Mezőgazdaság cikkek
Tele lesznek pénzzel a gazdálkodók
Mintegy 2500 milliárd forint jut összesen 2015–2020-között a magyar mezőgazdaságban közvetlen kifizetésekre uniós forrásból – közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára.
29 milliárdos hitelprogram jön agrárcégeknek
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. három kedvezményes agrárhitelprogramot indít, összesen 29 milliárd forintos keretösszeggel - az erről szóló kormányhatározatok a Magyar Közöny legfrissebb számában jelentek meg.
Tokajt és Egert mindenki ismeri, de Somlót már csak kevesen
A magyar lakosság kétharmada nem ismeri ki magát a borvidékek között, nem tudja milyen eredet-megjelölések állnak uniós oltalom alatt. Drága bort legfeljebb ajándékba veszünk, magunknak legfeljebb ezer forintért vásárolunk.
Az egyedi a nyerő
Az elmúlt években jelentősen nőtt az agrárium tőkevonzó képessége, köszönhetően a viszonylag magas termésáraknak, igaz, az orosz embargó alapjaiban megrendíthet bizonyos ágazatokat. A magyar agrárvállalkozások eredményessége azonban még elmarad a nyugati vállalatokétól, így lenne hová fejlődni. Hitel nélkül viszont a beruházások sem mennek.
Marketing a gazdák szolgálatában: Gazdag Gazda Webkonferencia
A mezőgazdaságban még ismeretlen, webes alapú konferencián vehetnek részt a magyar gazdák és agrárszereplők 2015. január 21-én és 22-én országosan. A Gazdag Gazda Webkonferencián a résztvevők otthonukból, irodájukból hallgathatnak agrártémájú előadásokat, amelyhez csupán internetkapcsolatra lesz szükségük. Az eladások az agrárkereskedésről és online marketingről szólnak, valamint segítenek egy egyszerű, a gazdaságukat, terméküket bemutató weboldal létrehozásában.
Nem is olyan rossz a bio
A növényvédő szereket és műtrágyákat hasznosító gazdálkodás súlyos környezeti károkat okoz, de magasabb termésátlagok érhetőek el vele – ez a jelenlegi mezőgazdaság egyik alaptétele. Most egy független és átfogó kutatás bebizonyította, hogy ez nem egészen igaz.
Sok gazdálkodó figyelheti a bankszámláját a héten
Több támogatás kifizetését is megkezdte a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH); így elindultak a területalapú ültetvénytelepítéshez nyújtandó támogatások kifizetései, továbbá elkezdődött a Natura 2000 erdő kompenzációs támogatás kifizetése is.
Mostohán bánunk a "néma szövetségessel"
A termőtalaj jó minősége kiemelkedően fontos a globális élelmiszer-termelés szempontjából, és mi nem fordítunk elegendő figyelmet erre a fontos "néma szövetségesre”.
Nagyot estek a gabonaárak
Novemberben összesen 14 százalékot zuhant az előző hónaphoz képest a magyar gabonafélék együttes ármozgását kifejező Magro Gabonaindex (MGX), így az ősz végén 8184,4 ponton állt a Magro.hu mezőgazdasági piactéren.
Elbukhatja az őstermelői státuszt aki nem figyel
Egy hónap múlva lejárnak a régi őstermelői igazolványok, új barna igazolványokat kell kiváltani. Aki elmulasztja a cserét, elveszítheti az őstermelői státuszát is! Év végéig érdemes jelentkezni a falugazdásznál.
Orosz embargó: négyezer tonnáig jók vagyunk
Az orosz importtilalom negatív hatásainak kivédésére bevezetett, második európai uniós keretből Magyarország 4295 tonna gyümölcs-és zöldségféle után kaphat támogatást. A kifizetéseket 2015. június 30-ig kell lebonyolítaniuk a tagállamoknak, a kifizetések még nem kezdődtek meg.
Siker: lehet, hogy tényleg tilthatjuk a GMO-t
A korábbi tanácsi állásponttal ellentétes, a GMO-mentességet engedélyező határozatra bólintott rá az Európai Parlament szakbizottsága. A döntés még nem végleges, de lehet, hogy megóvhatjuk GMO-mentességünket.
Elmosta az eső a gazdák jókedvét az idén
A mezőgazdasági cégek pénzügyekkel kapcsolatos várakozásai a nyár eleji optimista hangulathoz képest jelentősen romlottak. A hangulatot elsősorban a rendkívüli mennyiségű eső miatt romló minőségű termés árnyékolta be az agráriumban.
Milyen hitelt keresnek az agrárcégek?
Az elmúlt években jelentősen nőtt az agrárium tőkevonzó képessége, köszönhetően a viszonylag magas termésáraknak – igaz, az orosz embargó alapjaiban megrendíthet bizonyos ágazatokat. Ugyanakkor a magyar agrárvállalkozások eredményessége még elmarad a nyugati vállalatokétól, így lenne még hová fejlődni. Hitel nélkül viszont a beruházások sem mennek.
Kiderült ki kap több pénzt az agráriumban
Megjelent a 2014. évi átmeneti nemzeti támogatás (ÁNT) mértékeit meghatározó földművelésügyi minisztériumi rendelet. Jelentősen megemelkedett az állattartók átmeneti nemzeti támogatása, kibővült a sertésprogram és a cukorrépa termelők újból nemzeti támogatásban részesülnek.
Ritkán találkozni elégedett kukoricatermelővel
Az idei nyár az ország nagy részén rendkívül sok csapadékot hozott és részben emiatt igen jó termés várható. Most a túlkínálat okozta alacsony árak okoznak gondokat.
Veszélyben a reggeli kakaónk?
A kakaó árának ciklusos változásai komoly veszélyt jelentenek a nyugat-afrikai kisgazdálkodókra, ám az édességipar új beruházásokkal igyekszik a termelést hosszú távon fenntarthatóbbá tenni.
Amire az állam nem tud adót kitalálni, majd a polgármester fog
Bővül a települési önkormányzatok adóztatási mozgástere, a helyi adók mellett úgynevezett települési adókat vezethetnek be. A települési adó lehet bármilyen adó, ha annak működtetését törvény nem tiltja, ám nem terhelhet olyan adótárgyat, amelyre törvényben meghatározott – akár központi, akár helyi – közteher vonatkozik.
Változik a biztosítási díjtámogatás a termelőknek
Új uniós szabályozás lép életbe az állami támogatásokkal kapcsolatban, ezért a mezőgazdasági biztosítások díjtámogatásának szabályozása is megváltozik. Módosul a jogosultak köre és már nem az egységes kérelemben kell beadni az igénylést jövőre.
A magyarok harmada éhezik – pedig a kukából is jóllakhatnának
A magyarok harmada nem engedheti meg magának hogy húst, halat, vagy csirkét vásároljon amikor szeretne. Közben csak azzal az élelmiszerrel, amit a kukába dobunk, felszámolhatnánk a hazai éhezést. Globálisan az élelmiszerellátás oroszlánrésze a fizetés nélkül dolgozó családok vállán nyugszik: miközben ők maguk gyakran nem jutnak elegendő mennyiségű élelmiszerhez.
Brüsszel beleveri a kormány orrát a földtörvénybe
Az Európai Bizottság a úgy határozott, hogy hivatalos felkérést intéz Magyarországhoz: nyújtsa be észrevételeit a befektetők mezőgazdasági földterületek használatára vonatkozó egyes szerződéses jogait megszüntető jogszabályával kapcsolatosan.
A sok eső miatt emelkedett a búza ára
Az átlagosnál lényegesen csapadékosabb nyári időjárás következtében a vártnál gyengébb lett a hazai búzatermés, ez eredményezte, hogy szeptemberben egyedül a malmi búza drágult, míg minden más gabonaféle ára csökkent.
Borban az igazság - és a pénz
Viszonylag kicsi, de stabil piacon mozognak a magyar borászatok és szőlőtermelők. Tavaly jelentősen nőtt az árbevételük, ráadásul egyre erősödik az export szerepe, de a piacot a 10 legnagyobb cég uralja.
Első körben megúszta a magyar akác
Az Európai Unió elfogadta hétfőn az EU-n kívülről származó, a helyi élővilágra fenyegetést jelentő állat- és növényfajok kizárását és visszaszorítását szolgálni hivatott uniós rendeletet. A tervezett listáról kikerült a fehér akác – egyelőre.
Lezárult az AGRON2 projekt
Lezárult a mezőgazdasági termelési mintavevő, adattovábbító és adatértékelő technológia kifejlesztése. Az AGRON2 a Humansoft egyik kiemelkedő és speciális K+F projektje.
Átalakul a mezőgazdasági szaktanácsadási rendszer
Átalakul a mezőgazdasági szaktanácsadási rendszer szervezeti struktúrája, így október elsejétől a Nemzeti Agrárkamara látja el az Országos Szaktanácsadási Központ feladatait.
Újra reménykedhetnek a hoppon maradt termelők
További forrásokkal, újabb 165 millió eurós rendkívüli pénzalappal igyekszik segítséget nyújtani az Európai Bizottság azoknak a gazdáknak, akik nem tudják eladni termékeiket az orosz embargó miatt. A szeptember 10-éig benyújtott magyar igények is kielégíthetők lesznek ebből a keretből.
Almás helyzet: intézkedéscsomag a termelők megsegítésére
Több alma termett Magyarországon az átlagosnál – és az orosz embargó miatt a gazdálkodók csak áron alul adhatnák el. Ezért az agrártárca intézkedéscsomagot dolgozott ki az almatermelők megsegítésére.
Mégis jön brüsszeli pénz a hoppon maradt termelőknek
Még a héten napvilágot láthatnak annak a javaslatnak a részletei, amelyet az Európai Bizottság dolgozott ki, hogy enyhítse az orosz embargó miatt kárt szenvedett termelők helyzetét. Az előző, kármentesítésre szánt alap kifizetéseit felfüggesztették, mert az állítólagos kárigény meghaladta az unió teljes orosz exportját.
Hiányzik egy generáció a magyar mezőgazdaságból
Éppen most zajlik a generációváltás folyamata a magyar mezőgazdaságban, ahol a fiatal gazdálkodók veszik át a termelést. Nincsenek könnyű helyzetben, a rendszerváltás miatt egy generáció teljesen kimaradt, akiknek most kellene döntéshozóknak lenniük.
Kártérítést kapnak a termelők, ha sietnek
Az orosz embargó által sújtott magyar termelők is igényelhetnek már uniós támogatást, de a gazdáknak azonban igyekezniük kell az igények benyújtásával, mert az EU a forrásokat a beérkező igények sorrendjében ítéli oda.
Soha ilyen korán még nem támadta a szőlőt a lisztharmat
Az elmúlt tíz év legnehezebb növényvédelmi feladata várt idén a szőlőtermelőkre Magyarországon. Az enyhe tél és korai tavaszodás miatt ugyanis rendkívüli mértékben elszaporodtak a szőlőre súlyos csapást jelentő kórokozók és kártevők.
Fogj kezet a termelővel!
A Felelős Gasztrohős csapata egy – hazánkban még kevésbé ismert – közösségimédia-alkalmazást hívott segítségül ahhoz, hogy egyszerre több mint 50 ezer emberhez juttassa el üzenetét: Ideje a magyar termelőket választani!
Csökkentenék a tej áfáját a szakmai szervezetek
Tíz százalékra csökkentené a tej áfáját az Agrárkamara és a Tej Terméktanács. A szervezetek szerint ezzel a lépéssel szűkülne a feketegazdaság, de amíg meglépi a kormány, addig is regisztrációra köteleznék a nagykereskedőket.
Nem tett jót a búzának az eső
A meleg és csapadékos nyári időjárás eltérően érintette a növényi kultúrákat, az őszi búzára kedvezőtlen, míg a kukoricára és a napraforgóra kedvező hatással volt. A búzatermés többsége csak takarmánynak jó, volt olyan megye, ahol majdnem felére csökkent a termésátlag.
Megváltozik jövőre az agrártámogatási rendszer
Új elemek jelennek meg a mezőgazdaság uniós támogatási rendszerében a jövő évtől. Változnak a forráselosztás elemei, az uniós rendszert kiegészítik a nemzeti költségvetésből.
A termelőknek is jut bőven forrás
Még mindig alulfinanszírozottnak számít a több mint félmillió mezőgazdasági vállalkozás és cég, dacára az állami támogatásoknak és az uniós forrásoknak. Pedig a mezőgazdaságban érdekeltek jó adósnak számítanak, de az ágazat sajátosságaiból fakadóan sokan küzdenek forráshiánnyal. Összegyűjtöttünk néhányat a lehetőségek közül, amelyek segítségével a termelők átvészelhetik a nehéz időszakokat.
Kinek fog fájni az orosz embargó?
Egy éves importtilalmat vetett ki Moszkva az uniós – így magyar - élelmiszertermékekre. A magyar termelők egy részét ugyan érzékenyen érinti az intézkedés, de összességében a gazdaság csak alig érzi meg az embargót. Az oroszok viszont sokat buknak rajta.
A biodiverzitást fenyegeti az uniós agrárpolitika
A közös uniós agrárpolitika új támogatási rendszerének esetleges káros következményeire, a biodiverzitás csökkenésére figyelmeztet az a frissen megjelent tanulmány, amelyet Báldi András Lendület-csoportvezető, az MTA Ökológiai Kutatóközpont főigazgatója társszerzőként jegyez.
A kisgazdaságok korszaka jön
A családi gazdaságok súlyának növelését és a kisebb gazdaságok hatékony gazdálkodási feltételeinek kialakítását tartja most az agrárium előtt álló legfontosabb feladatnak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.
Idén olcsóbb lesz a takarmány
Az új búzának köszönhetően már csökkent a gabonafélék ára, az idén pedig a kukorica is olcsóbb lehet, mivel várhatóan igen jó lesz a termés.
A szarvasgomba is lehet hungarikum?
A következő parlamenti ülésen terjeszti elő a szarvasgombával foglalkozó jogszabályjavaslatát a földművelésügyi tárca. Fazekas Sándor támogatná a szarvasgomba hungarikummá nyilvánítását.
Árvízvédelem: mi a titka a hollandoknak?
Hollandia a tengerszint alatt fekszik. Több évtizedes munkával és módszeres állami befektetési politikával azonban sikerült olyannyira árvízbiztossá tenni az országot, amennyire a körülményekhez képest lehetséges.
A július már tuti rekorder - esőben
Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatainak jelenlegi feldolgozottsága alapján az idei július valószínűleg bekerül az 1901 óta vezetett statisztikában az öt legcsapadékosabb július közé. Országos átlagban csaknem kétszer, helyenként háromszor annyi eső esett, mint egy átlagos júliusban.
Nem szűnnek meg az AKG támogatások
A kormány nem szünteti meg az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) támogatásokat, az új rendszer életbe lépéséig átmeneti finanszírozás bevezetésére készülnek. A támogatások kifizetésének egyetlen feltétele a gazdálkodók által vállalt kötelezettségek maradéktalan betartása és a kötelező adatszolgáltatás teljesítése.
1200 hektár felett nem jár uniós támogatás
A kormányzat gyökeresen átalakítja a mezőgazdasági támogatások rendszerét, ennek jegyében a jövőben a duplájára emelik bizonyos ágazatok kiemelt támogatásait, de elvonják a nagybirtokoknak járó területalapú támogatást.
Importvámot vet ki az EU a kukoricára, a rozsra és a cirokra
Tonnánként 5,32 euró, mintegy 1645 forint importvámot vet ki az Európai Unió a kukoricára, a rozsra és a cirokra - jelentette be szerdán az Európai Bizottság. A brüsszeli testület piaci folyamatokkal indokolja a lépést, a növekvő kínálat miatt ugyanis esnek az árak.
A fecskéket is pusztítják a rovarirtók
Az imidacloprid nevű növényvédő szer okozza a közelmúlt jelentős madárpusztulását Európában holland kutatók szerint. A neonikotinoidok körébe tartozó, a mezőgazdaságban széles körben alkalmazott rovarirtó szer, melyet korábban a méhpusztulással is összefüggésbe hoztak, számos madárfaj – köztük fecskék, seregélyek és rigók – egyedszámának csökkenéséért felelős.