Rengeteg embernek a munka nem jelent semmilyen élvezetet, kihívást, egyszerűen csak a napi rutin közé tartozik, hogy felkel, bemegy a munkahelyére, megcsinálja, amit kell, és hazamegy. Ebben az esetben a hangulatoddal karöltve a teljesítményed is zuhanórepülésbe kezdhet. Maga a munkavégzés is, idővel egyhangúvá válhat, esetleg el is húzódhat olyan feladatod is, amit egyébként sokkal rövidebb idő alatt el tudtál volna végezni.
Ezekre viszont létezik megoldás. Persze vannak összetettebb problémák, amik egyszerű tippekkel nem kiküszöbölhetőek, de nem is hinnéd, hogy a legtöbb esetben milyen nagy mértékben tudsz változtatni azon, hogy mekkora hatékonysággal és kedvvel végzed el a munkát. A Pénzügyi Tudakozó segítségével adunk most pár tanácsot, amiket, ha megfogadsz, biztos, hogy jobban fog menni a munkavégzés.
- Reggeli
Persze ehhez célszerű korábban felkelned. Ha 9 órára jársz dolgozni, fél kilenckor kell elindulnod és te 8:20-kor kelsz ki az ágyból, akkor biztos, hogy nem fog beleférni egy kiadós reggeli. Viszont ha egy kicsit korábban kelsz, akkor jobb kedvvel is érkezhetsz meg a munkahelyedre.
- Tarts szünetet
Ezen az időn felül, sokszor már képtelenek vagyunk összpontosítani, s sokkal lassabban vagy akár rosszabbul végezed el a munkát, mint ha hagynál magadnak egy kis szünetet, és feltöltődnél. Persze lehetnek kivételek. Az egyik, ha stresszhelyzet adódik. Az a figyelmedet is felélénkíti, a másik pedig, ha nagyon élvezed vagy érdekel az, amit éppen csinálsz. Ez a legjobb eset.
Általánosságban viszont elmondható, hogy nem vezet túl jó útra, ha 1-2 óránál többet dolgozol megállás nélkül, mivel a munka hatékonyságát megöli. Erről egyébként John Trougakos, a Torontói Egyetem menedzsment-tanszékének egyetemi docense is így vélekedik, az ezzel kapcsolatosan elvégzett kutatásával alátámasztva ezt.
- Ne legyél tökéletes
- Tűzz ki célokat
Lehetsz akár projektmenedzser, akár tanító, ezt akkor is meg tudod tenni. Leírhatod, hogy a projekted első részének szerda 13 óráig el kell készülnie. Vagy a másik esetben azt, hogy hétfőn dolgozatot íratsz, akkor kedd 12 óráig ki kell javítanod azokat.
Ha a mindennapjaidat így rendszerezed, az idődet is sokkal hatékonyabban tudod beosztani, így ez a munkavégzésedre is jó hatással lesz. A határidő fegyelmezőleg hat rád, így több energiád marad a más feladatokra.
- Kövesd a vágyaidat
Ha viszont pozitív visszajelzést kapsz, akkor máris teljesült a vágyad, s innen boldogan szárnyalhatsz a további céljaid, álmaid elérése érdekében.
- Kérdezz arról, amit nem tudsz
Nagy valószínűséggel ezek azért vannak ott, hogy megkönnyítsék a munkádat, esetleg időt és energiát spóroljanak meg számodra. Vagyis érdemes segítséget kérned az illetékes személytől, például az iroda IT-szakértőjétől, ha elakadsz, vagy nem tudsz valamit.
Valószínűleg nem te leszel az első, aki ezt megkérdezi tőle, ezért ne félj odamenni. Lehet, hogy sokkal hatékonyabban és gyorsabban végezheted ezek után a munkádat.
- Találj megoldást
Persze azért ezzel is óvatosan kell bánnod, tehát ne légy túl okoskodó vagy kritikus sem, mivel abból a munkáltató azt szűrheti le, hogy leminősíted a céged. Ez az a helyzet, amiben tényleg az arany középutat szükséges megtalálnod, s akkor nagyszerű hatással lehet a munkádra a szorgalmad.
- Pihend ki magad
Persze ez nem csak a tényleges feladatok elvégzésére igaz, hanem a gondolataidra, hangulatodra is. Amint elindulsz hazafelé, akkor ne csak a fizikai dolgokat hagyd a munkahelyeden, hanem hagyj ott mindent, ami a lelkedet nyomasztja. Ezek után pedig aludj eleget, hogy másnap ismét kipihent lehess.