogy DDoS támadást indítanak a cég kritikusan fontos online felületei ellen. Ezeket az üzeneteket rövidtávú DDoS támadások is kísérhetik, hogy biztosítsák a fenyegetések valódiságát. Június végén egy nagyszabású RDoS rohamot indított a magát Armada Collective-nek nevező csoport, akik kb. 81.270.000 forintot (315.000$) követeltek hét dél-koreai banktól.

Egy “out of office” automatikus üzenet is veszélyes lehet
Gondolta volna, hogy még egy out of office automatikus üzenet is veszélyes lehet? Kiberbűnözők egészen apró információmorzsákból is képesek muníciót kinyerni egy social engineering támadáshoz. A NetIQ szakértői három olyan területre hívják fel a figyelmet, ahol akaratlanul is árulkodó nyomokat hagyhatunk magunk után, kinyitva a kaput az adattolvajoknak.
A tapasztalat mindenestre azt mutatja, hogy mindig van egy újabb módszer, amely népszerűbb lesz – például idén a Ransom DDoS, amely egyáltalán nem tartalmaz DDoS-t. Az ilyen jellegű támadások során a bűnözök fenyegető üzeneteket küldenek számos vállalatnak abban a reményben, hogy valamelyik cég úgy dönt, hogy inkább fizet annak érdekében, hogy adatait biztonságban tudja, mintsem megkockáztasson egy esetleges támadás okozta szolgáltatás-kiesést. A támadások nem biztos, hogy megtörténnek, de ha már egy cég is a fizetés mellett dönt, akkor a nyereséget minimális erőfeszítéssel érték el a számítógépes bűnözők.

"Manapság nemcsak a tapasztalt és rutinos kiberbűnözők egyike lehet Ransom DDoS támadó. Bármely csaló, aki ugyan még nem rendelkezik a technikai tudással vagy megfelelő háttérrel egy teljes körű DDoS támadás megszervezésére, demonstratív támadást indíthat zsarolás céljából. Ezek az emberek többnyire olyan cégekre vadásznak, amelyek nem védik a forrásaikat és ezért könnyen meggyőzhetőek, hogy kifizessék a kért váltságdíjat egy egyszerű fenyegetéssel.” – magyarázta Kirill Ilganaev a Kaspersky Lab Kaspersky DDoS Védelem részlegének vezetője.

A Kaspersky Lab szakértői figyelmeztetnek, ha egy vállalat úgy dönt, hogy váltságdíjat fizet, akkor az azonnali pénz elvesztése mellett még további hosszú távú károk is lehetnek. A " jól fizető" neve gyorsan elterjed, és további támadásokat idézhet elő más internetes bűnözők részéről.

Véleményvezér

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo