Egyre népszerűbbek az agrárvállalkozások a befektetők és a hitelintézetek körében is. Egyrészt a magyar gazdákat csak meglegyintette a gazdasági válság szele: 2011-ben például történelmének legjobb eredményét produkálta az agrárium 6,2 milliárd eurós exportértékkel, míg a magyar gazdaság szinte stagnált. Másrészt az agrárágazat banki kockázati besorolása a 2008-as válság kezdete óta stabil, sőt egyes piaci szegmensekben még javult is a megítélése. Ezért – annak ellenére, hogy a finanszírozási helyzet az elmúlt években a gazdaság egészében lényegében nem javult – a mezőgazdaság egyes szegmenseiben nőtt a hitelezési verseny a megfelelő likviditással rendelkező bankok körében.
Forrás van is, meg nincs is
Csakhogy az agrárágazat igényei egészen speciálisak: egyrészt hosszú a termelési ciklus, hiszen egy beruházásból jó esetben egy év múlva lesz bevétel. Sőt, bizonyos esetekben, mint például a szőlészetben vagy a gyümölcstermelésben, akár egy évtized is lehet az átfutási idő. Másrészt az ágazat erősen időjárásfüggő, és ez jelentősen befolyásolja az eredménytermelő képességét.
A magyarországi agrárvállalatok bevételarányos adózott eredménye két százalék körüli, szemben a nyugat-európai hat-nyolc százalékkal, tehát lenne fejlődési lehetőség. Ehhez, többek között, olyan agrotechnikai megoldások kellenek, amelyek biztonságosabb termésátlagot hozhatnak a kontinentális időjárás szeszélyeinek kitett magyar mezőgazdaságban, amelyet idén például a sok eső, tavaly az aszály fenyegetett. A szükséges beruházások támogatásához bőséges uniós forrás áll rendelkezésre, ám sok esetben a pályázáshoz szükséges finanszírozási lehetőségek hiányoznak.
Támogatott hitelek az élen
A pénzügyi szakember szerint ezért – amíg a kis- és közepes vállalkozások az egyszerű adminisztrációjú, több célt is kielégítő hitelkereteket keresik – az agrárvállalatok esetén a jól strukturált, a cég egyedi igényeihez és pénzügyi adottságaihoz szabott pénzügyi megoldások a járhatóak. A hitelezési körben az államilag támogatott eszközök járnak az élen.
– Egyértelműen az MNB Növekedési Hitelprogram, illetve az Exim export-előfinanszírozási hitelei a legkedvezőbbek és legkeresettebbek a vállalkozások körében. A hitelprogramok feltételrendszerei pedig ma már olyan mértékben egyszerűsödtek, hogy szinte minden lefedhető velük – hangsúlyozta Tresó István.