Egyre több zöld energiát használnak a magyar háztartások

A Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal adatai szerint a háztartási méretű kiserőművek (50KW alatt, HMKE) beépített teljesítőképessége 2017 végére elérte a 241,4 megawattot, ami a 2016 végi állapothoz képest 46%-os növekedést takar.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2017-ben tovább folytatódott a megújuló energiák térnyerése: a háztartási méretű kiserőművek összesített kapacitása egy év alatt 75.9 megawattal 241,4 megawattra emelkedett, ami 46%-os növekedés. Ezen belül is a napenergiát hasznosító rendszerek uralták a bővülést, hiszen az új villamoshálózatba bekötött berendezés összteljesítmény 99,4%-ának a nap az energiaforrása. A Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal elemzése szerint a HMKE-k számának és kapacitásának tavalyi növekedése illeszkedik az előző évek trendjéhez, miszerint évről évre jelentős mértékű emelkedés figyelhető meg ezen a területen.

Ad-hoc beruházások

Napelemet is telepít a Közművek
A Nemzeti Közművek elindította lakossági napelemes szolgáltatását. Az ügyfelek a napelemes rendszer telepítésével áramfelhasználásuk jelentős részét közvetlenül megújuló energiaforrásból fedezhetik.
„Sejtettük, hogy jelentős lesz a bővülés, de még több berendezés épült, mint gondoltuk, ráadásul – tagvállalataink tapasztalatai alapján is – úgy látjuk, hogy 2018-ban újabb rekord dőlhet meg, hiszen az első negyedéves adatok több, mint kétszer akkora új kapacitást mutattak, mint 2017-ben, ebben pedig az uniós források játszották a fő szerepet, de a lakossági szegmens is erősen növekszik.” – nyilatkozta Szolnoki Ádám, a magyar napelemes iparág szereplőit tömörítő MANAP Iparági Egyesület elnöke.

„Ráadásul, ami igazán üdvözítő és a piac érését jelzi, hogy jelentősebb beruházási támogatási konstrukció nélkül tudott jelentősen növekedni a legkisebb, 10 kW alatti rendszerek új kiépítése, a 2016-os 20 MW-ról kb. 34 MW-ra. Ez azért jelentős, mert a szaldó elszámolással (egy ún. „ad-vesz” mérő órával a hálózatból vételezett energia mennyiségéből levonható a hálózatba betáplált energia mennyisége) már külön beruházási támogatás nélkül is egyre vonzóbb beruházás a lakosság körében, amit a kedvezményes hitelek tudnak még segíteni. Ad-hoc beruházási támogatásokkal ugyanakkor inkább gátolni lehet a terjedést, ahogy arra a 2016-os stagnálás is rámutatott.” – tette hozzá Szolnoki Ádám.

A rugalmas napelemek bármilyen felületre elhelyezhetők - Kép: Midsummer

Uniós források dominálnak

A 10 kW feletti rendszerek bővüléséhez kapcsolódóan továbbra is megfigyelhető, hogy cégek, önkormányzatok, intézmények szinte kizárólag az uniós források segítségével ruháznak be. Ez a szegmens ennek köszönhetően igencsak hektikus, az új kapacitás 2015-ös 38 MW után 2016-ban csak 16,5MW volt mindössze, viszont 2017-ben ismét jelentősen bővült (41 MW-ra) - az EU források újbóli elérhetőségének megfelelően.

Ahogyan a MANAP elnöke rámutatott, fontos még hangsúlyozni, hogy az eltérő adattartalom miatt a MEKH-jelentés szerint a negyedéves HMKE-adatok összege nem tekinthető az év végi állapotnak, a pontos információt a HMKE-k teljes, év végi beépített teljesítményéről az éves összefoglaló adja, ami sajnos idén meglehetősen későn készült el.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo