A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal „a villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak alkalmazási szabályairól” szóló rendelete szerint amennyiben a háztartási méretű kiserőmű telepítését tervező rendszerhasználó igénybejelentése 2017. március 31-e után történik meg, akkor a 4 kilowatt teljesítményt meghaladó részre elosztói teljesítménydíjat kell fizetnie, kivéve, ha az áram visszatáplálása a hálózatba műszakilag akadályozott. Az elosztói teljesítménydíj a rendelet hatályos szövege szerint jelenleg: 0 Ft/kW/év. Az új díj bevezetése jelentős bizonytalanságot teremtett a MANAP Iparági Egyesület álláspontja szerint, mivel ugyan a díj mértéke egyelőre 0 forint, ám semmilyen biztosíték nincs arra nézve, hogy ez nem változik meg a jövőben.
Az átlag nem fizetne
Scherer Zsolt, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szóvivője az M1 aktuális csatornán nyilatkozott a témában. Tájékoztatása szerint egy normál méretű háztartás – az összes elektromos és háztartási eszközt együttvéve – évente mindössze 2150 kilowattórát fogyaszt, vagyis bőven alatta marad annak a szintnek, ami felett (évente 4000 kilowattóra teljesítmény) a napelemekre újonnan kiszabott adót kell fizetni.
A szóvivő az új adó bevezetését az igazságosabb teherelosztással indokolta, hogy mindenki hozzájáruljon a rendszer működtetéséhez, ugyanis jelenleg a napelemmel rendelkező fogyasztók nem fizetnek rendszerhasználati díjat. Mint mondta, a napelemmel napközben megtermelt áramot nem lehet „kamrában” tárolni, betáplálják a rendszerbe, és elosztják, de este a fogyasztó nem feltétlenül az általa termelt áramot fogyasztja, hanem az ország más pontján termelt energiát, használja a rendszert. Annak ingyen használata viszont igazságtalan lenne a napelemmel nem rendelkezőkkel szemben.
Scherer Zsolt elmondta azt is, hogy az utóbbi időszakban évente általában több mint duplájára emelkedik a napelemhasználók száma, az előző év végén beérkezett kérelmek alapján viszont idén akár többszörösére is nőhet a számuk.
4 vagy 4000?
A vonatkozó kormányrendelet 4 kilowattos teljesítményt határoz meg, míg a szóvivő úr 4000 kilowattóra éves teljesítményről beszélt. A kettő mértékegység átváltva nagyjából megegyezik, de mégsem ugyanaz – magyarázzák a Piac & Profit kérdésére a Goodwill Consulting szakértői. A 4 kilowattos korlát a rendszer csúcsteljesítményére vonatkozik, amelyet egy adott pillanatban tud termelni, a 4000 kilowattóra pedig az éves teljesítményét jelenti. A szóvivő úr valószínűleg azért mondta az éves teljesítmény mértékét, mert közelebb áll a fogyasztókhoz, hiszen egy laikus hamarabb meg tudja mondani, hogy egy évben mennyi villamos energiát használt fel, mintsem hogy mekkora a csúcsteljesítmény vonatkozásában a szükséglete.