Mezőgazdaság cikkek
Több pénzt jut a juhokra és a kecskékre
Az idén mintegy 5,7 milliárd forintnyi támogatást biztosít a Vidékfejlesztési Minisztérium 5 jogcímen a juh- és kecsketartó gazdálkodók részére, a Vidékfejlesztési Minisztérium szerint ezzel van esély az állatállomány növekedésére.
Magyar kutatók menthetik meg a gesztenyefákat
Évtizedek óta pusztítja a gesztenyéseket a Kínából származó Cryphonectria parasitica, ismertebb nevén a kéregrák. A gomba megjelenése óta több mint 1000 hektárnyi faállomány tűnt el hazánkból, lehetetlenné téve ezzel az igen kiváló beltartalmi értékekkel bíró magyar gesztenye ipari méretű termesztését.
Itt az ideje bejelenteni a földhasználatot!
Már csak pár napjuk maradt a földhasználóknak, hogy eleget tegyenek földhasználati bejelentési kötelezettségeiknek. A kötelező regisztráció végső határideje szeptember 30.
Több pénzt kapnak a disznók
Megemelte a támogatási keretösszeget a baromfi- és a sertés-állatjóléti támogatások esetében 20-20 százalékkal a Vidékfejlesztési Minisztérium, és megkezdte a kifizetéseket.
A banán és ami mögötte van
Nekünk desszert, másoknak kulcs a megélhetéshez. A legszerencsétlenebbeknek pedig út a halálhoz. Mennyi szenvedés tapad a banánhoz, mire a sarki szupermarketbe ér? Sok. Egy dokumentumfilm-rendező felderítette az ügyet, ám ezzel magára haragított egy gyümölcsmultit és annak teljes jogi arzenálját.
Tizenkilenc termék nyerte el idén a HÍR védjegyet
A minőségi, hagyományos élelmiszerek eredetének, különleges tulajdonságainak megőrzésére és védelmére született meg a Hagyományok-Ízek-Régiók (HÍR) program, amely egyúttal a tudatos vásárlói döntést is segíti – ezekkel a szavakkal nyitotta meg Kardeván Endre államtitkár a HÍR védjegy 2013-as díjkiosztó ünnepségét és fórumát az OMÉK-on.
A KGST után Ázsia éléskamrája lehetünk
Noha keleten mindig is sokra becsülték a magyar élelmiszereket, a rendszerváltás után nem sikerült bővíteni ezt a hagyományosan kedvező relációt export tekintetében. A következő években még ennél is nagyobb lehetőség kínálkozik a magyar élelmiszeripar számára.
Évtizedes hátrányba hoznak minket a különadók
A hazai élelmiszeripart az elmúlt három évben egyre növekvő mértékben terhelték a különféle extraadók. Összesen több mint 50 milliárd forintos többletköltséget okoztak az élelmiszeriparnak a különadók.
Mától jelentkezhetnek pluszpénzért a cukorrépa-termelők
Tonnánként 5,2 eurónak, de hektáronként legfeljebb 500 eurónak megfelelő nemzeti kiegészítő támogatást kapnak a cukorrépa termelők - az erről szóló vidékfejlesztési miniszteri rendelet a pénteki Magyar Közlönyben jelent meg.
Áfacsökkentés: zöldségre-gyümölcsre is?
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet támogatja az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentését, ugyanakkor nem csak a sertéságazatra, hanem a zöldség-gyümölcstermesztésre is kiterjesztenék, ahol több áfa tűnik el, mint a sertés- és a tejágazatban összesen.
Újabb veszélyes kártevő jelent meg Magyarországon és még több jön
A szőlő egyik legveszélyesebb kórokozóját fedezték fel Lenti határában. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumában kimutatott fertőzés csökkenti a szőlőtőkék terméshozamát, néhány év alatt pedig kipusztulást okoz.
Irtani kell a gyomot: ötmilliós is lehet a bírság!
A parlagfű-szezon indulása óta a hatóságok teljes erővel ellenőrzik a parlagfűvel fertőzött területeket, amelyeket a földhasználónak a vegetációs időszak végéig gyommentesen kell tartania. A bírság akár az ötmillió forintot is elérheti.
Bioüzemanyag: csak akkor jó, ha magyar?
Az üzemanyagnak használt pálmaolajat kárhoztatja egy friss tanulmány, mivel a termelés érdekében óriási területen irtják ki az esőerdőket a trópusi régióban. Közben a visegrádi országok agrárkamarái a régióban termelt bioüzemanyag támogatására szólították fel a kormányokat, a Magyar Bioetanol Szövetség pedig megvédené a „bioetanol hírnevét”.
Gazdálkodók: itt az AKG adatszolgáltatás ideje!
Megkezdődött az adatszolgáltatás időszaka az agrár-környezetgazdálkodási programban. A programban résztvevő gazdálkodóknak november 30-ig kell beküldeniük a kért adatokat.
Idén nem drágul a takarmány
Bár az idén a tervezettnél kisebb, 6 millió tonna körüli lesz a kukoricatermés, áremelkedésre nem kell számítani, mert a kalászosok termésátlaga megfelelő volt.
Áfacsökkentés: hát mégis?
Január 1-jétől a hús - ami főként a baromfi- és sertéshúst érinti - áfája 10 százalék alá csökkenhet a mostani 27 helyett. Ezzel kapcsolatosan az érintett tárcák jelenleg hatástanulmányokat végeznek.
Csak az időjárás kegyes hozzánk?
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint a GDP tavalyi és 2013. I. félévi visszaesését a II. félévben minimális, kb. fél százalékos növekedés követi. Ez és az év egészében várható 0,3 százalék körüli növekedés csak a növénytermelés jelentős emelkedésének - a tavalyi nagyon kedvezőtlen időjárással szemben idén kedvezőbben alakuló természeti feltételeknek – lesz az eredménye.
Figyelem! Mindenkinek be kell jelenteni a földhasználatot!
Földhasználati bejelentést kell tenniük szeptember 30-ig azoknak a földhasználóknak, akik 2012. december 31-ig a földrészletek számától függetlenül egy hektár vagy annál kisebb nagyságú termőföld használatát már megkezdték.
Szennyezőbb lehet a talaj, mint a gyárkémény
A talajerózió következtében nagy mennyiségű karbon-dioxid szabadul ki a földből, továbberősítve az üvegházhatást. Az ENSZ Környezetvédelmi Alapjának (UNEP) 2012-es évkönyve szerint a talajban 2200 milliárd tonna szén-dioxid lapul megkötve.
Trágyából is lehet világcéget építeni
Gilisztatrágyával indult, mára pedig a világ számos országában jelen lévő óriássá nőtte ki magát a magyar származású Tom Szaky cége, a TerraCycle. Vajon miért kellett börtönben ülni az újrahasznosítás miatt? A Zöld8 interjúja Tom Szakyval.
Nem marad uniós pénz a magyar agrárkalapban
Az 1400 milliárd forintos keretből csaknem 900 milliárdot már kifizettek, a források segítségével mintegy 3200 milliárd forintnyi fejlesztés valósulhat meg az agráriumban.
Van kereslet a magyar gombára
Csaknem 900 millió forintos beruházással tovább bővítette ócsai gyárának termelőkapacitását a gombatermesztéssel foglalkozó Bio-Fungi Kft. A bővítéssel a cég termelőkapacitása 50 százalékkal, a dolgozók létszáma harminccal nőtt.
Európai viszonylatban is élvonalbeli beruházás Bábolnán
Európa legkorszerűbb tojóhibrid-keltetőjét építi fel a Bábolna TETRA Kft. Uraiújfaluban. A kft. mintegy 2 milliárd forint értékű beruházásához az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap a Darányi Ignác Terv keretében 40 százalékos - több mint 769 millió forint - támogatást nyújtott.
Fontos határidő közeleg a gazdáknak!
Augusztus 31-ig lehet benyújtani a számlaösszesítőket az alábbi három jogcím esetén az egységes kérelemben bejelentett ültetvényekkel kapcsolatban.
Hiába öntik bele a pénzt, kiszárítja az agráriumot az aszály
Már a százmilliárd forintot is eléri az aszály miatt a mezőgazdaságban elszenvedett veszteség. A júliusi–augusztusi hőség elsősorban a napraforgó- és a kukoricatermesztők számára okozott veszteséget, de komoly kiesést szenved el a zöldség-gyümölcs ágazat is. Az aratásnak viszont kedvezett az időjárás.
Önellenőrzési lista a 25 milliárdos pályázathoz
Önellenőrzési lista segíti a hamarosan induló kertészetigép-támogatásra pályázó gazdálkodókat a kérelmek benyújtásánál. A 25 milliárdos pályázati forrás várhatóan augusztus közepén nyílik meg.
Magyar–román kereskedelmi központ Csengersimán
Magyar–román zöldség-gyümölcs kereskedelmi központ épült Csengersimánál; a határ menti mezőgazdasági termelőknek értékesítési lehetőséget teremtő létesítményt augusztus végén nyitják meg.
Szőlőőr segíti a borászokat
A magyar borok minőségükkel tudnak versenyezni az olcsó behozatallal. Eddig a gazdák csak a saját tapasztalataikra hagyatkozva dönthették el, mikor és milyen mennyiségben kell permetezni ahhoz, hogy egészséges legyen a szőlő és zamatos a belőle készülő bor.
A dinnye harmadával gond van
Mintegy 10 millió forint bírságot szabott ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a júliusi dinnyeellenőrzések során feltárt szabálytalanságok miatt.
Többet érnek nekünk a méhek élve
Európában a méhek általi beporzás pénzbeni értéke évi 22 milliárd dollár. A méhekre egyes kutatók szerint káros hatással bíró neonikotinoid-alapú vegyszerek révén viszont csak 2 milliárd dolláros pluszbevételhez jut az uniós agrárium. Beporzás nélkül nincs élelem. Ha a méhpopuláció összeomlik, jön az éhínség.
Búza lesz bőven, de kukorica lehetne több is
A hét elején gyakorlatilag befejeződött az őszi búza aratása. Az országban mintegy 1,1 millió hektáron aratták le az őszi búzát. A termés mennyisége elérte az 5,1 millió tonnát., a kukoricában viszont nagy pusztítást végzett a hőség.
Hőségben a permetezésre is ügyelni kell!
A permetezéssel kapcsolatos munka- és egészségvédelmi előírások betartására figyelmeztet az ÁNTSZ. Idén eddig 84, növényvédőszerrel történt mérgezési esetet jelentettek be Magyarországon, ebből 3 végződött halállal.
Több uniós támogatás jut a méhészeknek
Sikeresen zárulhat a Magyar Méhészeti Nemzeti Program két éve indult második ciklusa, a szeptemberben kezdődő, 2016-ig tartó harmadik szakasz pedig még eredményesebb lehet a Vidékfejlesztési Minisztérium szerint.
Népszerű a tanyafejlesztési pályázat
Több mint 1200 pályázó, köztük kétszáznál is több önkormányzat érdeklődik a kormány által meghirdetett Nemzeti Tanyafejlesztési Program harmadik ütemében rendelkezésre álló kétmilliárd forintos keret iránt - mondta az augusztus 7-i beadási határidő kapcsán a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára.
Kánikula: kevesebb lesz a termés
A hetek óta tartó meleg, száraz időjárás terméscsökkenést okozó hatásának jelei már tapasztalhatók az őszi betakarítású növényi kultúráknál. A hőség okozta károk leginkább a kukoricát és a napraforgót érintik. Ha rövid időn belül nem esik számottevő csapadék, úgy komoly terméskieséssel kell számolni e terményeknél.
Még egy hónapig lehet bevallani az agrárkamarai tagdíjat
2013. augusztus 31-ig meghosszabbítja az adategyeztetés és tagdíjbevallás határidejét a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). A tagdíj befizetésére továbbra is augusztus végéig van lehetőségük a gazdálkodóknak.
Kétmilliárd forint a bemutatóüzemi program megvalósítására
Kétmilliárd forint támogatási keretösszeg áll rendelkezésre augusztustól a mezőgazdasági termelőknek és az erőgazdálkodóknak tartandó bemutatóüzemi program megvalósítására.
Figyelem! Módosul a hegyközségi törvény!
A hegyközségi tagoknak, valamint a szőlészeti és borászati felvásárlóknak hegyközségi járulékot kell fizetniük annak a hegyközségnek a részére, amelynek működési területén tevékenykednek - egyebek mellett ezzel egészül ki augusztus 1-jétől a hegyközségi törvény.
Újra népszerűsítik a dinnyét
Megkezdődött a dinnye promóciója. Tíz éve a magyar görögdinnye termőterülete még elérte 10 ezer hektárt, Magyarország pedig a világ harmadik legnagyobb dinnyeexportőre volt, 2010-re azonban a termőterület 5 ezer hektár alá csökkent.
Gazdálkodók! Már csak egy hét van a fontos határidőig!
Már csak alig néhány napja van a mezőgazdaságban érdekelteknek, hogy eleget tegyenek tagdíjbevallási kötelezettségüknek a Nemzeti Agrárkamara felé. A tagdíj befizetésére még egy hónapjuk van.
Új magyar fejlesztés a mezőgazdaságban
Teljes egészében hazai fejlesztésű, számítógépes felügyeleti rendszert dolgozott ki a szemestermény-szárító tüzek ellen egy magyar vállalkozás. A szabadalmaztatási eljárás alatt álló készülék egy olyan új technikán alapul, melynek segítségével hatékonyan megelőzhetők a szárítótüzek, valamint egyenletesebb termény-minőség érhető el, így csökkenthetők az energiaköltségek, miközben növekszik a szárítási folyamat hatékonysága is.
Nehéz helyzetbe hozza az útdíj az állattenyésztőket
Az e-útdíj miatt keletkezett többletköltséget az elmúlt hetek tapasztalatai szerint a fuvarozók teljes egészében áthárítják a szállítás megrendelőjére, azaz a termelőre, feldolgozóra vagy kereskedőre - közölte a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ). Ez a többletteher a szállítási díj harmadát teszi ki az adataik szerint.
25 milliárd kertészeti gépbeszerzésre
Huszonöt milliárd forintos, 35 százalékos intenzitású pályázati forrás nyílik kertészeti gépek, berendezések beszerzésére, fejlesztésére augusztus 15-én – jelentette be a vidékfejlesztési miniszter.
Méhpusztulás: már nem kell betiltani a gyilkos szert
Tömeges méhpusztulás fordult elő nemrégen Somogy megyében: az Unió a fipronil hatóanyagú növényvédő szerek betiltását kérte Magyarországtól, a NÉBIH szerint erre nincs szükség, mivel már régen betiltották a méhgyilkos szert.
Az átlagnál is rosszabb helyzetben a húsipar
Komoly gondokkal küzd a magyar húsipar, ezen belül elsősorban a sertéságazat, amely az átlagosnál rosszabb kockázati minősítéssel rendelkezik hitelbiztosítási szempontból.
Egynyári fegyver az aszály ellen
Hazánk időjárására az utóbbi években a rendkívüli változatosság jellemző. A 2010-es esztendőben a lehullott nagy mennyiségű csapadék következtében létrejött erózió és belvíz a mezőgazdaságban jelentős terméskiesést okozott. A következő években azonban az egyenlőtlen csapadékeloszlás miatt a tenyészidőszakban vízhiány, és ezáltal aszály lépett fel. A versenyképes mezőgazdaság feltételei között a víz utánpótlás kiemelt szerepet kell, hogy kapjon.
80 milliós pályázat génmegőrzésre
A hazai mezőgazdaság sokszínűségének megőrzése érdekében a Vidékfejlesztési Minisztérium az állami génmegőrzési feladatok ellátására 2013-ban is pályázatot hirdet.
További útdíj-kedvezmény a gazdáknak
A mezőgazdasági erőgépek és vontatmányuk után sem kell útdíjat fizetni - közölte Kibédi-Varga Lajos, az e-útdíj szakmai projektszóvivője.