Napelem cikkek
Olcsó napelemekkel villamosítják a legszegényebb országokat
Afrikában jelenleg mintegy félmilliárd ember lakik olyan házban, ahova nincs bekötve a villany. Egy startup olcsó napelemekkel vinne elektromosságot a legszegényebbeknek is.
Szeptembertől jönnek az olcsó napelemek
Az Európai Unió szeptember 3-án várhatóan megszünteti a kínai napelemek és panelek behozatali korlátozását, elutasítva az uniós gyártók kérelmeit, akik nehezményezik, hogy a bizottsági döntés megnyitja az EU kapuit a dömpingtermékek előtt – értesült a MANAP Iparági Egyesület.
Még olcsóbbak lesznek a napelemek
Kínában felfüggesztették a nagy volumenű napenergiás erőművek állami támogatását, ami azt jelenti, hogy az eszközgyártókon marad majd az eszközök egy része. A kereslet-kínálat átalakulása azonban jó hír a globális piacnak: a felhalmozódott készletek miatt felgyorsul a szolárpanelek árszintjének zuhanása.
Új napelemek, jobb akkumulátorok kellenek
Aki egy eldugott, mindentől távol eső faluban él, ugyanúgy jogosult megfelelő ivóvízre, csatornázásra, egészségügyi ellátásra és oktatásra, mint a városban élők, s mindehhez elengedhetetlen az olcsó és környezetbarát módon termelt áram – ez a kiindulópontja az Okos Falvak Kezdeményezés és az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete közös elemzésének.
Tilos a nejlonzacskó, ehető a tányér és napelemes tusoló is van a Szigeten
Az idei évben először nyitottak EcoKempinget a Szigeten a környezetvédelem iránt elkötelezett fesztiválozóknak. Az E.ON támogatásával napelemes vízmelegítéssel, víztakarékos tusolókkal, fenntartható étkezéssel. folyamatos szelektív hulladékgyűjtéssel és lebomló bio takarítóanyagokkal várták a sátrazókat.
Napelemet is telepít a Közművek
A Nemzeti Közművek elindította lakossági napelemes szolgáltatását. Az ügyfelek a napelemes rendszer telepítésével áramfelhasználásuk jelentős részét közvetlenül megújuló energiaforrásból fedezhetik.
Évi tízmillió forintot spórolhat napelemekkel a Budapesti Gazdasági Egyetem
Mintegy 122 millió forint EU-s támogatás felhasználásával öt épületére napelemes energiatermelő rendszert telepített a Budapesti Gazdasági Egyetem.
Új uniós energiacsomag: megéri napelemet venni
Az EU 4. energiacsomagjával foglalkozó cikkünk második részében a lakossági fogyasztás és termelés átalakulásáról, új jogcímekről és piaci szereplők megjelenéséről lesz szó. A csomag vonatkozó rendelkezéseinek elsősorban azok örülhetnek, akik saját napelemet használnak, ők hamarosan könnyebben kereshetnek pénzt a fel nem használt energia eladásával.
Bemutatkozott Genfben a kínai Elon Musk
A gyönyörű, elektromos meghajtású sportkocsi karosszériáját olasz studió tervezte, nyolc hónap alatt fejlesztette ki és gyártotta le az autót a cég, amelynek tulajdonosát a kínai Elon Muskként emlegetik.
Naperőművekkel erősít a Mol
Tiszaújvárosban, Százhalombattán és Füzesgyarmaton épít villamos energiát termelő napelemparkokat a Mol. Az innovatív és alternatív technológia terjesztése része a társaság stratégiájának – jelentette be Fasimon Sándor, a cég ügyvezető igazgatója a mai sajtótájékoztatón. A Mol nyitni kíván az új fejlesztések irányába is, mint például az elektromos autózás, az autómegosztás vagy akár a napelemes technológiák.
Nincs még vége a napelem-aranyláznak
A Magyar Energetikai és Közmű-szolgáltatási Hivatal (MEKH) által nemrég közrebocsátott adatok alapján úgy tűnhet, hogy lecsengőben van a napelem parkok létesítéséért az elmúlt években folytatott aranyláz: 2016-ban kötelező átvételi jogosultság (KÁT) megállapítására több mint 2000 kérelmet nyújtottak be, ezzel szemben 2017-ben csak a tizede érkezett a METÁR – a KÁT-ot 2017 januárjától felváltó megújuló támogatási rendszer – bármely formájának igénybevételére.
Egyszerűbb és olcsóbb a hitel napelemre
Kedvezőbb feltételekkel és egyszerűbben igényelhető január 8-tól a „Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitelprogram” az MFB Pontokon. Öt millió forintra emelkedett a biztosítéknyújtás értékhatára és már szállítói előleg fizetése mellett is igényelhetik a hitelt az ügyfelek.
Újabb lökés az erőmű építési boomnak
3-4 millió forinttal is olcsóbb lehet mostantól egy kis teljesítményű naperőmű megépítése annak köszönhetően, hogy a kormány eltörölte a rájuk kivetett földvédelmi járulékot. Lugos Roland, az Optimum Solar ügyvezetője szerint ez újabb lökést adhat az erőmű építési boomnak.
Jövőre már kapható lesz a magyar napelemes cserép
Szolárcserép fejlesztésébe kezdett a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a tetőcserép felületébe integrált napelemek kifejlesztésében együttműködnek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel (BME), az új cserép jövőre kerülhet kereskedelmi forgalomba.
Túl drága lenne Trump napelemes fala
Nemcsak a szolárpanelek dobnák meg az egyébként is költséges építkezés büdzséjét, hanem a hálózat kiépítése, mellyel a gyéren lakott határvidékről a városokba juttatnák az áramot.
Triplázhat a világ napenergia-termelése 2021-re
"2016-ban óriási napenergia-kapacitás épült ki a világon és a következő 5 évben is jelentős fejlesztések várhatók, de továbbra is csak néhány ország fog számottevő kapacitást kiépíteni." ‒ olvasható a SolarPower Europe napenergia szövetség legfrissebb 2017-es jelentésében a világ napenergia-piacáról. A riport szerint a napenergia költségei egyre inkább csökkennek, az állami energiapolitika viszont nagymértékben meghatározza, hogy mennyire fejlődik a szektor.
Épül a világ legnagyobb vízre telepített naperőműve
A rendelkezésre álló szárazföld szűkössége Szingapúrban erősen korlátozza a napenergia hasznosításának lehetőségeit. Az úszó napelemek alkalmazása azonban életképes alternatívát kínálhat a vízzel övezett városállam számára is. Az úszó napelemek akár 11%-kal is hatékonyabbak lehetnek, mint az értékes termőföldre telepített társaik. Az innovatív technológiák fejlesztésében élenjáró ABB szállítja a legfontosabb elemeit annak az 1 megawatt teljesítményű úszó fotovoltaikus kísérleti rendszernek („testbed”-nek), amely mérföldkőnek számít a napenergia-hasznosítás terén. A másfél futballpálya nagyságú telep 1 hektár területű. A rendszerben termelt, 250 háztartás áramigényét fedező energiát az országos villamosenergia-hálózatba fogják betáplálni.
Egy újabb iparág fordul fel fenekestül
Több kiemelt jelentőségű, az energetikai vállalatok működését alapvetően átalakító trend zajlik jelenleg a világban, amelyek már a közeljövőben jelentős kihívás elé állíthatják az energiaszektort. Ezen jelenségek közül négy fő trendre hívja fel a figyelmet a Deloitte szakértője: a villamosenergia termelés decentralizációjára, új piaci belépők megjelenésére, ügyféligények megváltozására, valamint a digitalizációra.
Olcsóbb lesz a sima tetőnél a napelemes és örökgarancia jár hozzá
Ha tényleg betartja Elon Musk, a Tesla vezére az ígéretét, egy év múlva már tényleg "hülye lesz", aki nem napelemes tetőt vesz a házára.
Kiszámíthatatlan a napenergia szabályozása
A magyar napenergia piac résztvevői óvatosan optimisták a napenergia hasznosításának jövőjét illetően és nem csak az uniós támogatásoktól vagy a technológia árának csökkenésétől várják a piac fejlődését, hanem a szabályozási környezet stabilitásától is – derül ki a MANAP Iparági Egyesület legfrissebb, tagjai körében a magyar napenergia-piacon a tervezés, gyártás, kereskedelem és kivitelezés területén egyaránt jelentős piaci szereplők bevonásával‒végzett felméréséből 2017 elején.
Még várnunk kell a nemetekéhez hasonló áttörésre
Az elektromos meghajtású járművek és napelemes technológiák a nemzetközi piacokon egyre népszerűbbek. Nálunk is az új típusú energiaforrásoké a jövő, de még hiányzik a németországihoz hasonló áttörés. Létezik-e olyan kreatív megoldás, ami ésszerű mértékben segítené elő a megújuló energiára épülő eszközök térhódítását?
Ezért kellett az újabb adó az Energiahivatal szerint
A háztartási méretű kiserőművet üzemeltetők a hálózat működési és fejlesztési költségeihez az éves szaldóelszámolásnak köszönhetően alig járulnak hozzá, ezért volt szükség a márciustól végétől bevezetett elosztói teljesítménydíjra a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) közlése szerint.
Nem sokan fizetik majd a márciustól bevezetett plusz adót
Csak évente 4000 kilowattóra teljesítmény felett kell a napelemekre újonnan kiszabott adót fizetni, egy normál méretű háztartás viszont bőven a teljesítménylimit alatt használ áramot, így nem kell majd fizetnie – mondta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szóvivője hétfőn az M1 aktuális csatornán.
Komoly bizonytalanságot teremt az új díj bevezetése
Jelentős bizonytalansági tényezőt jelent az új díj azoknak, akik 2017. március 31-e után adják be igényüket háztartási méretű kiserőmű (így napelemes rendszerek) csatlakoztatására, mert a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal rendelete szerint 4 kW teljesítmény felett elosztói teljesítménydíjat kell fizetniük.
Elkészült a világ és Magyarország legnagyobb napelemparkja
A világ legnagyobb szolárparkja Marokkóban, Magyarország legnagyobbja Pécs mellett készült el. Hazánkban uniós összehasonlításban nagyon alacsony a napenergia részesedése az energiamixben.
Uniós források környezetvédelemre: az ördög a részletekben
Az új EU tagállamok az uniós források helytelen felhasználásával a tiszta energiára épülő európai gazdaság kerékkötői – világít rá a Bankfigyelő és a Föld Barátai Európa új jelentése. A Magyar Természetvédők Szövetsége által készített magyar fejezetből kiderül: a lakossági energiahatékonyság hiányosságai, a túlzott hulladékégetés- és biomassza-támogatás mellett akad számos pozitívum is a tervekben, amit erősíteni szükséges.
Energetikai fejlesztés – de mire is?
A most induló vidékfejlesztési pályázatok többsége tartalmaz megújuló energiával kapcsolatos projektelemet, sőt, többletpontot is jelenthet, ha valaki például napelemben vagy hőszivattyúban gondolkodik a beruházása során. Fontos azonban, hogy energetikai korszerűsítésnél, amennyiben azt a vidékfejlesztési programból finanszírozza egy vállalkozás, legalább 10 százalékos energiahatékonysági javulást kell elérni.
Mennyit takaríthatunk meg napenergiával?
Egy használt Porschét is vehetnénk azon a pénzen, amit megtakaríthatunk a villanyszámlán, ha napenergiát használunk. De ennél sokkal többet jelent, hogy az ökológiai lábnyomunk is csökken, ami nagy súllyal eshet latba egy beszállítói szerződés elnyerésénél.
Dizájnosak is az új napkollektorok
Egyre nagyobb hangsúlyt kap a napenergiát hasznosító termékek esetében a formatervezés, valamint a rendszerek végső kialakítása, mivel a fogyasztók egyre inkább igénylik az ilyen termékeket.
Ösztönözni kellene a magyarokat, nem sokkolni
A magyar lakosság energiahatékonysági tudása és a megújuló energiaforrások ismertsége sürgős fejlesztésre szorulna az elmúlt évek tapasztalatai alapján. A kormány azonban nemhogy ösztönözné, inkább sokkolja a lakosságot.
Túl szennyező a megújuló energia az Orbán-kormánynak
A kormányzat egy meglepő döntésével a szennyező kategóriába sorolta át a napelemeket, amelyekre így dupla annyi a tiszta energiát előállító rendszerekre kivetett környezetvédelmi termékdíj, mint a gépkocsi akkumulátorokra.
Szörnyű változások jönnek, ha visszatáncol Európa
Az európai napelem-gyártók az uniós energiapolitika felülvizsgálatát kérik, miután megjelent a Kormányközi Éghajlatváltozási Testület (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) legfrissebb beszámolója.
Ingyen világítás - erre is jó a művészet
Napenergiával működő lámpásért kapott díjat Olafur Eliasson a Davos-ban megrendezett Világgazdasági Fórumon (WEF). Alkotását a szegény országokban forgalmazza. Hálózaton kívüli, "off grid" megoldásokkal akarja segíteni a szegény sorban élőket. 850 dollárért szponzorként bárki hozzásegíthet egy rászoruló családot a találmányhoz.
Adna pénzt megújuló energiaforrások támogatására?
A többség egyetért a megújuló energiaforrások terjedésének támogatásával – derül ki az ABB Better World elnevezésű nemzetközi kampánya keretében elvégzett közvélemény-kutatásból.
Vámháború: egymást szorongatják a szolárnagyhatalmak
Washington és Brüsszel Kínával folytat kereskedelemdiplomáciai háborút. A tét: drágíthatják-e az unióban az olcsó kínai szoláreszköz-importot vámokkal? Amerikában már megtették. Kétfajta vámot is kiróttak a kínai dömpingárukra.
Napelemek az őserdőben
Ecuador őserdeiben az indián lakosság hamarosan lámpát gyújthat az esti sötétség beálltakor. Morona Santiago tartományban egy mérnökcsoport megállapodott a shuara törzs főnökeivel, hogy megengedik a napelemek építését területükön, miután meggyőződtek annak hasznosságáról.
Jönnek az organikus napkollektorok
A szolár-eszközök gyártásában eddig két technológia terjedt el, a "fotovoltaikus" eszközök, vagyis napelemek, melyek a nap sugarainak energiáját elektromos energiává alakítják, és a hőenergiás eszközök, vagyis napkollektorok, melyek hőenergiává alakítják a napsugárzás energiáját. Mindkettőben nem kevés veszélyes anyag kerül felhasználásra, mint a kadmium, a szelén vagy a kén-hexafluorid, ami erős üvegházgáz-hatású elem. Egy angol projekt azonban organikus anyagokból oldaná meg a szolárcellák gyártását.
Napelemes ablak lehet a jövő
Napelemes cellák helyett a házak ablakait használja napenergia termelésre a Massachussetts-i Műszaki Intézet (MIT) legújabb fejlesztése. A kísérleti szakasz után most már a megvalósítás küszöbén áll az újdonság.
Napelem - Ragyogó kilátások Magyarországon
Környezetvédelem, költségcsökkentés, tiszta energia ingyen - ilyen és ehhez hasonló szlogenekkel csábítják a napelem-forgalmazó cégek a hazai kis- és középvállalkozásokat. Pedig magas beruházási költségű, komoly utánajárást igénylő technológiáról van szó. De nagy valószínűséggel az, aki egyszer belevágott, csak azt bánhatja meg, hogy nem nagyobb teljesítményű rendszert telepített.
Sikersztori: napelem, pályázatra
Az Agroszemek Bau Kft. sikeresen megvalósította a tervezett 50 kW teljesítményű napelemes rendszer telepítését. A korábban építőipari projektek szervezésével és üvegház építésekkel foglalkozó cég az Új Széchenyi Terv pályázat keretében energiaszolgáltatási tevékenységgel bővítette szolgáltatásait.
Adósújtott kkv-k
Megjelent a Piac&Profit júniusi száma, benne többek között áttekintéssel a kormány félidei eredményéről, összeállítással a változó környezethez való alkalmazkodást segítő tanácsokról. Elmondjuk, hogyan csökkentheti a telefonadó jelentette terhet, beszámolunk a hazai napelempiac lehetőségeiről és áttekintjük a munkaerőkiválasztás helyzetét.
Jó üzlet a napelem
Napelempark létesült Halápon. A 2016 darab napelemet magában foglaló park névleges összteljesítménye meghaladja a 450 kilowattot, ami éves szinten 600 ezer - 650 ezer kilowatt megújuló energia termelését teszi lehetővé. A beruházó több mint 164 millió forintos támogatást nyert el a fotovoltaikus rendszer telepítésére az Új Széchenyi Terv megújuló energiás pályázatán.
2,5 milliárd Székesfehérváron
2,5 milliárd forintos beruházással napelemek gyártását kezdin meg székesfehérvári gyárában a Jüllich Glas Holding. A fejlesztés közel két éves kutató-fejlesztő munka eredménye.
Támogatás napelemre: reménytelen helyzet?
A napelemes cégeket tömörítő MANAP Iparági Egyesület szerint merőben új alapokra kellene helyezni a napelemes rendszerek terjedésének lakossági ösztönzését. Az EU-ban általános betáplálási támogatás sokkal hatékonyabb lehetne, mint a jelenlegi, csetlő-botló lakossági pályázati rendszer. - írja az egyesület helyzetértékelésében.
Állami támogatással folytatódik a napelemek terjedése
Lassan terjed nálunk a megújuló energiák használata, erre utalnak a 2005-től hozzáférhető és a jövőbeli fejlődést előrejelző mutatók. Hogyan segíti a napenergia használatot az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) Környezet és Energia Operatív Programja?
Amikor nekünk fizet az áramszolgáltató...
Saját telephelyen, például a házunk tetőszerkezetébe építve is megtermelhetjük az éves szükségletünket kielégítő villamos energiát napenergiából - vázolta az OGH Hírügynökségnek a sokak számára vonzó lehetőséget Pénzes László, a MEE-VET szakembere. „Egy átlagos éves lakossági fogyasztás 2500 kWh körüli, melyet 15-20 négyzetméter felületű napelemtábla már fedezni tud. Ennek bekerülési költsége 2-3 millió forint, de jó esetben pályázat is igénybe vehető hozzá, mellyel akár a beruházás 30-35%-a is megspórolható. Tapasztalataink szerint a beruházásokat inkább a fogyasztásnál kisebb termelésre tervezik, de bizonyos esetben előáll az a nem mindennapi helyzet, hogy nem a felhasználó fizet a villamosenergia-kereskedőnek, hanem még ő fizet felhasználónak a megtermelt energiáért."
Ki lesz a magyar napváros?
Még néhány hét és egy ünnepélyes díjátadón kiderül, melyik magyar város, illetve falu jár élen a napenergia hasznosításában. A Napkorona Bajnokságban versenyző települések a Napkorona díj mellett azzal is gazdagodhatnak, hogy közülük három az európai versengésben is jó eséllyel indulhat.
Nekimennek a napelemesek a biomasszának
Miközben a koppenhágai klímacsúcson a világ vezetői a klímaváltozásért is felelős károsanyag-kibocsátás csökkentéséről tanácskoznak, addig hazánk elégtelen megújuló energiapolitikája az üvegházhatást elősegítő biomasszára helyezi a hangsúlyt. Pedig egy megfelelően kialakított napenergia-stratégiával nemcsak az EU kritériumoknak tehetnénk eleget, de hosszú távon a felsőoktatás, a kutatás, a termék-fejlesztés és a hazai napelemgyártás is fellendülhetne, mely új munkahelyeket eredményezhet - állítják a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézet (MTA MFA) által vezetett Integrált Mikro/nanorendszerek Nemzeti Technológiai Platform (IMNTP) képviselői.