Cégvezetés & irányítás cikkek

Mi a vezetők szerepe, amikor employer brand varázspálcára lenne szükség?
A legtöbbször, amikor employer brand építés kapcsán felteszem a kérdést cégek vezetőinek: „Mit vársz az employer brandingtől?”, hatalmas ambíciókkal és elvárásokkal találom szembe magam. A sürgetettség közepette a cégek azonnal szeretnének valamit csinálni, jönnek is a jobbnál jobb ötletek: legyünk kutyabarát munkahely, vegyünk babzsákot és Ps4et, vezessük be a távmunkát, csináljunk Facebookot. Régóta foglalkoztatott már az a kérdés, mit tehetnek a cégek akkor, amikor azonnali megoldás szükséges a munkaerő megtartás és toborzás hatékonyságának növelésében, de ehhez valójában egy employer branding varázspálcára lenne szükségük.

Romlottak az Y generáció gazdasági kilátásai
Az idei felmérés egyértelműen negatív változást mutat az Y és Z generációk üzleti motivációról alkotott véleményével kapcsolatban a Deloitte Millennial Survey kutatása szerint.

Bátrabban vállalkoznak a londoni magyarok
A Londonban élő magyarok nyitottabbak, a kockázatot és a várható hozamot mérlegelve jobban mernek saját vállalkozásba kezdeni, mint az itthoniak, derült ki a DANtalk felméréséből.

Új rendszerben kell számlaadatokat küldeni a NAV-nak
2018 július elsejétől éles üzemben fogadja a vállalkozások számláinak adatait az Online Számla rendszer. A korábbi adatszolgáltatástól eltérően a legalább 100 ezer forint áfatartalmú számlák adatainak kell beérkezniük a NAV-hoz egy olyan felületen keresztül, amely egyebek mellett ingyenes számlázó programmal is segíti a vállalkozásokat. A kötelező adatszolgáltatás előfeltétele a regisztráció.

Hello, itt Mya: jönnek a digitális HR-csodafegyverek
Digitális asszisztensek, alternatív valóság, videó újratöltve: soha nem látott eszközarzenál van manapság a HR-esek kezében, hogy többet és jobban toborozhassanak. Mire használják ezeket pontosan? Döntően két dologra. Az egyik, hogy minél többet megtudjanak a pályázókról a kiválasztás során, sőt, akár jóval előtte is. A másik, hogy a munkájuk robot részét valóban robotokra bízzák, és több energiát fordíthassanak arra, ami igazán fontos: a tehetségek felkutatására. Globális körkép következik.

A vezetői tudatosság nem függ az életkortól
Miközben kedvező irányba mozdult a vezetői tudatosság a magyar vállalatoknál, a vezetőfejlesztési gyakorlatok gyakorisága csökkent, vagy stagnált. A vezetési gyakorlatokban nincs különbség férfi és női vezetők, vagy X, illetve Y generációs vezetők között – derült ki a Menedzsmentor 2017. évi Tudatos Vezetés kutatásából.

Siker vagy kudarc? Az emberi tényező szerepe
Sok felelős menedzser zsigerből elutasítja, vagy legalábbis vonakodik beismerni a kockázatok kezelésében betöltött felelősséget - annak ellenére, hogy közvetlen szerepük a kitűzött célok megvalósításában. Pedig az emberi tényező figyelembe vétele nélkül lehetetlen a hiteles kockázatelemzés – figyelmeztet szakértőnk.

A testreszabott innováció útján
A száz százalékban magyar tulajdonú i-Cell Kft. idén már húsz éve foglalkozik telematikával, az elektronikus útdíjszedési rendszer indulása óta szavatolja az útdíjfizetés szabályos és kényelmes módját, míg a kezdetektől fogva folyamatosan fejleszti a hazai és nemzetközi járműflották támogatásához szükséges technológiai és ügyfélszolgálati hátterét.

Merre tart az egészségügy a munkahelyeken?
Jól érzékelhetően a 2018-as év újabb trendeket hozott magával a vállalati egészség területen. Azon munkaadók számára írtam ezt a cikket, akik szeretnének újabb, esetleg az eddigiektől eltérőbb irányokat kijelölni a munkatársaik egészségének és jól-létének fejlesztésére. A legfrissebb trendek közül néhány segíthet abban, hogy a már működtetett munkavállalói Egészségprogramokat feldobja, vagy egy teljesen más irányba vigye. Ha kíváncsi, mi következik az egyre inkább változó munkahelyi wellness-iparágban, vessen egy pillantást az alábbiakban azokra a trendekre, amelyek 2018-ban már jellemzően előfordulnak külföldön és idehaza is egyaránt.

Vonzerő a szabadság: munkát keresünk, nem állást
A mai szakemberek egyre jelentősebb része munkát akar, nem állást. A szabadúszók gazdasága (angolul „freelancers”, vagy „gig economy”) arra épül, hogy egyre többen választják szabad döntésként az alkalmazotti lét helyett a projektalapú munkavállalást hosszú távon, életformaként – írja a Budapest LAB.
Bemutatkozás: a mindent eldöntő hét másodperc
Minden a bemutatkozáson múlik, ebben az első hét másodpercben dőlhet el egy állásinterjú, vagy akár egy jövendő üzleti kapcsolat további sorsa - figyelmeztet szakértőnk, dr. Erdős Zsuzsanna, üzleti etikett coach.
„Semmiért nem cserélnék”
Két-három óra alvás, pici baba, két vállalkozás – sűrű a programja, de semmiért nem cserélné el a vállalkozói létet Patonai Ágnes a p2m alapítója, aki huszonhárom évesen kezdett saját vállalkozásba, és már példakép a fiatal vállalkozók számára.
Az iskolakezdők 65 százaléka olyan munkát végez majd, ami ma még nem létezik
A toborzás és a munkavállalók megtartása a döntéshozók egyik legnagyobb globális kihívása. A technológiai fejlődés a HR-t és a szakmai vezetőket is szemléletváltásra készteti a munkaerőért folytatott versenyben – hívja fel rá a figyelmet az EY.
Nemcsak az IT-osztály feladata a digitális átalakítás
A magyar cégek többsége szerint fontos lenne digitális startégiát alkotni, de a többség még el sem kezdte. A HP nagyvállalati vállalkozása, a DXC fejlesztési igazgatója adott tippeket a digitális transzformációra.
Borbély László: ez a terület kardinális fontosságú
Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit
Tudatos vezetés: meglepő eredmények
Miközben kedvező irányba mozdult a vezetői tudatosság a magyar vállalatoknál, a vezetőfejlesztési gyakorlatok gyakorisága csökkent, vagy stagnált. A vezetési gyakorlatokban nincs különbség férfi és női vezetők, vagy X-, illetve Y-generációs vezetők között – derült ki a Menedzsmentor 2017. évi Tudatos Vezetés kutatásából.
Hogyan élheti túl a cég a tékozló utódokat?
Egy családi vállalkozás és tulajdonosa életében eljöhet a pillanat, amikor a vagyon mérete vagy összetettsége olyan szerteágazó tudást kívánna meg, amely meghaladja a cégvezér erejét, kapacitását, az irányítás továbbadása pedig családon belül nem oldható meg megnyugtatóan. Az ilyen jellegű kihívások már nem egy cégbirodalmat roppantottak meg, azonban van egy olyan jogi megoldás, amely még a végrendeletnél is biztosabban szavatolja, hogy a cég jó kezekbe kerüljön.
Generációs kihívások - mi ez a hype a generációkkal?
Régen is voltak generációk, akkor mi ez a hype most a generációs különbségek körül? Bár ne becsüljük alá a különböző korosztályhoz tartozó munkatársak változó igényeit, azonban hiba lenne egy-egy generációhoz tartozókat bedobozolnunk, ráhúzva az egységes jellemzőket – figyelmeztet szakértőnk, Róbert Nóra a LifeTraining Központ trénere cikksorozata első részében.
Ötlete az van a magyaroknak
Lenne üzleti ötletünk és akár szabadidőnkből is szívesen áldoznánk, ám a kockázatvállalás és a kezdő tőke hiánya hátráltat leginkább bennünket, magyarokat abban, hogy saját vállalkozásba kezdjünk – derült ki a Gfk Hungária által végzett Amway felmérésből.
Bíró Nóra: a tűpontos kommunikáció hozza a profitot
Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Szerethető oktatás - korlátok nélkül
Új lehetőséggel bővült a Piac & Profit eddig ismert tudásmegosztó tevékenysége. A Piac & Profit Online Akadémia olyan kis- és középvállalkozásoknak kínál megoldást, amelyek vezetői vagy munkatársai kimaradnak a hagyományos szakmai képzésekből, jóllehet ezekre munkájukhoz szükségük van. Az online oktatási felületen, fizikai- és időbeli korlátok nélkül, bárki könnyedén tanulhat különböző kurzusokból. A teljes technikai infrastruktúrát, valamint az online oktatásmódszertani támogatást a Webuni biztosítja, amelynek egyik vezetőjével, Bodor Ádámmal beszélgettünk a részletekről.
Nyíltan kell beszélni a pénzről
Kevés blog alakul át valódi vállalattá, de a „Business and Cafe” blog tulajdonosai tavaly mégis megtették ezt a lépést. Cseh Ádám vendégszerzőnk ennek a nem mindennapi átalakulásnak eredt a nyomába.
Konfliktuskezelés: a helyzethez igazodjon a stílus
A csapaton belüli konfliktusok kezelése alapvető fontosságú egy vezető számára. A konfliktus kimenetele legfőképp azon múlik, képesek vagyunk-e a helyzethez és a személyhez legmegfelelőbb stílust alkalmazni.
A vállalkozósdi még mindig a férfiak játszótere
Hiába van mostanában sok szó a nemek közti egyenlőségről, mégis úgy tűnik, a „vállalkozósdi” még mindig férfi többségű buli. A Budapest LAB Családi Vállalkozás Kutatás 2017-es felmérése szerint a hazai, legalább három főt foglalkoztató és legalább 50 millió forintos éves árbevétellel rendelkező kkv-k ügyvezetői, tulajdonosai 82%-ban férfiak.
A home office a jövő munkahelye
Gyökeresen átalakul a nemzetközi munkaerőpiac, ahogy egyre több feladat távmunkában is elvégezhető. Sok cég számára ez komoly segítséget jelent, hiszen gyakran nehéz helyben megtalálni a megfelelő alkalmazottat, miközben más országokban rendelkezésre állnak a speciálisabb munkák elvégésére kész szakemberek. Az ilyen szakemberek és a munkáltatók összekötésében segít a Crossover. A cég néhány éve, startupként indult az Egyesült Államokban, mostanra világszerte több ezer ügyféllel tartják a kapcsolatot, többek között Budapesten is nyitottak irodát és tartanak toborzásokat. A Crossover alapítójával, Andy Trybával beszélgettünk a cég fejlődéséről és a munkaerőpiac jövőjéről.
Mesterséges intelligenciával is keresik a munkaerőt a kkv-k
A jelenlegi munkaerőpiaci helyzet arra kényszeríti a hazai kis-, és középvállalatokat, hogy folyamatosan toborozzanak. A Profession.hu legújabb felmérésében azt vizsgálta meg, hogy mennyi időre van szüksége a cégeknek ahhoz, hogy megtalálják a megfelelő alkalmazottakat.
És a Tiéd mekkora?
Lehet-e összefüggés látóköröd szélessége és az eredményeid között? A megszokott gondolatmenet elhagyása, a szélesebb körű érdeklődés segíthet frissnek és eredményesnek maradni – véli szakértőnk, Nagy Andrea, a Parrish & Crawler szakmai igazgatója.
Extra szabadnap jár a nem dohányzóknak
Szabadnap jár Szentesen azoknak, akik nem dohányoznak, vagy időközben leszoknak a cigarettáról. Aki szeretne élni a lehetőséggel, írásban kell nyilatkoznia arról, hogy nem fog rágyújtani.
GDPR-ról szubjektíven nemcsak HR-eseknek
A csapból is ez folyik és tetszik, nem tetszik, nem fogjuk tudni megkerülni és én ennek nagyon örülök. Egy újabb lépés a biztonságtudat létrehozása felé, amire már nagy szükség volt. A szívünk fele, ugyanis, a biztonság tudományáé - vélekedik a Zukunft Personal Hungary HR informatikai rendszerekkel foglalkozó szakértője, aki most Önökkel is megosztja a GDPR-el kapcsolatos gondolatait.
Mire figyeljünk a kiszervezésnél?
Napjainkban a vállalkozásoknak egyre fontosabb, hogy költséget takarítsanak meg, és a munkafolyamatokat minél hatékonyabban tudják elvégezni. Ehhez hozzátartozik, hogy egyes folyamatokat ki tudjanak szervezni, ám lényegi elem, hogyan válasszák ki az erre legmegfelelőbb partnert. Ebben nyújt segítséget a Process Solutions.
Már marketingre, ügyfélkezelésre is használják a felhőt
Jogi megfelelőség, tervezhető költségek, könnyű integrálhatóság a meglévő IT-rendszerekbe – ezt várják a magyar cégvezetők a vállalati felhőszolgáltatásoktól a Microsoft és az IVSZ harmadik felhőkutatásának tanúsága szerint. A felmérés áttörést mutat a digitális átállás folyamatában: a többség stratégiai célnak tekinti a digitalizációt, amelynek elérésében a felhőszolgáltatások egyre inkább kulcsszereplővé válnak.
Sokan elfelejtik ezt a módszert a munkaerő megtartására
Egy jó minőségű munkásszállás komoly megtartó erővel bír a kékgallérosok körében – vélik a Staff House Zrt. által megkérdezett humánerőforrás-szakemberek.
Mit keres Jézus a vezetői tréningen?
Az üzenet kétezer éve állandó: ahelyett, hogy a hibáinkra koncentrálnánk – amelyek az egyre komplexebb világunkban óhatatlanul előfordulnak –, foglalkozzunk inkább azzal, amit megtehetünk.
„Semmiért nem cserélnék”
Két-három óra alvás, pici baba, két vállalkozás – sűrű a programja, de semmiért nem cserélné el a vállalkozói létet Patonai Ágnes a p2m alapítója, aki huszonhárom évesen kezdett saját vállalkozásba, és már példakép a fiatal vállalkozók számára.
A motiváció miatt kell a tréning
Egyre inkább erősödő szerepe van a tréningnek a munkatársak motiválásában és a cég megtartó erejének növelésében, ezzel együtt erőteljesen növekszik az igény a tréning szolgáltatások igénybevétele iránt - derül ki a Tréning Kerekasztal Egyesület legújabb felméréséből.
Kiszabadul az új generáció az aranykalitkából?
Mások a mai fiatal vezetők, mint a rendszerváltás után gyors karriert befutott szerencsés generáció képviselői? Mi a gyors karrier titka a mai világban? Számít a szülői háttér, a neveltetés, az iskolai eredmények? Mennyiben motiválja a vezetőket a pénz, a hatalom, a szeretet és az alkotás? Hogyan boldogulnak a még mindig férfivilág üzletben a női felsővezetők? Dr. Bokor Attila, címzetes egyetemi docens kollégámmal, Kun Andreával az elmúlt két évben komoly kutatói munkát végeztek, hogy feltárják a „köztes generáció”, azaz a sikeres, 1976-1986 között született felsővezetők és vállalkozók karrier útjait. A kutatás eredményeit a NextGen Leadership Talks keretében ismerhetjük meg, most némi előzetes következik.
Cégek vakrepülésben?
Azok a cégvezetők, akik megfelelő statisztikák nélkül, csak megérzéseikre és tapasztalataikra hagyatkozva vezetik a cégeiket, gyakorlatilag vakrepülést végeznek - hívta fel a figyelmet szakértőnk, aki szerint minél nagyobb a cég, annál fontosabb a megfelelő mérőszámok ismerete.
„Egy orvost nem lehet online betanítani”
Merre tart az oktatás Magyarországon, mikor fogja mesterséges intelligencia tartani az órákat? Damjanovich Nebojsával, a hazai online marketing szakma egyik meghatározó személyiségével beszélgettünk az online oktatás magyarországi jelenéről és jövőjéről.
A legjobb oldalak önképzéshez
A lifelong learning manapság divatos kifejezés, ahogy az internetes önképzésnek is meglett a maga kultusza, sőt a legtöbb munkahelyen elvárás, hogy az ember fejlessze magát. Oldalak százai jöttek létre pont ezért, ezek közül felsoroltunk ötöt, amit mindenképp érdemes megnézni.
Üzleti foci: hatékony vagy a pályán?
Előre szólunk, ez a cikk nem a futballról szól, de szakértőnk szerint sok hasonlóságot lehet találni a cégvezetés és a foci között ezért nem is baj, ha mindannyian néhány percig focistának képzeljük magunkat…
Kockázatos felhőben tárolni a céges adatokat
Egyre költségesebb a kiberbiztonság, a cégek nehezen tudnak lépést tartani a biztonsági szakemberek és a kiberbűnözök közötti fegyverkezési versennyel, sokak szerint egységes szabályozásra lenne szükség a felhőben tárolt adatok védelme érdekében.
Így lehet vonzó egy cég a tehetségek számára
Nem elég a magas kezdőfizetés a tehetséges alkalmazott céghez csábításának, kulcskérdés a közösségi média használata és a munkavállalók továbbképzése is.
Az élelmiszer és az internet a panaszlista elején
2018 első negyedévében általánosságban nőtt a szolgáltatásokkal szemben megfogalmazott kifogások száma, miközben gyengült a kereskedők iránti bizalom a korábbi negyedévekhez képest – derül ki a Fogyasztóvédelmi Index aktuális értékeiből.
Külföldön terjeszkedne a Duna House
Duna House arra törekszik, hogy európai szinten meghatározó ingatlanpiaci céggé váljon, ezért nemcsak a régióban, hanem egész Európában keresnek akvizíciós lehetőségeket - mondta Schilling Dániel, a Duna House csoport befektetési kapcsolatok és M&A vezetője a Duna House Holding Nyrt. éves rendes közgyűlését követően az MTI-nek pénteken Budapesten.
Tudják, hogy valamit tenni kell, csak azt nem tudják, mit...
Elmaradtak a hazai kis- és középvállalkozások a digitális átállásban, ami azért is furcsa mert a 90-es években éppen ők voltak a telekommunikációs forradalom motorjai. A Vodafone szerint azonban az elkövetkező években újra a fejlődés élére állhatnak a kkv-k, ennek elősegítésére indította el a Vodafone a Ready Business Index online kérdőívet, amelynek kitöltésével a hazai cégek felmérhetik fejlettségi szintjükkel és segítséget kaphatnak az átalakulás megkezdéséhez.
Cégutódlás: de mi lesz a fekete bárányokkal?
A magyar családi vállalkozások jelentős része eljutott oda, hogy az alapító generáció lassan kiöregszik a munkából, és most szembe kell nézniük azzal, hogy kinek adhatják át a cég vezetését. De hogyan készítik fel utódaikat? És mi lesz a család fekete bárányaival? Egy hiánypótló kutatás eredményeinek segítségével választ adunk ezekre a kérdésekre.
Többet, magasabbra és gyorsabban
Hol van már az önvizsgálatba merülő válság utáni gondolkodás, amikor minden magára valamit is adó cég honlapjára és zászlójára tűzte a „fenntartható fejlődés” jelszavát? Amikor beláttuk, hogy a teljesítmények korlátok nélküli növelése csak a következő krízisig tarthat? Most fellendülést érzünk és a célkitűzésekben ismét megjelennek a voluntarista és a mennyiségek növelésére irányuló elvárások, kiegészítve a szoros időbeli elérés követelményével. Sokszor hallom, ma már nem a nagyobb falja fel a kisebbet, hanem a gyorsabb a lassút.
A Netflix példája sokunknak bejönne
A Netflix filmportál világméretű sikerének egyik titka a munkatársainak nyújtott sokrétű lehetőségekben rejlik: akkor és annyit mennek szabadságra például, amikor és amennyit akarnak.