Utazás cikkek
Mindenkinek joga van az utazáshoz
Az akadálymentes utazást népszerűsíti az idén az ENSZ Turisztikai Világszervezetének (UNWTO) felhívása, amelyhez csatlakozva Magyarországon hatodik alkalommal ünneplik meg a turizmus világnapját szeptember 27-én.
6 dolog, amit érdemes tudni az utazási szerződésről
Legtöbben a nyári szabadság alatt vesznek részt szervezett utazásokon, amelyek kapcsán utazási szerződést kötnek. Az utazási szerződés a szerződés egyik sajátos típusa, melyet egyik oldalon az utazásszervező/utazásközvetítő, a másik oldalon az utasok kötnek. Melyek az utazási szerződés jellemző vonásai, mit érdemes tudni az ilyen szerződésekről?
Napi tizenegyezret szánnak a Szigetre a fiatalok
A Szigeten fesztiváloztak a legtöbben a 19-29 éves korosztályból, a fiatalok negyede járt már itt legalább egyszer. Látogatottság alapján a második helyen a Balaton Sound végzett, a harmadik pedig a Volt fesztivál lett – derült ki a K&H fiatalok jóléti indexének második negyedéves felméréséből. A kutatás szerint a fesztiválok a férfiak, az aktív keresők és a budapestiek körében a legnépszerűbbek. A legtöbben 1-2 napot maradnak és átlagosan naponta 7-11 ezer forint költőpénzt tartanak szükségesnek a belépőjegy árán felül.
140 ezerből meg lehet járni az Olimpiát
A Trivago.hu szálláskereső weboldal adatai szerint a magyarok nagyrészt a televíziók előtt szurkolnak az olimpiai válogatottnak, Rio de Janeiróba csak kevesen követik a sportolókat. pedig aki időben felkészült az utazásra, akár 140 ezerből is megjárhatja oda-vissza a riói utat.
Több mint 160 milliárdot nyaraltunk el
Utazás, kikapcsolódás, pihenés: nyáron leginkább ez a három dolog segít elviselni a hőséget és a kimerítő munkanapokat. A statisztikák szerint itthon már nemcsak ilyenkor választunk egyre többen külföldi úti célt. Csak 2016 első negyedévében a magyarok 4,2 millió alkalommal utaztak külföldre, 17%-kal többször, mint 2015 hasonló időszakában, és 164 milliárd forintot költöttek utazásra
Nem árt vigyázni az utazási irodával
Nyáron sokak számára jön el a pihenés, nyaralás ideje. Ki ne szeretne minden problémáról elfeledkezni? Ám ilyenkor sem árt az óvatosság – például az utazásszervező cég kiválasztásánál.
Nincs Wi-Fi? Oda nem is megyünk
A magyarok 65%-a rendkívül hasznos eszköznek tekinti az internetet az üdülés megtervezésében és a nyaralás során 87% csatlakozik fel a világhálóra. A Wi-Fi elérés a magyar utazók 48%-a számára fontos szempont a szálláshely kiválasztásakor, míg a lengyelek a mosógépet tartják szem előtt, a görögök pedig a városközpontban szeretnek lakni.
Az emberek ötöde esik kiberbűnözők csapdájába utazása alatt
Alighogy leszálltunk a repülőről, már tűkön ülve keressük a lehetőséget, hogy internetkapcsolatra tegyünk szert. A Kaspersky Lab kutatása szerint utazásaink során türelmetlenségünk gyakran arra sarkall, hogy nem biztonságos Wi-Fi hálózatokra kapcsolódjunk, ezzel pedig komoly veszélybe sodorjuk az adatainkat.
Újra útnak indul a Titanic jövőre
Várhatóan 2018-ban bocsátják vízre a Titanic II.-t. Az ígéretek szerint elég mentőcsónak lesz rajta és közelébe sem megy a régi tragédia helyszínének. Már most éveket kell várnia annak, aki utazna rajta.
Így is takarékoskodhatunk a külföldi nyaralás alatt
Előrelátó tervezéssel számos apróságnak látszó, de fontos dolgon lehet pénzt spórolni a külföldi nyaralás alatt. Még akkor is, ha egy utazási irodán keresztül foglalunk csoportos utazást busszal vagy repülővel. Az Invia utazási ügynökség tapasztalatai alapján adunk pár jó tippet!
Többet költünk utazásra – de hol a legtöbbet?
Újabb közel 10 százalékos bővüléssel zárta az elmúlt negyedévet a belföldi turizmus, a SZÉP-kártyák pedig 12 százalékkal gyakrabban kerültek elő a tavalyi év hasonló időszakához képest – derült ki a Szallas.hu statisztikáiból. Az átlagos foglalási érték 40 százalékkal nőtt az elmúlt 3 hónapban, a nyári időszakban a legtöbbet egy éjszakáért Siófokon, Hajdúszoboszlón és Balatonfüreden kérik majd el a vendégektől.
Miért tűnik el a reptéren a bőrönd?
Ha nyár, akkor utazás. Persze nemcsak ilyenkor hatalmas a forgalom a repülőtereken: 2015-ben 3,5 milliárd utast számoltak össze világszerte. Nem csoda, hogy ennyi poggyász viszonylatában előfordul, hogy a bőrönd sérül, késik vagy elveszik: az elkeveredett poggyászok száma tavaly elérte a 23,1 milliót.
Utazni akar a magyar
Leginkább utazásra költenének idén a magyarok, és ugyanez igaz a teljes európai lakosságra is – derül ki a Cetelem Körkép 2016 kutatás eredményeiből. Az utazási kedv független az életkortól: az ezüstkorúaknál is erős a kikapcsolódási vágy.
Idén is Horvátország a legmenőbb
A Trivago.hu szálláskereső weboldal adatai szerint, akárcsak tavaly, a legnépszerűbb idén nyáron is Horvátország, és Olaszország, néhány európai nagyváros iránt azonban jelentősen csökkent az érdeklődés.
Hat tuti tipp az EB-re utazóknak
A magyar válogatott 44 év után bizonyíthat újra a futball-Európa-bajnokságon, aminek köszönhetően idén várhatóan 15-20 ezer hazai szurkoló utazik ki Franciaországba, hogy a csapatnak szurkoljon. Mire figyeljünk, hogy elkerüljük a kellemetlenségeket az utazás során? A Generali Csoporthoz tartozó Európai Utazási Biztosító (EUB) összegyűjtötte a legfontosabbakat.
Jó tanácsok üzleti utazóknak
Ugyanaz a hotelszoba vagy repülőjegy akár több tízezer forint különbséggel is fellelhető az interneten és olykor még a leggyakorlottabb utazónak is sok időbe telik, míg megtalálja az ideális ajánlatot. A Trivago.hu szálláskereső segítségével most adunk néhány jó tanácsot üzleti utazóknak, melyek segítenek eligazodni az online utazásszervezés útvesztőjében.
Lassan eljön a csoportos utak alkonya?
2016-ban várhatóan tovább erősödik az egyéni turizmus, még inkább előtérbe kerülnek a személyre szabott utazások. Az elmúlt két évben az európaiak 41 százaléka választott inkább egyéni utazást, és mindössze 36% csoportos üdülést, holott ezt megelőzően a szervezett utak voltak a népszerűbbek
Nincs gond a kisállattal a magyar hotelekben
Sok utazó számára akkor élmény a kikapcsolódás, ha azt nemcsak párjával, családjával, hanem házikedvencével is megoszthatja. A trivago.hu szerint a háziállat elszállásolása a 10 legkeresettebb szolgáltatás között van az ideális szálláshely megtalálásánál, és a felmérés szerint a magyar hotelek nem maradnak el az európai színvonaltól.
Egyiptom helyett Bulgária lehet a sláger
Hiába a hosszú, kánikulai nyár a magyar utazók többsége a múlt évben a vakációt maximum nyolc naposra szabta, és közülük szinte mindenki a tengerpartot vette célba. 2015-ben a legkedveltebb úti célnak Görögország, illetve szorosan mögötte Törökország és Egyiptom számított. Ez a tendencia idén némiképp átalakul. Bár Görögország megtartotta vezető helyét, a fáraók földjére már kicsit kevésbé vágynak honfitársaink.
Ha lenne pénz, már mennénk is!
Minden harmadik magyar utazik a december és március közötti időszakban. Aki nem, csak a pénzhiány tartja vissza. Jellemzően belföldön, főleg városnézéssel és wellnessezéssel töltik az erre szánt időt. A pihenésre vágyók egyharmada biztosítás nélkül vág neki az utazásnak, leginkább azért, mert nem szívesen költ rá, vagy, mert úgy véli, vele nem történhet baj.
Minden újév három napig tart…
Legalábbis a japánoknál. Míg nálunk a karácsonyi időszak hagyományokban és ünnepi hangulatban is megelőzi a Szilvesztert, addig Japánban épp fordítva van: az új év kezdete, valamint a régi lezárása a nagy dobás.
Szilveszter? Akkor Budapest!
Karácsonykor kevesen, az év utolsó napján azonban annál többen szeretnének kimozdulni otthonról. A trivago.hu szálláskereső weboldal adatai szerint Budapest a legkeresettebb európai úti célok között van, és lassan nem marad szabad szoba 2015 utolsó éjszakájára.
Szeret vezetni? Ezt látnia kell!
Aki szeret vezetni, tudja, hogy egy igazán jó vezetési élményt nyújtó útnak sok feltételnek kell megfelelnie. Hogy melyik a legjobb út a világon, azt tudományosan számolták ki.
10 kihagyhatatlan téli úti cél Stájerországban
A külföldi turisztikai célú utazások legnépszerűbb célpontja a magyarok körében Ausztria mind a nyári, mind a téli hónapokban. Ausztrián belül is a legkedveltebb Stájerország. A magyar utazók többsége télen az aktív kikapcsolódást választja, így elsősorban kirándulni, túrázni, síelni és snowboardozni, várost nézni mennek.
Olaszország a legmenőbb célpont
Évről évre egyre többen döntenek úgy, hogy a téli szünidő másfél-kéthetes időszakát külföldön töltik. Az utazási irodák ajánlatait böngészve látható, hogy immár feltűntek a last minute ajánlatok is, melyek kedvezményei kompenzálhatják az ilyenkor jellemző, akár 30-40 százalékos felárat. Az Utazasnet.hu felmérte, hogy melyek az idei legnépszerűbb év végi célpontok az oldalain, emellett összegezte a kapcsolódó foglalási tapasztalatokat is.
Ezért éri meg nyaralni az utószezonban
Vége a nyárnak, viszont még korántsem fejeződött be az idei nyaralási szezon. Aki nyitott szemmel jár, számos ajánlatot találhat, megfizethető áron – állítja Vagyon Renáta az Invia munkatársa. A szakember segítségével összeszedtük a legfőbb tudnivalókat a last minute utak előnyeiről, költségeiről.
Felel-e a szálloda az értéktárgyainkért?
Előfordul, hogy kellemetlen meglepetés is éri az embert a szabadság alatt. Mire számíthatunk, ha a szállodába bevitt dolgainkban, értéktárgyainkban kár keletkezik, és miként felel a szálloda?
150 ezerből megy nyaralni a magyar
Az előző évhez képest átlagosan egy nappal hosszabb idén a nyaralás, és 30 ezer forinttal több is jut rá a magyar családoknál – derül ki a Budapest Bank megbízásából készült reprezentatív kutatásból. Bár a legtöbben továbbra is készpénzzel fizetnek vakációjuk alatt, az előző évihez képest nőtt a kártyával fizetők aránya, és egyre többen használják ki az érintés nélküli fizetés előnyeit is.
Ár alapján, de nem a legolcsóbbat választjuk
A külföldre utazó magyarok 12 százaléka egyáltalán nem köt semmilyen utasbiztosítást nyaraláskor. Akik igen, azok – más típusú biztosítás kötésnél tapasztaltakhoz hasonlóan – több mint 30 százaléka még mindig az árak összevetése alapján dönt, de ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy a legolcsóbb megoldást keresnék, ugyanis a megkérdezettek több mint 40 százaléka a közép-árkategóriát részesíti előnyben – derül ki a Genertel legfrissebb felméréséből.
Munka nyaralás közben? Még jó is lehet!
Ki akarna dolgozni a nyaralás alatt? Nos, ha megfordítjuk a dolgot, máris jobban hangzik: nyaralás munka közben. Erre teremt lehetőséget a legújabb őrület, a „jobbatical”.
Nyaralás etikusan? Mutatjuk, hova menjen!
Sok fejlődő ország harcol a turisták kegyeiért, nehéz eldönteni, melyek azok az úti célok, ahol a felelősen gondolkodó utazó úgy érezheti, a pénze tényleg jó helyre ment.
5+1 tipp az utazás előtti pénzügyekhez
Ugyan manapság már szinte mindenhol lehet bankkártyát használni, ha étterembe, boltba megyünk, mégis – készülve a strandon a fagylaltvásárlásra is – jó, ha viszünk magunkkal devizát is. Mikor váltsunk, mennyit, hol? A K&H a külföldre utazóknak gyűjtött össze pár hasznos tanácsot.
Külföldre utazik? Erre figyeljen az ügyvéd szerint
Ha külföldi utat tervezünk, számos körülményre ügyelnünk kell indulás előtt, hogy ne érjenek váratlan meglepetések a nyaralásunk alatt. Dr. Kozma Réka szerint még az utazás ideje alatt érdemes jogi segítséget kérni, ha a helyzet indokolja.
Irány a szabadság!
Egyre több ember vágyik arra utazásai során, hogy valami igazi különlegességgel legyen gazdagabb. Tarolnak a speciális programok, és még inkább az, ha a kötött mindennapokból a teljes szabadságba érkezhetünk.
A tengerbe öntik a szennyvizet a turistahajók
A nagy üdülőhajók, melyek a Karibi-szigeteken és egyéb egzotikus tájakon utaztatják a turistákat, évente 3,78 milliárd liternyi kezeletlen szennyvizet öntenek a tengerekbe.
Megéri az utószezonban nyaralni
Utószezonban nyaralni menni szokatlan gondolat a legtöbb magyarnak, pedig ilyenkor nincs tömeg, a mediterráneumban még tart a nyár és a szállások és repülőjegyek is lényegesen olcsóbbak.
A problémamentes utazás 6 aranyszabálya
A gazdasági válság óta idén az általános hangulat javulásának köszönhetően már az utazási, üdülési kedv is javul, írtuk a Piac & Profit oldalán. A jó hangulathoz azonban az is kell, hogy a nyaralás, utazás jogi problémáktól mentes legyen. Ebben segít az utazás előtti 6 aranyszabály!
Új szelek az utazásban
Az utazás a legtöbb ember számára előkelő helyen szerepel a vágyak listáján. Ma már tulajdonképpen bárhová el lehet jutni a világon, a kérdés inkább az, hogy hogyan akarjuk felfedezni az ismeretlent vagy kipihenni a fáradalmainkat. Mutatjuk a legfrissebb trendeket!
Nyaralás: a magyarnak a hitel sem akadály
Nem éppen üdülős nemzet a magyar: egy év alatt mindössze 17 százalékunk jutott el néhány napra pihenni. Úgy tűnik azonban, hogy a hitel nem akadály: a lakáshitellel rendelkezőkre például kétszer annyira jellemző, hogy voltak üdülni, mint azokra, akiknek a vállát nem nyomja ilyen teher.
Átalakulóban az utazási szokások? Több utas, olcsóbb helyeken
Egyre többen utaznak együtt és egyre olcsóbb szálláshelyeket keresnek a turisták, de hosszabb ideig pihennek – ez derül ki a Szallas.hu 2012 egészét összesítő statisztikájából.
Öltözzön kézipoggyásznak!
Még mielőtt bárki azt hinné, hogy az alábbiakban valamilyen tréfás jelmezbáli tudósítást fog olvasni, mindenkit megnyugtathatunk, nem erről van szó, hanem sokkal inkább a légitársaságok kijátszásáról.
Okostelefon védi a jogainkat
A repülőtereken vesztegelő vagy elveszett poggyászukra váró utasok egy okostelefonos alkalmazásnak köszönhetően mostantól azonnal és helyben tájékozódhatnak jogaikról.
Senkinek nem kellenek a Malév jogai?
Nincs nagy tolongás a Malév korábbi, EU-n kívüli országokba szóló repülési jogaiért. A Budapest Airport szerint a lassú eljárás rontja a reptér régiós versenyhelyzetét.
Mától megy a vizibusz
Július 1-től indulnak a BKV menetrendszerinti hajójáratai a Dunán. Hétköznap BKV-bérlettel is használhatók a vonalak, így az élvezet mellett a munkába jutás gyorsításában is lehet szerepük.
Csak egyetlen papír kellhet az utazáshoz
A légitársaságok folyamatos fejlesztéseinek köszönhetően egyre egyszerűbbé és hatékonyabbá válik az utazások lefoglalása és a bejelentkezés. A mobiltelefonos fejlesztéseknek köszönhetően hamarosan a papír alapú beszállókártyákra sem lesz már szükség.
Tippek a bankkártya biztonságos külföldi használatához
Egyre többen ismerik fel a bankkártyák határon túli használatának előnyeit is. A CIB Bank tapasztalatai szerint az összes kártyás tranzakció 10%-át már külföldön bonyolítják az ügyfelek, de a következő években ez az arány tovább növekedhet. Nem csak a kényelmi és a biztonsági szempontok játszhatnak ebben komoly szerepet, hanem az is, hogy bizonyos esetekben már a készpénzfelvétel is ingyenes lehet külföldön, mely a nyaralás előtti valutaváltás visszaszorulását eredményezheti.
Közelre és olcsóbban utazik a magyar
A turizmus még nem tért magához a válság után, a szakmai szervezetek a következő egy-két évben nem reménykednek a látványos fellendülésben. A szállodaipar kilátásai bizonytalanok, az utazásszervezők óvatosabb üzletpolitikát követnek.
A biztonságért sem fizet a magyar
Míg a magyarok idén már 40 millió napot töltöttek külföldön, nem változott a biztosítások aránya, s csupán az utazások közel harmadában van biztosítási fedezetük a kiutazóknak. Az egyre népszerűbb online, vagy mobil platformokon már szinte az országhatár átlépésekor is elindulhat a védelem, az itt kötők fele pedig nem elégszik meg az alapcsomaggal, emelt szolgáltatást választ.