Mobilapp nélkül már a traktor sem megy

„A mobiltechnológia ma már a mezőgazdaságban is helyet kap. Sőt, a minőségi mezőgazdasági termékek előállítása nehezen megoldható az adatátviteli technikákra épülő precíziós gazdálkodás nélkül” - tájékoztatott Tresó István, a K&H Agrárfejlesztési főosztály vezetője.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Az adatátviteli technológiák mezőgazdasági alkalmazása évekkel ezelőtt a vagyonvédelmi rendszerek kiépülésével indult. Mára egyre több agrárcég alkalmazza a mobiltechnológiára épülő adattovábbító rendszereket a precíziós gazdálkodás során, mivel a hordozható eszközök lehetővé teszik az azonnali tájékozódást és beavatkozást.

„Az érzékelő rendszerek a rohamos fejlődésnek köszönhetően ma már a növényegészségügy, a tápanyag igény, a talajmegmunkálás megismerésére, de akár a napi gazdálkodási adatok összesített szolgáltatására és analizálására is kiválóan alkalmasak. Gondoljunk csak a GPS koordináták szerint beprogramozott önjáró munkagépekre, vagy az automatikus szakaszoló-kapcsolással működő szántóföldi permetezőgépekre és műtrágyaszórókra” - mondta el Tresó István, a K&H Agrárfejlesztési főosztály vezetője.

„Magyarországon gyakorlatilag az összes alkalmazás elérhető, azonban ezek napi szintű konszolidált alkalmazására, és így az ezzel elérhető előnyök kihasználására egyelőre nem minden cég készült fel. A versenyképesség fenntartása, illetve növelése érdekében tehát a jövőben nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy ezen technológiák alkalmazásának személyi, tárgyi és szervezeti feltételei létrejöjjenek” - hangsúlyozta ki a szakember.

Mi vár ránk a jövőben?

Az ezirányú fejlesztések sokrétűségét és fontosságát jól mutatja, hogy a nemrég lezárult K&H a fenntartható agráriumért pályázaton a neves szakmai zsűri által legjobbnak ítélt pályamunka éppen azt vizsgálta, miként lehet hasznosítani az információtechnológiai fejlesztéseket a precíziós gyümölcstermesztésben. Hiszen ma már a technológia azt is lehetővé teszi, hogy helymeghatározó eszközök és térinformatikai rendszerek alkalmazásával nyomon kövessük és számszerűsítsük az ültetvényben lejátszódó vegetációs változásokat, így például a gyomdetektálást, a növények vízfogyasztását, vagy éppen a gyümölcsök mennyiségének és érettségének aktuális állapotát.

Sci-fi a földeken
Vezető nélküli traktorok szántják a földeket, elvetik a magot, műtrágyáznak, permeteznek, betakarítanak, vagy milliméterpontossággal ültetvényt telepítenek. Amikor elvégezték az adott feladatot, kiállnak a terület határára, és megvárják a gazdát, aki hazakormányozza a traktort. Bár még nem általános az emberi erőforrás nélkül közlekedő munkagép, az ezt lehetővé tevő M2M technológia már számtalan módon teszi hatékonyabbá a mezőgazdasági munkákat.

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo