Mezőgazdaság cikkek

Okosabban kell használnunk a vizet
A vízkészletek felosztása és hatékony felhasználása nemzetközi szinten kiemelt jelentőségű a növekvő népességszám és a mezőgazdaság által használt kiugróan nagy mennyiség miatt. Magyarországon főként az egyenlőtlen csapadékeloszlás okoz problémát, ezért úgy kell az öntözéses gazdálkodást fejleszteni, hogy az a vízkészletek szempontjából fenntartható legyen – vélekedik a K&H.

Változnak a jogszerű földhasználat szabályai
A kormányzat olyan javaslatot nyújtott be, amely a jogszerű földhasználatot kívánja újraszabályozni oly módon, hogy a gazdák még egyszerűbben juthassanak hozzá a támogatásokhoz. A szabályok alig egy éve módosultak, de ami jó volt, megtartják - közölte a Földművelésügyi Minisztérium.

Vihar utáni csend: pont azon spórolnak, amin nem kéne
A klímaváltozás nemcsak az átlaghőmérséklet emelkedésében mutatkozik meg, hanem az időjárási szélsőségek intenzitásában is. A csapadékos éveket egyre gyakrabban követik extrém aszályos időszakok, és ez a tendencia a prognózisok szerint tovább fokozódik. A gazdálkodóknak ezért fel kell készülniük a károkra – de nem teszik.

Könnyebb lesz a zöldítés
Az Európai Bizottság bemutatta a zöldítés szabályaira vonatkozó egyszerűsítési javaslatait, melyeket a tagállamok, köztük Magyarország által kezdeményezett indítványok alapján dolgozott ki. A változások a gazdálkodókat segítik és vonatkoznak az idei évi egységes kérelmekre is - közölte a Földművelésügyi Minisztérium.

A túlsúly a gond, nem az éhezés?
A FAO most publikált jelentése szerint sikerrel vettük fel a harcot az éhezés ellen, de még mindig sok a tennivaló. Európában és Magyarországon még mindig sokan fekszenek le üres gyomorral, de az alultápláltság mellett egyre nagyobb gondot jelent a minőségi éhezés, és az ebből fakadó egészségügyi problémák.

A klímaváltozás és a mezőgazdaság pusztítja a madarakat
Minden ötödik madárfaj veszélyeztetett Európában, az élőhelyek eltűnése és leromlása miatt, – különös tekintettel a mezőgazdálkodással érintett területekre – valamint a klímaváltozás. Magyarország sem kivétel, de azért vannak jó hírek is az MME közleménye szerint.

Véletlenül magyar bort kóstolt a WSJ szakírója – és tetszett neki
A nívós amerikai gazdasági lap szakírója elismerő szavakkal nyilatkozott a egy magyar borról, amihez teljesen véletlenül jutott hozzá, a Frittmann család pedig csak az internetről értesült az elismerésről - közölte a családi borászat.

Jobban megéri a bio
Ha bioélelmiszert vásárolunk, többet kell fizetnünk érte – ez viszont a gazdálkodóknak jobban megéri, többet is keresnek, mint a hagyományos módszerekkel gazdálkodók. Csak nem nálunk.

Új adókedvezmény jár a mezőgazdaságban
Július elsejétől a mezőgazdasági munkakörben alkalmazott 25 és 55 év közötti munkavállalók foglalkoztatása esetén a munkáltató 14,5 százalékos kedvezményt érvényesíthet az őt terhelő szociális hozzájárulási adóból.

Riasztó az élőhelyek helyzete
Holnap ünnepeljük a Biológiai sokféleség világnapját, és egyben a Magyar Természet Napját, miközben az Európai Bizottság jelentése egyértelműen kimutatja a biológiai sokféleség drámai csökkenését. A természeti értékek védelmét biztosító jogszabályok ennek ellenére gyenge lábakon állnak!
Péntekig van idejük a gazdáknak
Péntekig nyújthatják be a gazdálkodók az uniós támogatáshoz szükséges egységes kérelmeiket, ezek kitöltésében körülbelül 650-700 falugazdász segít. A kérelmek a Mezőgazdaság és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) elektronikus felületén, ügyfélkapun keresztül nyújthatók be.
Olcsóbbak lettek a gabonafélék
Az első negyedév elején általános tendenciaként kis mértékben emelkedtek a gabonaárak hazánkban. Ez a folyamat január-február fordulóján tetőponthoz érkezett és az árak a továbbiakban fel-le ingadoztak. Ezt a jelenséget váltotta fel idén áprilisban egy egyértelműbb irány: az árak elkezdtek lefelé csordogálni.
Idén még olcsóbb lehet az élelmiszer
A mezőgazdasági termékek ára világszerte tovább csökkent áprilisban. A trend nem meglepő, miután bőséges készletek ellensúlyozzák a várhatóan alacsonyabb termésszintet 2015-ben.
Az idénymunka idei szabályai
Közeledik a mezőgazdasági idénymunkák szezonja. Ez az egyszerűsített foglalkoztatási forma egyre népszerűbb. Összefoglaltjuk a legfontosabb tudnivalókat a munkáltató számára.
Méhgarázzsal menthetjük meg a méheket
A termesztett kultúrfajok és a vadon élő növények jelentős része nem teremhet különböző méhfajok nélkül. Sajnálatos módon az élőhelyek átalakítása egyre inkább fenyegeti ezeknek a létét is. De tehetünk ez ellen.
Idén hárommilliárd jut agrárbiztosításra
Az idei, igazolásokkal tanúsított agrárkárokra kötött biztosítások támogatására 3 milliárd forint támogatást különített el a szaktárca - egyebek mellett ezt tartalmazza a földművelésügyi miniszter rendelete, amely a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg.
Félnek, de nem tesznek semmit
Ma Magyarországon a gazdálkodók jelentős része tart attól, hogy a termését elviszi a vihar, kiszárítja az aszály, vagy más természeti csapás éri. Mégsem tesznek semmit, a hazai földeknek csak negyven százaléka biztosított, holott van elérhető támogatott biztosítási konstrukció is.
Maradt 35 milliárd, pályázhatnak a gazdák
Összesen 35 milliárd forint vidékfejlesztési forrásra lehet pályázni a 2007-2013 között még fel nem használt keret terhére, így Magyarország várhatóan 100 százalékosan felhasználhatja az előző uniós költségvetési ciklusban e területen rendelkezésre álló forrásokat.
Most kell lépniük a kistermelőknek a támogatásért
A kisgazdaságok egyszerűsített támogatási rendszerébe csak egyszer, 2015-ben lehet belépni, az akkor megállapított támogatási összeg jár évente a termelőnek 2020-ig, amennyiben a gazdálkodó megtartja a belépéskori földterületét, és ebben az egyszerűsített rendszerben kíván maradni.
Újra lehet kalandozni vidéken
Immár ötödik évébe lépett a Vidék Kaland, az AGRYA nagy sikerű, EU díjnyertes kommunikációs programja. A múlt évihez hasonlóan városi fiatalok töltenek el egy-egy hetet fiatal gazdáknál munkával, a gazdaság napi életének résztvevőiként. A Földművelésügyi Minisztérium a programot idén is 6 millió forinttal támogatja. Az érdeklők 2015. április 17-ig pályázhatnak.
Valami nincs rendben a paprikával
Megvannak az első eredményei a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) laboratóriumában vizsgált, a Greenpeace vizsgálatában kifogásolt paprika tétel termelőjénél vett hatósági mintáknak.
Üvegházzal is bekerülhetünk az agrárkár-enyhítési rendszerbe
A 2015. kárenyhítési évtől már az üvegházi és fóliás termesztéssel foglalkozó mezőgazdasági termelők is tagjai lehetnek a 2012-ben megreformált agrárkár-enyhítési rendszernek. Erre a termelői körre is ugyanazon – Európai Bizottság által engedélyezett – szabályok vonatkoznak, mint az agrárkár-enyhítésben régebb óta részt vevő gazdákra.
A gazdáknak is ügyelnie kell az új tűzvédelmi szabályokra
Alig egy hónapja lépett érvénybe az új Tűzvédelmi Szabályzat, ami komoly változásokat hozott az eddig bevett eljárásokban, nemcsak a vállalkozások, hanem a gazdálkodók életében is. Bemutatjuk a legfontosabb változásokat!
Pazarul élhetnénk csak hulladékból
Túl sok ételt dobunk ki a szemétbe. Világszerte a megtermelt élelmek 40%-át nem fogyasztjuk el. Egy kanadai pár dokumentumfilmet készített arról, milyen jól lehet létezni a kukákból bányászott ételmaradékokon. A Just Eat It: A Food Waste Story című filmet a Thesszaloniki Dokumentumfilm Fesztiválon láttuk.
Jobban kell ügyelnünk a termőföldre
Az egészséges talaj nemcsak alapfeltétele élelmünknek, fűtőanyagainknak, gyógyászati termékeinknek, de elengedhetetlen az ökoszisztéma szempontjából is.
Most már mindenki annyi tejet termel, amennyit akar
A magyar tejipar felkészült arra, hogy az új rendszerben működjön azt követően, hogy az Európai Unió április elsejével kivezette a tejkvótát. A kvótát egyébként eddig sem használtuk ki, így már nem lesz semmi, ami korlátozza a tejtermelést az Európai Unióban.
Indul az agrártámogatási szezon
Szerdán kezdődik az egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a kérelmeken belül több mint 30 féle agrártámogatást lehet igényelni, összesen mintegy 400 milliárd forintnyi értékben. A kérelmek a Mezőgazdaság és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) elektronikus felületén, ügyfélkapun keresztül nyújthatók be.
Újabb rákkeltő anyag a mezőgazdaságban?
Az ENSZ Világegyészségügyi Szervezetének rákbetegségekkel foglalkozó intézete a "valószínűleg" szót választotta a gyomirtószer rákkeltő hatásának jellemzésére. Akkor most rákkeltő vagy sem?
Meghosszabbítható az egységes kérelmek beadása
Az Európai Bizottság mai bejelentése alapján a közvetlen mezőgazdasági támogatások, illetve a II. pilléres területalapú támogatások szankciómentes benyújtásának határidejét a tagországok - saját döntésük alapján - 2015. június 15-ig meghosszabbíthatják.
Hogyan kaphatnak támogatást az állattartók?
A Földművelésügyi Minisztérium közzétette a termeléshez kötött állatalapú támogatások feltételeit. Fontos ügyelni, mert ez a támogatási kérelem nem az egységes kérelem része, ezért külön kell igényelni.
Disznó és dohány kap támogatást
Ötmilliárd forintot kapnak a dohánytermelők az idei éves támogatásban és a sertéstartók is jobban járnak, ők már igényelhetik az új tenyészkoca jólléti támogatást, ami 8,62 milliárdos keretösszegből fut.
Miért jó tabletről irányítani a kombájnt?
Egy magyar mezőgazdasági dolgozó termelékenysége messze elmarad a nyugat-európai társakétól, de a szakadék akár tovább is nőhet, ha a magyar gazdáknak csak egy kis része változtat a szemléletén.
A kínai szennyezés miatt drágulhat az élelmiszer
A kínai fellendülés sötét oldala az egyre szennyezettebb levegő, ivóvíz és talaj, aminek következtében a világ legnépesebb országa mindinkább importra szorul majd élelmiszerellátásában és ennek az egész világra kiható következményei lesznek.
Rátenné a kezét az állami földekre az NFA
A Nemzeti Földalapkezelő (NFA) tulajdonába kerülhet valamennyi állami tulajdonú föld, függetlenül attól, hogy védett területnek minősül-e - erről Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter nyújtott be törvényjavaslatot az Országgyűlésnek.
Mégse jó úgy a földtörvény, ahogy van
Egyszerűbb lesz halastavat létesíteni, a rekultiváció utáni földminősítés ingyenes lesz, a telepítési engedély hatálya pedig két évről három évre emelkedik - egyebek mellett ezeket az új szabályokat tartalmazza a földtörvény módosítása.
Idén nem lesz éhséglázadás
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által felállított élelmiszerár-index az elmúlt 55 hónap legalacsonyabb értékét mutatta februárban, a csökkenés a gabonafélék, hús és különösen a cukor alacsony árának tudható be.
Putyin hálája: itthon marad a magyar csirke
Oroszország ideiglenesen megtiltotta a 70 foknál alacsonyabb hőmérsékleten hőkezelt baromfihús és baromfitermékek importját Magyarország egész területéről szerdán, a békési madárinfluenzás eset miatt.
Versenyfutás az idővel: hiánycikk lehet a kávé
Versenyt futnak az idővel a londoni Kew-i Királyi Botanikus Kertek szakemberei: a klímaváltozás miatt melegedő hőmérsékletnek ellenálló új kávébabot kell találniuk, mielőtt a világ kávékészletei kifogynak.
Békés megyében újra megjelent a madárinfluenza
Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki a NÉBIH Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatósága egy Békés megyei baromfitelepen. A vírus elterjedésének megakadályozása érdekében az állományt – állami kártalanítás mellett – leölik az állat-egészségügyi szolgálat szakemberei.
Belvízkár: már az új rendszerben kell bejelenteni
Még mindig több 88 ezer hektár van víz alatt, és egy szakaszon van harmadfokú készültség a belvíz miatt. A termelők már az új rendszerben tehetik meg a bejelentést a károkról.
A neten magyarázza el az ekaert a gazdálkodóknak az agrárkamara
Tájékoztató honlapot indított a az agrárkamara az elektronikus árukövetési rendszerről. A honlapon található tudásbázis közérthetően ismerteti a rendszer jogszabályi hátterét, és gyakorlati példákon keresztül ad válaszokat a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart érintő speciális kérdésekre.
Belefulladunk a műtrágyába
2018-ra a világ műtrágyaigénye meghaladhatja a 200,5 millió tonnát, ami 25 százalékkal magasabb szintet jelent a tíz évvel korábbihoz képest. A megnövekedett műtrágyahasználat azonban komoly környezeti károkat okozhat.
Beindulnak a földhivatalok
Országosan is megkezdik az osztatlan közös földtulajdon felszámolását, mivel sikeresen zárult októberben az a mintaprogram, amely elsőként Vas megyében kezdte meg az osztatlan tulajdon megszüntetését.
A személyiségünkre is hat, mit eszünk
Az őshonos, törzsi társadalmakban átérezték a természettel való egységet és az emberek egymástól függését. A nyugati kultúrában az individualizmus dívik. Pedig egy ember léte és érvényesülése egész ipari, agrár, jogi, társadalmi rendszerek lététől függ. És az ételtől, amit az asztalára tesznek.
Több cég fizethet a közösségi marketing alapba
Kibővítették a közösségi marketing alapba fizetők körét a tej termékpályán; a továbbiakban így fizetniük kell az ágazati marketing hozzájárulást azoknak a feldolgozóknak, valamint kis- és nagykereskedőknek is, akik eddig nem voltak tagjai a szakmaközi szervezetnek.
A sertéstartókat kényezteti a kormány
A meglévő 8,5 milliárd forintos sertésjóléti támogatást újabb 8,62 milliárd forintos tenyészkoca állatjóléti támogatással kiegészítve idén összesen több mint 17 milliárd forint közvetlen támogatást kapnak a sertéstartók, ami a 2014-es duplája.
Újra mehet a magyar marha Belorussziába
Magyarország újra szállíthat élő szarvasmarhát Fehéroroszországba, mivel a belorusz Állatorvosi és Élelmiszerbiztonsági Felügyelet feloldotta a kéknyelv-betegség miatt korábban elrendelt, általános beviteli tilalmat.
Visszakapaszkodtunk a 2008-as szintre
Megtorpanóban van a gazdasági lendület: a növekedési kilátások bizonytalanok, az üzleti környezet kiszámíthatatlannak tűnik, a pénzügyi szektor teljesítménye érezhetően csökkenni fog a Policy Agenda felmérése szerint.