Az igen népszerű, tematikusan szervezett túrákon az utazó az érdeklődésének megfelelően végigjárhatja egy ország vagy kontinens, esetleg a világ legszebb fürdőit, állatkertjeit vagy bármit, amire csak gusztusa támad. Ebbe a sorba tartozik a világ legdrágábbjaként hirdetett út is, amely egymillió fontért egy év alatt 949, az UNESCO Világörökség részévé választott látványosságot keres fel. Egyébként hazánkat is érinti: a budapesti Duna-parttal, a budai Várral, az Andrássy úttal, Hollókővel és környékével, az aggteleki cseppkőbarlanggal, a pannonhalmi apátsággal, a Hortobággyal, a pécsi nekropolisszal, a Fertő-tavi kultúrtájjal, valamint a tokaji borvidékkel ismerkedhetnek meg az utasok. A legfrissebb hírek szerint két jelentkező már van is, egy kínai diák és egy orosz üzletember.
- A csomagtúrák iránti érdeklődés csökken, egyre népszerűbbek a személyre szabottan, önállóan összeállítható utazások, ahol nem csak a kötelező köröket tudják le az adott helyszínen.
- Hódítanak a tematikus utak.
- A válság hatása: egyre többen választanak rövidebb pihenést, és sokan váltak nyitottabbá a „hátizsákos” megoldásokra is.
- Bátrabban indulnak el az idősebb generációk.
Kiélvezés vs. beolvadás
Az utazók szemlélete is jelentősen polarizálódott. Egy részük a legnagyobb kényelemre, biztonságra és kényeztetésre vágyik, lehetőleg nem akar még száz métert sem sétálni az újabb és újabb érdekességekért és finomságokért. Ami pedig ennél is fontosabb, hogy gondolkodni is csak mérsékelten szeretne a kikapcsolódás során, ezért elvárja, hogy a szervezők pontosan állítsák össze számára azoknak a programoknak a listáját, amelyeknek az „elvégzésével” garantáltan „mindent lát majd, amit látni érdemes” anélkül, hogy túlságosan kimerülne, hisz pihenni indult ugyebár.
A világ leghíresebb útikönyvsorozata, a Lonely Planet szerint 2013-ban a legvonzóbb úti célok:
- Srí Lanka
- Montenegró
- Dél-Korea
- Ecuador
- Szlovákia
- Salamon-szigetek
- Izland
- Törökország
- Dominikai Köztársaság
- Madagaszkár
A külső tényezők szerepe
Az utazások trendjeit azonban nem csak a vágyak határozzák meg. A globális felmelegedés hatására egyre drágábbak lesznek a repülőjegyek olyannyira, hogy azt egy idő után csak a leggazdagabbak engedhetik meg maguknak. Erre a jövőre reagál az úgynevezett „traveltainment”, amely olyan szolgáltatásokat takar, amelyek révén otthonról ismerkedhetünk meg a világ csodáival, a technika segítségével.
A háborúk és a terrorizmus is átrajzolja az utazási irodák térképeit. Mert bár vannak néhányan, akiket vonz az efféle izgalom, az emberek többsége inkább elkerüli a veszélyesnek ítélt helyeket. Így eshet ki a turizmus piksziséből például az egyébként mesés szépségű Haiti vagy számos afrikai ország.