A további jogosult kérelmezőknek, a fennmaradó támogatási összegeket folyamatosan, legkésőbb június 30-ig utalja át az MVH. A második ütemben a hektáronként járó nagyságrendileg 35 ezer forint, az éves SAPS támogatás 50%-át jelenti.
A teljes 2014-es kérelmezési évre több mint 170 ezer ügyfélnek hektáronként 70 ezer forintot meghaladó összeg fizethető ki területalapú támogatásra az összesen 341 milliárd forintos keretből. Ebből a tavaly október közepén indult első ütemben mintegy 161 milliárd forintot juttatott az MVH a gazdáknak. Az előleg biztosításával a termelőknek kevesebb hitelt kellett felvenniük, ami jelentősen segítette az őszi mezőgazdasági munkák elvégzését.
Az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú támogatás fajlagos hektáronkénti összege az elmúlt hét évben a duplájára nőtt.
A termelőknek is jut bőven forrás
Hagyományosan jó adósnak számítanak a mezőgazdasági termelő vállalkozások, mivel alacsony a bedőlési rátájuk, és tulajdonuk általában megfelelő biztosítékot jelent a bankoknak. Az ágazat azonban a kelleténél jobban függ az időjárástól, így időről időre sok cég találja magát nehéz helyzetben. Gondoljunk csak a 2012-es aszály miatt elpusztult állatokra, a hirtelen megemelkedett takarmány- és vetőmagárakra. Ilyenkor egyetlen termelő sem várhat hetekig egy nehézkes hitelbírálatra, hiszen minden nappal romlik a meglévő állat- vagy növényállománya.
Ráadásul a közvetlen felvevőpiacnak számító élelmiszer-ipari vállalkozások bedőlési rátája – a termelőkkel szemben – magas, és beszállítóiknak gyakran késve fizetnek, ha egyáltalán fizetnek. A mezőgazdasági cégeknél óriási problémát jelent a szállítói hitelezés: a Bisnode céginformációs szolgáltató adatai szerint a beszállítók átlagosan 59 napot várhatnak számláik ellenértékére.