A GVH évről évre indít olyan eljárásokat, amikor vállalkozások közbeszerzési és más versenyeztetési eljárások során összejátszanak egymással az eredmény befolyásolása érdekében, amely az egyik legsúlyosabb versenyjogi jogsértésnek minősül.
A GVH most nyilvánosságra hozott határozata olyan eljárásokat érint, amelyekben önkormányzatok és vállalkozások vissza nem térítendő uniós támogatást igényelhettek energetikai fejlesztésekre a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által kiírt Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretében.
A GVH megállapította, hogy az eljárás alá vont társaságok jogsértő módon egyeztették a pályázóknak adott, napelemes rendszerek kivitelezésére vonatkozó ajánlataikat úgy, hogy előre meghatározták, ki legyen a nyertes kivitelező. Ennek érdekében az egyik vállalkozás – amely az eljárások egy részében ajánlattevő volt, máskor pedig maga is pályázó, és így ajánlatkérő – elkészítette a versenytársak ajánlatait, illetve abban az esetben, amikor ő saját maga nyújtott be pályázatot és kért ennek keretében ajánlatot, elkészítette az árajánlatadók árajánlatait.
A GVH az ügyben a lehető legmagasabb, a jogsértő vállalkozások előző évi
„A mostani ügy ismételt figyelmeztetés arra, hogy a versenyeztetési eljárásokon való összejátszásnak súlyos következményei lehetnek. A GVH által kiszabott bírságon kívül a jogsértő felek közbeszerzési eljárásban több évig nem lehetnek ajánlattevők, részvételre jelentkezők, illetve alvállalkozók, valamint nem vehetnek részt alkalmasság igazolásában sem” – hangsúlyozta dr. Miks Anna, a Deloitte Legal versenyjogi csoportjának ügyvédje.
Ezenkívül a kárt szenvedett felek kártérítési pert indíthatnak a kartellezőkkel szemben. Ha az egyeztetés közbeszerzési eljárást vagy koncesszióköteles tevékenységre vonatkozóan kiírt nyílt vagy zártkörű pályázatot érint, akkor az előbbieken kívül az elkövetőket akár öt évig terjedő szabadságvesztés is sújthatja.