A cégvezetők általában azt szeretnék tudni, hogy mi az a kockázati érték, amit be kell árazzanak tervezéskor például az értékesítési oldalon kockázati prémiumként vagy fedezetként, a beszerzések során diszkontok, biztosítékok formájában vagy projekt-előterjesztés során a nettó jelenérték számításakor. Ilyen esetekben azonban – miközben az elvárás egy konkrét, pénzügyileg is értelmezhető szám – a konkrétumokhoz vezető út ki van kövezve mindenféle feltételezésekkel. Ezért kompromisszumokat kell kötni, konszenzust találni az adatok értelmezésében, hasonlóan a tudományos alapkutatásokhoz.
A vállalat azonban mindig is a gyakorlati megközelítést fogja keresni, egyrészt az idő- és erőforráskorlát miatt, másrészt mert a szervezetben dolgozók érintettek. A kockázati árazás azonban veszélyes: rossz döntéssel nemcsak felesleges közvetlen költségekbe verhetjük magunkat, hanem tartósan veszíthetünk versenyképességünkön, alkalmazkodóképességünkön. (Az itthoni kockázatkezelésben még lenne hová fejlődnie a cégeknek.)
Lépések, amiket át kell gondolni
A biztonságos döntés érdekében legalább négy kérdésre kell választ adni. Az első, hogy mekkora a kitettség mértéke, azaz milyen hatással van kiemelt pénzügyi és teljesítménymutatóinkra a nem kívánt esemény – például az árfolyam-ingadozás, a hitelezési veszteség, az operációsrendszer-leállás – bekövetkezése. A második, hogy milyen belső megoldások léteznek vagy vezethetők be a kitettség csökkentése érdekében. Ilyen lehet például az árazási és szerződéskötési feltételek összehangolása, a folyamatok és munkakörök átalakítása vagy a jelentések és riportok fejlesztése. Persze az sem mindegy, hogy ezeknek mi a megtérülési mutatójuk. A harmadik tisztázandó kérdés, hogy milyen külső megoldások léteznek: határidős műveletek, biztosítási kötvények, kiszervezett szolgáltatások. Ebben az esetben is fontos, hogy mibe kerülnek az ilyen szolgáltatások. Végül pedig a legnehezebb döntés, hogy a vezetés mekkora kockázatot hajlandó bevállalni, illetve mennyit hajlandó költeni ellene, figyelembe véve a vállalati stratégiát és az abban foglalt célokat.
Építsük fel specifikus kockázati portfóliónkat
Ne a gombhoz varrjuk a kabátot! Ne abból induljunk ki, hogy a piacon milyen termékeket vagy szolgáltatásokat ajánlanak a kockázatok csökkentésére vagy megszüntetésére, hanem fordítva: először építsük fel saját specifikus kockázati portfóliónkat annak minden fontosabb ismérvével, közte természetesen a kockázatvállalási hajlandósággal, majd ez után válasszunk a megoldások közül.
Ez az út vezet a kezdeti „attól függ” állapottól a gazdaságilag racionális megoldáshoz.
Szerző:
Doszpod Dénes
World Trade Center, New York & Pentagon, Washington
- szeptember 11.
- Támadás költsége: 0,5 M $
- Halott: 2996
- Sérült: 2680
- Kár: kb. 32,5 Mrd $
- Épület (WTC) biztosítva: 3,5 Mrd $
- Érintett biztosítások
- 40 Mrd $ Ingatlan, üzletvitel megakadása, repülés, munkavállalók kártérítése, élet- és felelősségbiztosítás
- 21,8 Mrd $ Megsérült New York-i épületek és infrastruktúrák újjáépítése
- 7 Mrd $ Áldozatok kártérítési alapja
- 1,3 Mrd $ Az épület eltakarításának költsége
- 1 Mrd $ A Pentagon helyreállítása
- 0,385 Mrd $ Négy megsemmisült repülőgép
- április 20.–szeptember 19.
- Halott: 11
- Sérült: 126
- BP költései 2016-ig: 61,6 Mrd $ (takarítás, bírságok, bírósági költségek)
- Kifizetés a károsultaknak: 28 Mrd $
- Kártérítés az amerikai kormánynak: 21 Mrd $ (20 éves ütemezésben)
- Kárigények a Lloyd’s of Londonnál: 600 M $ (2010)
- december 2–3.
- Halott: 19 787
- Sérült: 558 125 (köztük 200 000 gyerek)
MAL Zrt. 2010. október 4.
Az Ajkai Timföldgyár és Ajka között lévő, vörös iszapot – toxikus, erősen lúgos fémvegyületet – tartalmazó, 400x600 méteres tároló gátjának átszakadása a világ első ekkora méretű vörösiszap-katasztrófája. Az árhullám helyenként két méter magasra csapott, 300 lakóház sérült meg, 150 ember sebesült meg a lúgmarástól. 2016-ban felmentették a 15 vádlottat, de az ítéletet a Győri Ítélőtábla hatályon kívül helyezte, a megismételt eljárásban várhatóan idén ősszel születik döntés. A cég tulajdonosai, Petrusz Béla (75), Bakonyi Zoltán (76) és Tolnay Lajos (70) 2010-ben még a leggazdagabb magyarok közé tartoztak, de azóta a cég külföldi leányvállalatai is bedőltek.
- Halott: 10
- Sérült: 150
- Károk helyreállítási költsége (a magyar kormány állja): 38 Mrd Ft (21 Mrd Ft környezeti kár)
- Kiszabott büntetés: 135,1 Mrd Ft
- Biztosítás: n. a.