Infokom

Faék egyszerűségű trükkel térítik el a látogatókat a bűnözők
A Wordpress magasan a legnépszerűbb internetes tartalomkezelő rendszer, majdnem minden harmadik weboldal ezen fut. Nem véletlen, hogy a bűnözők is kedvelik, akik átveréssel veszik rá a weboldalak tulajdonosait a fertőzött kiegészítők telepítésére.

Másodpercekre csökken az ellenőrzés az arcfelismerővel
Sikeresnek bizonyult a biometrikus arcfelismeréssel való azonosítás tesztje a bostoni repülőtéren. A IATA, a Légitársaságok Nemzetközi Szövetsége New York-i tanácskozásán tárgyaltak a kísérletről és arról, hogyan lehet sokkal gyorsabb a külföldi utasok ki- és beutaztatása az új technikával.

A bányászok észrevétlenül meglapulhatnak
A kiberbűnözők egyre inkább bányászó programokkal fertőzik a szervezetek asztali számítógépeit. A Kaspersky Lab által megfigyelt legsikeresebb bűnöző csoport mindössze hat hónap alatt közel 2 milliárd forintnak megfelelő dollárt keresett tavaly ezzel a módszerrel.

Innovációs cunamit hoz a blokklánc
A blokklánc technológia egy felhasználók közötti, megosztott, visszamenőleg megmásíthatatlan digitális főkönyv. A fogalom a köztudatban erősen kötődik a kriptovalutákhoz, ám fontos megérteni, hogy a kettő nem ugyanaz: a kriptovaluta a blokklánc első gyakorlati alkalmazása, de a technológia lehetséges felhasználási területeinek csak a képzelet szab határt. Hogy van-e határ, azt az Oracle részéről Molnár Balázs a felhők és Ribarics Pál a pénzintézeti megoldások szakértője mondja el.

Offline szülők mellett veszélyben az online gyerekek
A mai szülők és pedagógusok az egyetlen olyan generáció, akik offline nőttek fel, de online világban élő gyerekeket nevelnek, tanítanak. Ez nem kis kihívás nekik: a két generáció együtt tanulja meg az internet veszélyeit, a biztonságos internethasználat módját. Hogyan tanítható meg ez a fajta tudatosság a gyerekeknek?

Lemaradhat a versenyben, aki nem alkalmaz chatbotokat
Az ügyfélszolgálatokat is érinti a mesterséges intelligencia terjedése, 2019-re komoly bevételkiesésre számíthatnak azok a cégek, amelyek nem használnak digitális ügyfélszolgálatot, chatbotokat, automatizált hívásokat.

Új szakma születőben: e-autótöltő-szerelő
Egyre nagyobb szükség van elektromos autók töltéséhez értő szakemberekre, olyan technikusokra, akik fel tudna szerelni egy töltőállomást. Egyelőre viszont csak kevés helyen szerezhető ilyen képesítés.

Életet menthet a magyar fejlesztésű segélyhívó
Uniós szabályozás írja elő, hogy a 2018. március 31. után forgalomba helyezett új gépjárműveket és kisteherautókat kötelező felszerelni a GPS alapú, automata eCall segélyhívó eszközzel. Egy magyar cég uniós támogatással fejleszt gépjárművekbe utólag beszerelhető eCall rendszert hogy a használt autók sofőrjeinek is rendelkezésére állhasson a segélyhívó.

Kalifornia az élen: már ember nélkül is járnak autók
Kaliforniában áprilistól engedélyezett olyan önjáró járművek forgalma is, amelyben nincsenek pedálok és nem ül ember a kormány mellett – az utóbbiból nincs is a kocsiban.

Küszködik az Apple az online zenehallgatás piacán
A streaming zeneszolgáltatási piacon a Spotify legközelebbi versenytársa, az Apple Music csupán feleakkora méretű - derült ki a svéd vállalat beszámolójából. Az első részvénykibocsátásra készülődvén egyértelművé váltak a számok: a szegmens nagyjából 42 százalékát tudhatja magának a Spotify. Ez 71 millió előfizetőt és 159 millió olyan felhasználót jelent, aki legalább havonta egyszer igénybe veszi a szolgáltatást.
A Bitcoin népszerűtlen, de a blokkláncot szeretik az internetezők
Három országban vizsgálta közös kutatásban a kriptovaluták és a blockchain technológia online ismertségét és megítélését a Neticle és a CoinCash. A valuták, különösen a Bitcoin megítélése inkább negatív, a blokklánc-technológiát viszont a legtöbben kedvezően ítélik meg.
Hackertámadás érte a német kormányt
Sajtóértesülések szerint sikeres hackertámadás érte az eddig biztonságosnak hitt német kormányzati hálózatot. A bűnözők akár egy éven keresztül is felfedezetlenül tevékenykedhettek a Külügyminisztérium és talán a Védelmi Minisztérium gépein is.
Indul az első magyar blocklánc-verseny
Hivatalosan is elindult a jelentkezés az első magyar blokklánc versenyre. A Blockchaineum és a Corvinus Fintech Center főszervezésében, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az Eötvös Lóránd Tudományegyetem közreműködésével megvalósuló Block Knights Contest 2018-ra március 18-ig várják a csapatok jelentkezését. A nevezés minden csapatnak ingyenes, a teljes Kárpát-medencéből várják a projekteket. A döntőre 2018. május 23-án kerül sor Budapesten, az Akvárium Klubban.
A Facebook befektetői is meghallgatják a magyar startupot
Március elején a Stanford Egyetem konferenciáján, többek közt a Facebook befektetői előtt mutatja be az általa kibocsátott kriptovalutát a magyar Etheal. Céljuk, hogy az újabb, április elején induló 2. körös kibocsátás révén a globális terjeszkedés megvalósításához szükséges 4,8–10 millió dollárnyi tőkéhez jussanak.
És akkor a sas lecsap
A genfi rendőrség két sast szerzett be, amelyeket kiképeznek drónok elfogására. Svájcban már több, mint százezer drónt használnak, azok veszélyeztetik a légiforgalmat és segítségükkel a személyiségi jogokat sértő fotók készíthetők.
Az olimpián sikeres 5G a sláger Barcelonában is
Riasztó adatokat közöltek az idei barcelonai mobil-világkiállításon: míg 2016 utolsó negyedévében 432 millió okostelefont adtak el az öt kontinensen, az elmúlt év utolsó negyedében már csak 408 milliót, 5.6 százalékkal kevesebbet. Bealkonyul a mobil? Mi lesz helyette?
Nem sci-fi: madárijesztő helyett lézerkerítés
Új eszköz jelenthet megoldást a termelőknek és a vállalkozásoknak, akiknek eddig nem állt rendelkezésére hatékony és humánus módszer a madarak távoltartására. Mezőgazdasági területeken a kár egyes helyeken elérheti a termés 30-40 százalékát. Más területeken az okozott kár és a szennyeződések megszüntetése akár milliós nagyságrendű is lehet. A jövőben egyre több helyen „lézerkerítés” kergeti el a szárnyas betolakodókat.
Egyre drágábbak a kibertámadások
Az elosztott szolgáltatásmegtagadással járó támadások (DDoS) negatív pénzügyi hatása egyre növekszik. A kis és középvállalkozások számára egy ilyen támadás átlagosan 120 000 dollárba kerülhet, míg a nagyvállalatok esetében ez az összeg elérheti a 2,3 millió dollárt is. Az ilyen incidensek égbeszökő költségei és az ebből következő üzleti lehetőségek elvesztése azt mutatja, hogy a szervezetek nem engedhetik meg maguknak a kiberbiztonsági sebezhetőséggel járó anyagi veszteségeket.
A porszívóval gyilkolni is lehet, ha arra programozzák
A mesterséges intelligencia nagyszerű vívmányai illetéktelenek kezébe kerülve felhasználhatók gyilkosságra, kiber-támadásra és legkülönbözőbb más bűncselekményekre. A fejlesztőknek súlyos felelősségük van, nem hozhatnak mindent nyilvánosságra, figyelmeztetnek jeles tudósok.
Innen tudjuk azonnal az olimpiai eredményeket
Egyre gyakrabban találkozunk a „valós idejű operációs rendszer” (Real Time Operating System – RTOS) kifejezéssel. Számos esetben ilyen eszközök gondoskodnak biztonságunkról, kényelmünkről vagy éppen szórakoztatásunkról, a téli olimpiától kezdve a légiirányításon át egészen a banki szolgáltatásokig. De pontosan mit is jelent ez, és milyen hatással van a mindennapi életünkre?
Emberfeletti munkavállalók, vagy munkanélküliek leszünk?
A fejlesztők úgy vélik, az AI emberfeletti képességekkel fogja felruházni az embereket, és csak a repetitív részfeladatokat fogja elvenni tőlünk. Ezeket a készségeinket kell erősíteni, hogy megőrizhessük az állásunkat.
Úgy várjuk a mobil pittyenését, mint a kutyák a finom falatokat
A felnőtt átlagban naponta 50-300 alkalommal pillant mobiltelefonjára. Pszichológusok szerint aggasztó függőség alakulhat ki – olyanok lettünk, mint a kutyák Pavlov kísérleteiben. Hogyan védekezzünk?
Otthonról, a karosszékből intézhetjük ügyeinket
Öt milliárdos uniós támogatást kapott az a projekt, amivel egyszerűsödhetnek a közigazgatási eljárások. A rendszer elektronizálásával mód nyílik kulcsfontosságú nyilvántartások igazgatási és/vagy informatikai felülvizsgálatára, megújítására, továbbá funkcionális továbbfejlesztésére.
A közösségi média nagyágyúi vonakodnak a fogyasztóvédelemtől
A közösségi médiát üzemeltető vállalatoknak is be kell tartaniuk az uniós fogyasztóvédelmi szabályokat. Ennek érdekében a Facebook, a Twitter és a Google+ részben módosította szolgáltatási feltételeit.
Jönnek a robotok, eltűnnek munkahelyek
Míg Magyarországon még mindig a béremelés tűnik a slágerfegyvernek a munkaerőhiány leküzdésében, addig Németországban az ipari digitalizáció és automatizáció terjedése, illetve több ezer munkahely megszüntetése az új irány.
Öt fontos szoftveres trend 2018-ban
A felhő „felnőtt”, de a használata még mindig okozhat nehézségeket. A fejlődést továbbra is a nyílt forráskód hajtja, és az adatközpontokban a szoftveres vezérlés az új hívószó. A fejlesztőknek pedig a konténerek és a felügyeletet egyszerűsítő megoldások kínálják a választ a kihívásokra. Ez vár ránk 2018-ban a SUSE szakértői szerint.
Sok tragédia elkerülhető ezzel a technikával
A napokban Kanada csendes-óceáni partjai közelében kigyulladt egy óriás japán konténerszállító hajó. Három megégett tengerészt helikopteren kellett kimenteni, a sérült hajót csak többnapos munkával tudták kikötőbe vontatni. Újonnan kifejlesztett robot tűzoltóhajókkal elkerülhetők lesznek ilyen katasztrófák és a technika átalakíthatja az egész hajózást.
Kérésre a felhő házhoz megy
A technológia ma már ott tart, hogy az üzletileg kritikus adatok is biztonsággal bevihetők a felhőbe, de ha valaki még mindig aggódik, arra is lehetőség van, hogy „házhoz vigyék” a felhőt. Az egyik világviszonylatban vezető felhőszolgáltató, az Oracle magyarországi igazgatójával, Reményi Csabával beszélgettünk az új digitális világról, amit sokan még mindig jövőként kezelnek, pedig már kézzelfoghatóan itt van.
Nagy erőkkel készül a kormány az adatvédelemre
Növelt létszámú szakértői állománnyal készül a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) az új európai adatvédelmi rendelet (GDPR) hatálybalépésére – mondta a hatóság elnöke egy szakmai konferencián.
Az adat az új olaj
Az adat az új olaj – ez az analógia jól szimbolizálja, hogy az adatok milyen mértékben lesznek képesek az üzleti élet megváltoztatására. Napjainkban szinte minden területen zajlik az a digitalizációs forradalom, amelynek alapját az adat és az ahhoz kapcsolódó lehetőségek adják. A PwC tanulmánya ezen az új, még csak formálódó piacon segít eligazodni.
Nemzetközi űrállomás örök panorámával eladó!
Nyolc személyes kabin, páratlan kilátás a Földre, egyedülálló kísérleti lehetőségek a súlytalanság állapotában. Így hirdethetné a NASA a Nemzetközi Űrállomást (ISS), amelyet Donald Trump amerikai elnök privatizálni akar.
Törvénytelenül él vissza adatainkkal a Facebook
A Facebooknak a személyes adatokkal kapcsolatos kezdeti beállításai, a portált használók adatainak kezelése ellentétben áll a fogyasztói jogokat rögzítő német törvényekkel, mondta ki a berlini bíróság.
"8 másodperc és a Z generáció már nem is figyel rád"
A Z generáció hatékony elérése napjaink egyik legnagyobb kihívása a márkák számára, hazai szakemberek szerint személyre szabott üzenetekkel és a közösséghez való tartozás érzését keltő üzenetek a leghatékonyabbak, az igények azonban folyamatosan változnak.
LED-tévét és társasjátékot vásároltunk leginkább az interneten
Csaknem azonos arányban vásárolnak nők és férfiak is az interneten, a nők többször, de a férfiak drágábban vesznek termékeket a webshopokban. Darabszámokat tekintve társasjátékokat vásároltunk a legtöbbet tavaly – írja a Mall.hu.
Felnőtt tartalmakkal támadnak a bűnözők
Tavaly a mobiltulajdonosok 25,4 százalékát felnőtt tartalommal rendelkező weboldalakon keresztül támadták meg, több mint 1,2 millió felhasználóról van szó világszerte – derül ki a Kaspersky Lab legújabb vizsgálatából.
Nem csak a húszéveseké a digitális világ
Az osztrák fővárosban új, okos technológiát is alkalmazó projektet tesztelnek, melynek célja a 60 év felettiek bevonása a nagyvárosi életbe, a biztonság megteremtése otthonukban, valamint a folyamatos egészségügyi felügyelet biztosítása számukra.
Már pályázhatnak a kutatók a szegedi lézerközpontnál
Egymilliárd forint keretösszegű pályázatot hirdettek magyar kutatóknak, a szegedi ELI lézerközpontban végezhető kutatásokhoz. Eközben a központban elkezdték a munkát az első külföldi kutatók, a pályázaton a magyar kutatóknak nemzetközi szinten is versenyeznie kell.
Nem mindegy, honnan vásárol az interneten
Állampolgárság, lakhely, aktuális tartózkodási hely miatt nem lehet megtagadni a vásárlást, vagy átirányítani a vevőt, a kereskedőknek a más uniós országból származó vevőket ugyanúgy kezelni, mint a belföldieket - az EU új szabályozása szerint.
A telefonunkkal kelünk és fekszünk
A telefonunkkal a kezünkben kezdődik és ér véget minden hétköznapunk, mégis mindössze a magyarok 29 százaléka tartja magát telefonfüggőnek – derül ki a Huawei megbízásából 12 európai országban, köztük Magyarországon készített kutatásból. Az Ipsos által végzett felmérés szerint a magyarok több mint fele a vécére is gyakran az okoskütyüjével megy.
Lassan éri el a digitalizáció a kkv-kat
A digitális átalakulás csak most kezdi elérni a magyar kis- és középvállalkozásokat, a cégvezetőket azonban többé-kevésbé intenzíven foglalkoztatja ez a kérdés, a digitális megoldások hatékonyságnövelő hatását pedig kevesen kérdőjelezik meg. A Budapest Bank kutatása szerint a következő öt évben várhatóan jóval nagyobb figyelmet kap ez a terület a hazai kkv-knál.
Az online vásárló nem ragad le a határon
Tízből hét e-vásárló rendelt már terméket külföldi kiskereskedőtől, mert jobbak az árak és nagyobb a árukínálat. A UPS friss összeurópai kutatása szerint ez a kereskedők számára komoly lehetőség, de egyben meg is kell felelniük az online vásárlók elvárásainak.
Már nem csak a tinik vannak veszélyben a neten
Magyarországon már nem a tinédzserek, hanem a 18 és 34 év közötti Y generációsok vannak a leginkább kitéve a világháló veszélyeinek – derül ki a Microsoft internetes veszélyeket, és azok hatásait vizsgáló nemzetközi felméréséből. A kutatás eredményei alapján a legtöbb zaklatást a nőknek kell elviselniük, ráadásul az elkövetők sokszor nem vadidegenek, hanem barátok, ismerősök, közeli hozzátartozók.
Ezt is az Uber találta ki
Amerika után Európában is terjednek az internetes portálok, amelyek a legkülönbözőbb képzettségű emberek számára közvetítenek alkalmi munkalehetőségeket. A keresett szakértők számára a módszer lehetővé teszi a függetlenedést, a munka és a családi élet összehangolását.
Nagyot szakítanak az eBay-en a magyar vállalkozók
Jól keresnek az eBay-en a magyar vállalkozók, idén még többen szállhatnak be az e-kereskedelembe. A legnagyobb kereskedők bevétele közel 250 millió volt tavaly, a mindennapi használati cikkek mellett volt, aki gyűjtőknek szánt termékek eladásával lett sikeres. Tavaly több mint 2700 új eBay-felhasználó regisztrált Magyarországról, volt, aki egy év alatt 73 milliós bevételt könyvelhetett el.
A Robocop mindent észlel és már jön is a büntetés
Robocop, azaz Robotrendőr a neve annak az önvezető rendőrautónak, amelyet a Ford angliai gyárában terveznek hazai alkalmazásra és kivitelre. A mesterséges intelligenciával dolgozó jármű észleli a közlekedési szabályok megsértését és mindjárt ki is küldi a büntetést...
Csak bele kell ülni, a szék minden mást megold
A jövő irodaszékén nem lesznek fogantyúk, amellyel az ülés magasságát, a dőlési szöget és egyebeket szabályozhatunk. Beleülünk a polymerből készült székbe, amely magától alkalmazkodik testünkhöz és kívánalmainkhoz.
Miért drágább az e-könyv?
Egyre gyakrabban fordul elő, hogy elektronikus formában letölthető könyveket a forgalmazók drágábban kínálnak, mint azok nyomtatott változatait. A válasz a csalódott vevők panaszaira: a kétféle kiadvány önköltsége között nincs akkora különbség, mint gondolnánk.
Kína beismerte: átaludta az autóipari átállást
Kínában tavaly csaknem 800.000 elektromos autót gyártottak és adtak el, ám tévesnek bizonyult a korábbi vélemény, hogy a kínaiak vezetnek ezen a területen. Éppen fordítva van, az európai gyártók jobban felkészültek a váltásra.