A bányászok észrevétlenül meglapulhatnak

A kiberbűnözők egyre inkább bányászó programokkal fertőzik a szervezetek asztali számítógépeit. A Kaspersky Lab által megfigyelt legsikeresebb bűnöző csoport mindössze hat hónap alatt közel 2 milliárd forintnak megfelelő dollárt keresett tavaly ezzel a módszerrel.

A tavaly tapasztalt hatalmas áringadozás a Bitcoin kapcsán nemcsak a globális gazdaságot, de még a kiberbiztonsági világot is megváltoztatta. A kiberbűnözők egyre gyakrabban használnak bányászó szoftvereket támadásaik során azzal a céllal, hogy kriptovalutához jussanak, amely hasonlóan a zsarolóvírusokhoz egy egyszerű bevételszerzési modell.

Ugyanakkor a zsarolóvírusokkal ellentétben ez a módszer nem ártalmas az áldozatokra és tovább is marad észrevétlen, miközben a számítógép erőforrásait használja ki. Tavaly szeptemberben a Kaspersky Lab a bányászó programok elterjedését figyelte meg és további fejlődéseket jósolt világszerte. A legújabb kutatások szerint ez a fejlődés nemcsak folytatódott, hanem kiterjedt és megerősödött.

Forrás: Kaspersky Lab

Nemrég a Kaspersky Lab kutatói azonosítottak egy olyan kiberbűnözői csoportot, akik APT-technikákat használnak azért. hogy bányászó programokkal fertőzzék áldozataikat. A process-hollowing módszert alkalmazták, amelyet malware és célzott támadások során használtak mindeddig, de bányászó támadások folyamán még soha.

A process hollowing módszer lényege, hogy a hekker egy a memóriában futó biztonságos folyamat képét írja felül a kártékony kóddal. Így az eredeti, biztonságosnak hitt folyamat helyett a veszélyes kód futhat a rendszeren anélkül, hogy a hagyományos folyamatfigyelő eszközök és vírusirtók észlelnék a megtévesztést.

A támadás a következőképp működik: az áldozatot ráveszik, hogy letöltsön és telepítsen egy reklám szoftvert, amelyben elrejtették a bányászó programot.
A telepítő letölt egy legális Windows-os segédprogramot, amelynek fő célja, hogy egy távoli szerverről elérje a bányászó programot, amely önmagát telepíti. Kicsomagolás után egy legális rendszerfolyamat indul el és a legitim működési kód átváltozik kártékonnyá. Ennek eredményeként a bányászó szoftver a jogszerű folyamatok egyikeként dolgozik és így a felhasználó nem is észleli annak romboló működését.
Népszerűsége okozta a Bitcoin bukását
Hiába kriptovaluta, a Bitcoin árfolyama is megsínylette a hétfői tőzsdepánikot, pedig elvileg akár menekülővaluta is lehetett volna. A Piac&Profitnak nyilatkozó szakértő szerint a zuhanást részben éppen a népszerűsége okozta, az, hogy a közelmúltban az addig alternatív terméknek számító valuta integrálódott a mainstream pénzügyi rendszerbe.
A kiberbiztonsági szakembereknek is kihívás a kibercsapda észlelése. Továbbá ez a bányászó program új eljárás révén megakadályozza bármely feladatának törlését. Ha a felhasználó megpróbál leállítani egy folyamatot, a számítógép rendszere újraindítja magát. Következésképp a bűnözőknek lehetőségük van hosszabb és produktívabb időt eltölteni a megtámadott rendszeren.

Azért, hogy védett maradjon, a Kaspersky Lab az alábbiakat javasolja:

  • Ne kattintson ismeretlen honlapra, gyanús hirdetésekre és reklámokra.
  • Ne nyisson meg és töltsön le nem megbízható forrásból származó ismeretlen fájlt.
  • Telepítsen eredményes és megbízható biztonsági megoldást, amely észleli és blokkolja a kibercsapdákat, köztük a bányászó szoftvereket.
A Kaspersky Lab megfigyelései alapján kiderült, hogy a tavalyi év második felében ezzel a módszerrel közel 2 milliárd forint értékű Electroneum valutát bányásztak, amely nagyjából hasonló összeg, mint amit a zsarolóvírus fejlesztők keresni szoktak.

„Azt látjuk, hogy a zsarolóvírusok elhalványultak, helyette a bányászó programok vannak most előtérben. Ezt megerősítik a statisztikáink, amely folyamatos növekedést mutatott a bányászó programok használatában, miként azt is, hogy a kiberbűnözői csoportok aktívan fejlesztik módszereiket, például láthatjuk, hogy egyre kifinomultabb technológiákat használnak a bányászó szoftverek terjesztésére. Már láttunk ehhez hasonló rohamos fejlődést – a zsarolóvírus fejlesztők hasonló trükköket alkalmaztak, amikor elterjedtek.” – magyarázta Anton Ivanov, a Kaspersky Lab vezető malware elemzője.

 

Véleményvezér

Egyedül Magyar Péterről kellett titkosan szavazni

Egyedül Magyar Péterről kellett titkosan szavazni 

Magyar Péter szerint a róla szóló szavazáskor megszületett a Fidesz és a Szocialista frakció.
Szlovákia megkapta első F-16-os vadászgépeit

Szlovákia megkapta első F-16-os vadászgépeit 

Vásárolnak a szlovákok, miközben szidják az eladót.
Elismeréseket kap Joe Biden amerikai elnök

Elismeréseket kap Joe Biden amerikai elnök 

Joe Biden lemondott a következő négy évről, de megnyerte a következő hat hónapot!
Már csak az aluliskolázottaknál dübörög a Fidesz

Már csak az aluliskolázottaknál dübörög a Fidesz 

Már gyurcsányozni sem érdemes.
Hatalmas metrót épít a mindössze 300 ezer lakosú Kolozsvár

Hatalmas metrót épít a mindössze 300 ezer lakosú Kolozsvár 

Világváros lesz Kolozsvárból.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo