Ne kattintsunk ész nélkül, csapda is lehet a weboldal

Eltérített androidos mobilok, meghekkelt kormányzati weboldalak, kutatási célokra használt szuperkomputer – a közös bennük, hogy a bűnözők kriptovalutákat próbálnak bányászni a segítségükkel.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

 

Szakértők becslése szerint 2017 novembere óta naponta 800 ezren kerestek fel tudtukon kívül olyan weboldalakat a mobiljukról, melyeket csak azért hoztak létre a bűnözők, hogy a látogatók androidos készülékeivel kriptovalutát bányásszanak.

Noha az androidos telefonok processzora nem olyan erős, mint a számítógépeké, sokkal könnyebb megfertőzni őket, mivel az androidos felhasználók jó része még nem telepített semmilyen biztonsági alkalmazást a készülékére.

Pixabay

 

Emellett a megfertőzött alkalmazások – játékok, segédprogramok – is nagy forgalmat generálnak ezeken az oldalakon. A G DATA szakértői szerint a  legtöbb felhasználó mindebből nem sokat érez, maximum arra figyelhet fel, hogy lelassul a telefonja, az akkumulátor gyorsabban merül, esetleg a készülék felmelegszik.

(De olyan extrém esetről is tudunk, amikor fizikailag is károsodhat a mobilkészülék, mivel a forróságtól felpúposodhat az akkumulátora.)

A jelenség annyira elterjedt, hogy már nevet is adtak neki: cryptojacking, vagyis kriptoeltérítés. Az internet szürkezónájában működő weboldalak tízezrei futtatnak olyan szkripteket, melyek a látogatók számítógépeinek és mobiljainak  számítási kapacitását különböző kriptovaluták bányászására használják.
Nemrég azonban a brit sajtó arról írt, hogy 4000 kormányzati weboldalt is meghekkeltek. Az áldozatok között volt a brit egészségbiztosító (National Health Service – NHS), a brit diákhitel-közvetítő weboldala, az adatvédelmi hivatal oldala és az amerikai bírósági rendszer weboldala is.
A bányászok észrevétlenül meglapulhatnak
A kiberbűnözők egyre inkább bányászó programokkal fertőzik a szervezetek asztali számítógépeit. A Kaspersky Lab által megfigyelt legsikeresebb bűnöző csoport mindössze hat hónap alatt közel 2 milliárd forintnak megfelelő dollárt keresett tavaly ezzel a módszerrel.
Mindeközben megtévedt orosz mérnökök egy kísérleti fizikával és nukleáris technológiával foglalkozó intézetben az 1 petaflop kapacitású, a világon a 12. legerősebb számítógépnek minősülő komputert próbálták meg kriptovaluta-bányászatra bevetni. A mérnököket azután tartóztatták le, hogy az egyébként offline üzemmódban működő számítógépet megpróbálták az internetre kapcsolni, ám erről a rendszer riasztást küldött az illetékeseknek.

A kriptovalutákat bányászó szkripteket és alkalmazásokat a vírusirtó szoftverek egyébként blokkolják, és ha nem szeretnénk, hogy asztali gépünk vagy mobiltelefonunk erőforrásait erre a célra kihasználják, úgy érdemes ezeket rendszeresen frissíteni.

 

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo