Energetikai fejlesztés – de mire is?

A most induló vidékfejlesztési pályázatok többsége tartalmaz megújuló energiával kapcsolatos projektelemet, sőt, többletpontot is jelenthet, ha valaki például napelemben vagy hőszivattyúban gondolkodik a beruházása során. Fontos azonban, hogy energetikai korszerűsítésnél, amennyiben azt a vidékfejlesztési programból finanszírozza egy vállalkozás, legalább 10 százalékos energiahatékonysági javulást kell elérni.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Erre lesz pénz a vidékfejlesztésben
Különösen kiemelt figyelmet kap az energetika az állattartó telepek korszerűsítése, kertészet korszerűsítése, borászati termékfejlesztések pályázati kiírásoknál. Az első pályázati konstrukciók a Magyar Közlönyben megjelent információk alapján már ebben a hónapban elérhetőek lesznek – mondta el Torma Erzsébet, a Goodwill Consulting Kft. vezető pályázati tanácsadója.

A szakértők szerint a napkollektoros (melegvíz-előállító) rendszerek nem igazán hatékonyak például egy családi kisvállalkozás számára, mert számukra ár/érték arányban nem nevezhető jónak a rendszer, még pályázati támogatással sem. Éppen ezért a szakértők leggyakrabban a napelemeket preferálják. A napkollektor az ebben az esetben várt eredmények mellett ráadásul elveszi az értékes tetőfelületet a napelemektől. Ellene szól még, hogy igen magas a karbantartási költsége is. Lakatos Imre energetikai szakértő hangsúlyozza, hogy nem rossz a napkollektoros rendszer, csak a kisvállalkozások szempontjából a napelemes rendszer jobb befektetés.

Összehasonlítva a megtérülési időt, a napelemes rendszer fele annyi idő alatt visszahozza a beruházás árát, mint a napkollektoros.

Kép: Pixabay

Lássunk egy példát a napelemes rendszer megtérülésére!

A napelemes rendszer mérőszáma a kWp (kilowatt peak, azaz csúcs teljesítmény). 1 kWp kb. 1000–1150 kWh/év éves hozamot termel. A rendszer bekerülése kb. nettó 330 ezer forint és 470 ezer forint között mozog, ezt természetesen sok tényező befolyásolja, többek között a méret és a helyi viszonyok. Minél nagyobb a kiépítendő rendszer annál kedvezőbb a bekerülési ár. Például, ha a rendszer mérete 20 kWp, lapos tetőre szerelve, ennek bekerülési költsége nettó 7 millió forint plusz áfa. Az áram fajlagos ára körülbelül nettó 30 forint/kWh. A rendszer éves hozama 20x1100= 22 000 kWh/év, ez évente 660 ezer forint villanyszámla megtakarítást jelenet. Ehhez az kell, hogy a jelenlegi éves fogyasztása is minimum ennyi legyen, vagy több. Ha így kalkulálunk az egyszerű megtérülés 10,6 év.  A szakértő szerint ez a szám csökkenhet is, ha alapos felmérés után pontos tervek szerint készül el a beruházás.

Az idei pályázatok más energetikai beruházásokra is lehetőséget és támogatást adnak. Ilyen például a hőszivattyúk alkalmazása, mellyel a fűtési  és használati meleg víz energiaszükségletét tudjuk kiváltani, vagy elősegíteni. Lakatos Imre elmondta, elsősorban az úgynevezett levegő–víz hőszivattyúkat részesíti előnyben, szintén az ár/érték arány miatt.  Fontos kiemelni, hogy a hőszivattyús projekteknél fontos hogy párosuljon energiahatékonysági beruházással (hőszigetelés, fűtéskorszerűsítés, nyílászárócsere), vagy már „jó” épületbe kerüljön.

A lakosságnak nem lesz
EU-s pénzből lakossági energetikai korszerűsítésre nem lesz lehetőség ebben a ciklusban – jelentette be nemrég Lázár János. Lázár szerint a lakosságnak is meg kell nyitni az energiatékonysági beruházások lehetőségét, és ezt részben banki eszközökkel kell megtenni kedvezményes hitelek, esetleg állami támogatás formájában.
„Nem értjük Lázár János bejelentését” – mondta a Piac & Profitnak Szalai Gabriella a Magyar Energiahatékonysági Intézet munkatársa. Mint elmondta, az energiahatékonysági beruházásokra már szerepel az operatív programokban 450 milliárd forintnyi forrás elkülönítve, ebben egyaránt benne vannak a lakossági, a közintézmények és a vállalkozások által felhasználható pénzek. „Ha ezekből a programokból a közintézmények felújítására további pénzeket irányít át a kormány, akkor azt kockáztatja, hogy az idén elfogadott Nemzeti Épületenergetikai Stratégiában meghatározott célok kerülnek veszélybe” – hangsúlyozta lapunknak a szakértő.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo