A legégetőbb kérdés, hogy mit fog mondani a leköszönésére készülő jegybankelnök, és hogy a piacok a QE3 fenntartásával kapnak-e karácsonyi ajándékot a 100-dik születésnapját ünneplő Fed-től. Az elmúlt hetek amerikai makroadatai akár már lehetőséget is adnának az eszközvásárlási program visszafogására (tapír), hiszen 7%-ra csökkent a munkanélküliség, és a gazdaságnak sikerült a 200 ezres foglalkoztatás bővülést is felmutatnia.
Ugyanakkor a várakozások még meglehetősen megoszlanak, nem sikerült azokat decemberi visszafogásra menedzselni, illetve a Fed által célként kitűzött értékeket sem sikerült még tartósan, hónapokon keresztül produkálni. Így könnyen lehet, hogy a Fed inkább az óvatosabb utat választja, és még nem dönt az eszközvásárlási program visszafogása mellett. Erős üzenetet küldhet ugyanakkor a piacnak a várakozások befolyásolásának érdekében, ezáltal világossá téve, hogy mikor kell a Fed tényleges lépésére számítani. Mind a hazai, mind pedig az európai piacon oldalazásra számítunk, és Amerikában is csak az esti órákban élénkülhet majd meg a kereslet.
USA
Oldalazással zártak tegnap a tengerentúli börzék, a piacok kivárnak a Fed ma esti döntése előtt (Dow -0,06%, Nasdaq -0,14%, S&P500 -0,31%). A Dow Jones komponensei közül a 3M kiemelkedően teljesített tegnap annak köszönhetően, hogy a társaság 35%-kal megemelte osztalékát. A menedzsment szerint 7,3-7,55 dollár környékén alakulhat a vállalat részvényenkénti profitja, míg az elemzők 7,54 dollárral számoltak. A cég 2017-ig bezárólag összesen 17-22 milliárd dolláros részvény-visszavásárlást is bejelentett, ami a piaci kapitalizáció közel negyedének felel meg. A kereskedést 2,9%-os többlettel zárta a papír.
A fogyasztói árindex nem változott novemberben az USA-ban, ami valamivel elmarad az elemzők által várt 0,1%-os emelkedéstől. A maginfláció 0,2%-kal bővült az előző hónapban, ami valamivel meghaladja a 0,1%-os várakozást.
Ma a Fed kamatdöntő ülésére fognak koncentrálni a befektetők, amely hazai idő szerint este 8-kor ér majd véget. A megkezdett házépítések és kiadott építési engedélyek novemberi statisztikáit a délután folyamán fogják publikálni.
Európa
Eséssel zártak a nyugat-európai börzék (FTSE100 -0,56%, DAX-0,86%, CAC40 -1,23%). A ZEW gazdasági hangulatindex 62 pontra emelkedett decemberben, ami hét és féléves csúcsot jelent, és felülmúlta az 55 pontos várakozást.
Olaj, arany
Tegnap ismét lefordult az arany árfolyama, és eséssel zárta a kereskedést. Az 1.241 dolláros nyitás után 1.248 dolláron is járt a kurzus, majd zárásra 1.230 dollárig zuhant vissza. A reggeli kereskedésben 1.229 dollárig csökkent tovább a nemesfém árfolyama. Oldalazott tegnap az olaj árfolyama, a 97,3 dolláros nyitást mérsékelt kilengés követte, majd zárásra ugyanerre a szintre esett vissza a kurzus.
Devizák
Napon belül komoly kilengést mutatott az EUR/USD árfolyama, azonban a nap egészét tekintve csak mérsékelten gyengült tovább a dollár. Ma feszült kivásásra számítunk a devizapiacon a Fed döntését megelőzően.
A forintnak sikerült megőriznie a tegnap reggeli erősödését. A reggeli órákban a 30 napos mozgóátlagról, 299,7-ről fordult le az árfolyam, majd hirtelen erősödésnek indult. A délutáni órákban komolyabb mozgás már nem volt tapasztalható, a konszenzusnak megfelelő 20 bázispontos kamatvágás sem okozott érdemi elmozdulást az EUR/HUF árfolyamában, így a forint megőrizte reggeli erősödését, és 298,75-ön zárt.
Távol-Kelet
A Nikkei 2%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index 0,25%-kal csökkent. Novemberben az export 18,4%-kal növekedett az előző évhez képest Japánban, ezzel felülteljesítette a 17,3%-os növekedési várakozást. A japán import a várt 21,4% helyett 21,1%-kal emelkedett novemberben.
A kínai FDI novemberben 2,4%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest, miközben a várakozás csak 1,1% volt. Az indiai jegybank váratlanul 25 bázisponttal csökkentette a repo kamatláb mindkét oldalát.
Határidős piacok
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.