Friss cikkeink

Háromezer trafikos már biztosan nyithat
Beerősítettek a trafikkoncesszió nyertesei. Alig két héttel a várható nyitás előtt már 4525 kérelmet adtak be a NAV-hoz boltnyitásra, és 3021-en meg is kapták az engedélyt.

Kinek jó a kedvezményes hitel? És van, akinek nem?
A mérlegzárást követően a mai magyar vállalkozókat egy dolog foglalkoztatja leginkább. Mit kell tudni a 2,5 százalékos hitelről? Hogy lehet megkapni? Hol lehet igényelni? A kérdésekre a válaszokat Szopper Zsófia, a Piac&Profit szakértője gyűjtötte össze.

Átjárhatóbbak lesznek a SZÉP kártya zsebei
A SZÉP kártya működését szabályozó 55/2011-es rendelet módosításával a kormány tovább bővíti a felhasználási kört, illetve szélesíti az egyes alszámlákról fizethető szolgáltatásokat. A szabályozásban szakértőnk segít eligazodni!

Energiahatékonyság nélkül vége a mostani éghajlatnak
A Nemzetközi Energia Ügynökség szerint a mai klíma megvédéséhez szükséges kibocsátáscsökkentés felét a hatékonyabb energiafelhasználásnak kell adnia.

Szeretünk online vásárolni
Négyből három internetet használó magyar felnőtt vásárolt már a világhálón – derül ki a GfK Hungária Digital Connected Consumer tanulmányának aktuális adataiból. A magyar online vásárló főként telekommunikációs eszközt és kiegészítőket, biztosítást, könyvet, üdülést rendel valamely webshopban, és leggyakrabban bankkártyaadatainak a megadásával egyenlíti ki a számlát.

Csökkent az optimizmus az EU-s pályázatokat illetően
A tavaly év végén még optimista várakozások után idén nagymértékben romlott a kkv-k megítélése az európai uniós pályázati lehetőségeket illetően. Kevesebb vállalkozás talál számára érdekes pályázatot, ami minden bizonnyal összefügg az elérhető pályázatok számának csökkenésével. A különböző szektorokat tekintve továbbra is a mezőgazdasági vállalkozások közül tartják legtöbben reálisnak, hogy uniós forráshoz jutnak – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból.

Pályázat felelős cégeknek!
A Magyar Adományozói Fórum (MAF) 2013-ban is meghirdeti hagyományos MAF Társadalmi Befektetések Díj pályázatát, amely a legkiemelkedőbb hazai vállalati támogatási programokat értékeli az innováció, a partnerség, valamint az elért eredmények és hatás szempontjai alapján.

15 év, 30 verseny, 120 teniszező politikus
15 éven keresztül mindig megtartották a „Tisztelt Ász!” társasági tenisztornákat. Évente két alkalommal találkoztak a teniszpályán a parlamenti képviselők, az állami vezetők és az ex-miniszterek. 1998 őszén indult útjára ez a pártállástól és nézetektől függetlenül szerveződő sportesemény, és – most már elmondható – egyetlen egy alkalommal sem maradt el. Köszönhetően a teniszt szerető politikusoknak és a támogató cégeknek.

Mikor működik az alku a bank és az adós között?
Úgy tűnik egyre hatékonyabbá válik a problémás hitellel rendelkező cégek és az ezt folyósító bankok közötti párbeszéd. Erre utal a restrukturált vállalati hitelállomány dinamikus emelkedése. A BDO elemzése a legáltalánosabb megoldásokat mutatja be tapasztalataik alapján.

Útdíj: most már nem ússzuk meg
Július elsejétől valósággá válik a fuvarozók mumusa, az elektronikus útdíj-rendszer. Az e-útdíj kiépítését komoly botrányok kísérték, ám az elmúlt hónapok hektikus eseményei után a rendszer kiépítése már a célegyeneséhez érkezett, a Magyar Közlönyben megjelent végrehajtási rendelettel.
Jól érzik magukat a magyar cégek Szlovákiában – de miért?
Magyar tulajdonosok kezében volt május végén a Szlovákiában működő külföldi érdekeltségű vállalatok egyötöde, vagyis az itt működő külföldi érdekeltségű cégek közül a legtöbb – közölte a Bisnode Slovensko vállalati információs társaság adataira hivatkozva a Hospodárské Noviny szlovák gazdasági lap kedden.
Új szinten az élelmiszer-logisztika
A jövőben tizenkét európai élelmiszer-logisztikai szolgáltató fog együttműködni egy erőteljes, határokon átívelő szövetség keretében. A „European Food Network” megbízható, nemzetközi élelmiszer-logisztikai szolgáltatásokat nyújt, egységes szabványok szerint. Október 1-től bevezetésre kerül a hálózatban az új “vivengo” termékcsalád is.
A Fed ülésének végére vár a piac
Miközben a Fed mai ülése utáni kommentárt várja a piac, Japánban jó export adatok láttak ma napvilágot: a kivitel a várt 6 százalék helyett több mint 10 százalékkal bővült.
Változott a kft.-k tőkekövetelményének a szabályozása
A korlátolt felelősségű társaságok alapításának tőkeigénye a sokszorosára növekszik a 2014. március 15-én hatályba lépő új Ptk. nyomán, ugyanakkor a törvény a működést már a törzstőke teljes megfizetése előtt is lehetővé teszi, az osztaléklehetőség korlátozása mellett.
Elérhető a bankhitel, de okosan kell tervezni
A vállalati hitelfelvétel nem pillanatnyi döntés kérdése. Egy cégnek már az alakulásakor tudnia kell, hogy akar hitelt igénybe venni vagy sem? A könyvelést, a fejlesztési célokat és a teljes működést ezen elhatározás alapján kell kialakítani – hívja fel a figyelmet a Piac&Profit szakértője, dr. Tatár Attila.
Öko-innovációs programcsomag indul kkv-knak
Új brüsszeli programcsomag indul „Öko-innováció” címen, melynek célja számos ágazat keretei között az ökológiailag fontos innovációk, környezetkímélő megoldások támogatása, melyek egyre bővülő piacot teremtenek a „zöld” technológiák, eljárások, termékek és szolgáltatások számára, és javítják Európa versenyképességét, csökkentik környezetterhelését.
Bevándorlóból lett a világ legnagyobb joghurtgyárosa
Hamdi Ulukaya, az amerikai Chobani joghurtgyártó alapító-vezérigazgatója nyerte az Ernst & Young Az év üzletembere nemzetközi díját. A Törökországban született vállalkozó kevesebb mint egy évtized alatt vitte sikerre amerikai székhelyű világcégét.
Táppénz: inkább az öngondoskodás
A júniustól érvényes új táppénz-szabályozás a korábbinál szorosabb kontrollt és a költségek visszaszorítását célozza, míg az egészség- és életbiztosítások idei kedvező adóváltozásai a munkaadók és a választható juttatások irányából terelik a dolgozókat az öngondoskodás felé.
Meglepetésre több volt a borítékban
A nemzetgazdaságban – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – a bruttó átlagkeresetek 3,4, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 4,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A bruttó átlagkereset 226 700 forint volt.
Már beadhatók a pályázatok a LEADER Programra
Június 17-étől lehet pályázni a LEADER Program összesen 30 milliárd forintos támogatására a forrás kimerüléséig, de legkésőbb 2013. augusztus 31-én 18:00 óráig. A kérelmeket elektronikus úton kell benyújtani a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH). A pályázatot harmadszor hirdette meg a Vidékfejlesztési Minisztérium.
Az ígéret szép szó, de az áfacsökkentés sokkal szebb!
A 27 százalékos áfával mi vagyunk – és valószínűleg még jó ideig mi leszünk – a legmagasabb adókulcsú EU-tagállam. Az áfacsökkentés lehetősége folyamatosan foglalkoztatja a napi politikát, a gazdasági szakembereket és a gazdaság résztvevőit is, mivel a magas áfakulcs jelentősen rontja a hazai vállalatok versenyképességét.
Hogyan segít a nyakkendő a klímaváltozás ellen?
A környezettudatos gondolkodás jegyében június 17-től ismét nyakkendő és zakó nélkül jár(hat)nak munkahelyükre az Eni és így a Tigáz dolgozói is. Az utóbbi években az Eni kezdeményezése nagyban hozzájárult a villamosenergia-megtakarításhoz és a CO2-kibocsátás csökkentéséhez azáltal, hogy az irodákban 1 °C-kal növelte a hőmérsékletet.
Hatmilliárd innovatív vállalkozásoknak
Hatmilliárd forintos keretösszegű pályázat nyílt meg elsősorban innovatív mikro- és kisvállalkozások számára, az Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok Közös Növekedési Alap Alprogramjának keretén belül.
Sokkolta a piacot a Varga-csomag
Tegnap derült égből villámcsapásként érkezett a piacra az újabb megszorítások (adóemelések) bejelentése. Habár eredményhatásában az új csomag már jóval kisebb, mint a korábbiak voltak, a részvényárfolyamokra és az ország megítélésére nagyon negatívan hat.
„Ne könyörületből adjanak pénzt!”
Még nem tudni, hosszú távon milyen hatása lesz Jakab Áron projektjének, de az biztos, hogy tevékenysége fontos társadalmi igényt elégít ki – nem véletlenül emelte tagjai közé a társadalmi innovátorokat kereső Ashoka.
Értékesítés – hogy lesz a rémálomból álom?
Nehezen vesszük tudomásul, hogy elért minket a piacgazdaság. Vége a hiánygazdaságnak, és vége a szép időknek, amikor az eladás abból állt, hogy kirakták a bolt bejáratára, hogy „… kapható!”. Szinte már egyáltalán nem található olyan iparág, ahol azt mondhatják, amit Ford mondott: „ A vevő olyan színű kocsit kap, amilyent csak akar, feltéve, hogy ez a szín a fekete.”
Beszédes számok, empatikus kontrollerek
Empátiára és kiváló kommunikációs képességekre is szükségük van a kontrollereknek ahhoz, hogy sikerrel láthassák el a munkájukat.
Elvitte a válság a vállalkozó kedvet
Az elmúlt évtized gazdasági változásainak hatására csökkent az önfoglalkoztatók száma Magyarországon, viszont egyre többen vállalnak munkát határozott idejű szerződéssel. A Randstad által készített riport alapján nőtt a részmunkaidőben dolgozók aránya is, főleg a fiatalok és a nők körében.
Hol a legjobb az ügyfelek kiszolgálása?
Idén ötödször rendezik meg a „Kiválóság az Ügyfélkiszolgálásban” üzleti versenyt, melynek legfőbb célja a magyarországi ügyfél kiszolgálási kultúra fejlesztése. A 2009-ben indított program lehetőséget ad a részt vevő vállalatoknak ügyfél-kiszolgálási színvonaluk összehasonlítására ágazatokon belül és ágazatok között is. Az értékeléseket követően a részt vevő cégek helyezéstől függetlenül olyan piaci és vevőkiszolgáláshoz kapcsolódó adatokhoz, iránymutatásokhoz, trendekhez juthatnak hozzá, melyek fontos fejlődési lehetőséget jelentenek az értékesítési és az ügyfélkapcsolati részleg, ezáltal az egész vállalat számára.
Megéri etikusnak lenni
Az első Üzleti Etikus Cégek Fórumán számtalan érdekes példa hangzott el az elmúlt években Üzleti Etikai Díjat nyert vállalatok képviselőitől. Szinte valamennyi példa – akár kisvállalati vagy nagyvállalati – rávilágít arra, hogy az etikus viselkedés belülről fakad, és személyhez köthető. Tenni mindenki tud, ha akar.
Felpörögnek a csarnoképítők
Magyarországon újra építtetnek gyártócsarnokokat a hazai vállalatok, bár a fejlesztések motorját az uniós pályázati források adják. Szakértők szerint megkezdődött a kilábalás, a piac egy-másfél éven belül a 2007–2008-as volumen 70-75 százalékán stabilizálódhat. A KSH legfrissebb adatai szerint jelentősen nőtt az építőipari termelés.
„Egy társadalmi innovátor se halat, se hálót nem ad, hanem átszervezi a halászati ipart"
Vannak emberek, akik hivatásukat úgy végzik, hogy azzal pozitív rendszerszintű változást idéznek elő. Az ilyen társadalmi innovátorokra „vadászik” az Ashoka.
Újabb adóemelések jönnek augusztustól
Emelik a tranzakciós illetéket, a telefonadót, a bányajáradékot, s a kamatjövedelmet is egészségügyi hozzájárulás terheli majd augusztustól. Az állami beruházásokat azonban nem állítják le – jelentette be Varga Mihály váratlanul, a hétfő délelőtti rendkívüli sajtótájékoztatóján.
Gazdálkodók! A héten be kell jelenteni az árvízkárt!
A 2013. júniusi dunai árvízi védekezést követő helyreállítási feladatvégzés részeként megkezdődött az elöntéssel érintett mezőgazdasági területek és károk felmérése. A kárbejelentéseket legkésőbb 2013. június 24-ig a falugazdásznál személyesen tehetik meg az érintettek a NÉBIH honlapjáról is letölthető adatlap kitöltésével.
Turistacsalogató árak Magyarországon
Budapest a legjobb ár-érték arányú város az ausztriai statisztikai hivatal elemzése és a Tripadvisor utazási oldal szerint is.
Jó hangulatban indul a hét a piacokon
A gyenge pénteki kereskedés után emelkedést várnak az Erste elemzői ma a Budapesti Értéktőzsdén, s a főbb európai piacokon is.
Végkielégítés – kinek, mikor és mennyi jár?
Sokan ismerik a végkielégítés intézményét, a pontos szabályozással már kevesebben vannak csak tisztában. Végkielégítésre a munkavállaló abban az esetben jogosult, ha a munkáltató felmondással szünteti meg a munkaviszonyát, vagy ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnik.
Hátrább az alkalmazottakkal, vállalkozót a csapatba!
Bővítené csapatát és alkalmazottat keres? Bízza meg HR-esét, hogy vegyen fel vállalkozókat! Amellett érvelünk, miért van szüksége a cégeknek – és elsősorban a mikro- és kisvállalkozásoknak – fejlett vállalkozói kompetenciájú alkalmazottakra. Azaz belső vállalkozókra, más néven intrapreneurökre.
Elfogadta a KFI-stratégiát a kormány
Elfogadta a kormány az évtized végéig szóló Nemzeti Kutatás-fejlesztési és Innovációs (KFI) Stratégiát - mondta Cséfalvay Zoltán a nemzetgazdasági minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára.
Nem változnak a héten az üzemanyagárak
A mediterrán üzemanyag tőzsdén az elmúlt egy héten a benzin ára átlagosan 0,7, a gázolajé 1,3 százalékkal emelkedett. A forint árfolyama 1,5 százalékkal erősödött. A fentiek miatt nem várható változás az üzemanyagárakban, legfeljebb a benzinnél képzelhető el 1-2 forintos csökkentés. Így a benzin ára várhatóan 418-420 forint között változhat, a gázolaj ára változatlan, 423 forint/liter marad június 19-én, szerdán a GKI Energiakutató elemzése szerint.
Céges kocsival menne nyaralni? Erre ügyeljen!
A nyár elérkeztével a nyaralási szezon is kezdetét veszi; sokan indulnak rövidebb vagy hosszabb útra autójukkal. Indulás előtt azonban nem szabad kihagyni a gépjármű műszaki állapotának ellenőrzését és a megfelelő dokumentumok beszerzését, ugyanis egy esetleges meghibásodás vagy baleset – különösen külföldön – sok bosszúságot okozhat.
Újabb pálinkák szereztek védjegyet
Újabb 19 pálinka szerezte meg a jogosultságot a Pálinkavédjegy használatára, így már összesen 35 termék rendelkezik a matricával. A tavaly bevezetett védjegyrendszer garanciát ad arra, hogy a matricával ellátott palackokban valóban kitűnő minőségű pálinka van, ezzel segíti a fogyasztók biztonságát és a jobb tájékozódást.
Új vámhatósági szabályozásról döntött Brüsszel
A vámhatósági fellépés hatékonyságának növelését és az intézkedések egyszerűsítését célozza az új szabályozás, amelyről június 11-ei szavaztak az Európai Parlament képviselői. 2011-ben mintegy 115 millió darab hamis terméket állítottak meg az Európai Unió határain a vámhatóságok. A lefoglalt termékek jelentős része, különösen a hamisított gyógyszerek és elektronikai cikkek potenciálisan veszélyesek a fogyasztókra nézve.
Megéri zöldebbnek lenni!
Világszerte és Magyarországon is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a cégek a környezettudatosságra, az energiahatékonyságra. A közhiedelemmel ellentétben azonban egy hatékonysági beruházás nemcsak PR-fogás, hanem igazi megtakarítást is jelent a cégek költségeiben. Márpedig hazánkban a vállalkozásokat elsősorban ez a tényező motiválja, hogy meghozzák a szükséges döntést.
Bosszantóak a videohirdetések
Csaknem minden harmadik magyar internetezőt zavarnak a YouTube videók alatt megjelenő hirdetések, míg a PR-cikkeket és a Google hirdetéseket hasznosnak tartjuk – derült ki egy az online reklámok megítélését vizsgáló független felmérésből.
Generációváltás kellene az agráriumban is?
Az agrárgazdaság hosszú távú érdekeit szolgálná, ha megfelelő jogi környezettel értékesítésre ösztönöznénk azokat a földet öröklőket, akik nem maguk akarják megművelni a tulajdonukba került termőföldet
Hitelminősítéssel érkezik a szőke herceg
Egy új felmérés szerint egyre gyakoribb, hogy az amerikai polgárok mielőtt randira hívnak valakit, megkérdezik tőle, hogy milyen a hitelminősítése (credit score). Bár kevéssé tűnik romantikus megoldásnak, valószínűleg meglehetősen praktikus.
Felmelegedés: itt a megcáfolhatatlan bizonyíték!
Klímaszkeptikus természetfotósból lett elkötelezett klíma-aktivistává James Balog, aki 2007 óta Grönlandon, Izlandon, Alaszkában és Montanában időzített pillanatképekkel dokumentálta a világ gleccsereinek egyre vészesebb mértékű olvadásának fázisait. A National Geographic sztárfényképészéről szóló Chasing Ice című dokumentumfilmet a 12. Transylvania Filmfesztiválon láttuk, az EcoTIFF programban.