Névleges teljesítmény és hatásfok
Valószínűleg történt már velünk olyan, hogy a névleges értéket a valóság nem éri el: például internetes szolgáltatásunk esetében. A napelemek névleges teljesítménye laboratóriumi körülmények között van meghatározva, így ne lepődjünk meg, ha a valóságban ettől eltérő értékekkel találkozunk. Érdekes módon egy-egy kellemes tavaszi napon akár a névleges teljesítmény fölé is mehetünk, míg a nyári hőség ronthatja a teljesítményt. Azt pedig nem nehéz elképzelni, hogy télen jelentősen kevesebb napfény éri a paneleket, így kevesebb energiát is termelnek. Így nem könnyű pontosan meghatározni egy napelem energiatermelését.
A hatásfok azt mutatja meg, hogy egy egynégyzetméteres napelemfelületen mennyi energiát tudunk előállítani. Értelemszerű, hogy a magasabb hatásfok magasabb árral társul, azonban fontos átgondolni, hogy mekkora helyünk van: kevés helyen magasabb hatásfokú napelem a logikus választás, de nagyobb helyen már ez nem biztos!
Teljesítménytolerancia és a napelemek külső felülete
Míg a névleges teljesítmény egy félreérthetetlen szám, bele kell kalkulálnunk a vásárlásba, hogy egyes gyártók emellé teszik a teljesítménytolerancia fogalmát is (pl. +/-5%), amely azt jelenti, hogy egy 100 Wp (ideális körülmények között 100 Wattot termelő készülék) teljesítménye 95 Wp és 105 Wp között értendő: tehát 100 W helyett érdemesebb 95 Wp-vel számolni.
A napelemek külső felülete is nagyon lényeges kérdés: ez általában edzett szolárüveg, és természetesen annál nagyobb teljesítményre képes a napelem, minél jobban átengedi a napfényt az üveg. A reflexiómentes üvegek például több mint a fény 95%-át átengedik, és az egész napot figyelembe véve a hagyományos üvegborításúakhoz képest 2-3%-kal több energiát tudnak termelni.
Ha az eddigi információk egy része új volt számunkra, érdemes szakértőhöz fordulni nemcsak a vásárlásnál, de a tervezésnél is. A Wagner Solar Hungária egy családi vállalkozás, amely 2002-óta segítséget nyújt a tervezésben, kivitelezésben és minden napelemmel kapcsolatos kérdéssel keressük őket bizalommal.
Mi a helyzet a garanciával?
A termékgaranciák között óriásiak a különbségek: egyes cégek 12, míg más cégek 20 (pl. Hyundai) vagy akár 30 évre (SolarWatt) adnak garanciát.
A teljesítménygarancia pedig 10 év használat után 90%, míg 25 év után 80% szokott lenni, de ez is gyártónként eltérő. Ez is jelzi, hogy a napelemekkel hosszú távra érdemes tervezni.