Új állatjóléti támogatást vezet be a Földművelésügyi Minisztérium (FM), ami a tenyészkocákra március közepétől igényelhető, a keretösszege 8,62 milliárd forint – mondta az FM kiemelt programokért felelős miniszteri biztosa. Horváth István szerint a a sertéságazat 2015-től több mint 17 milliárd forint közvetlen támogatást kap. „Ez a 2010-es 6 milliárd forintra rúgó ágazati támogatásnak csaknem a háromszorosa” – mondta. A mostani támogatás bevezetése pedig azt is jelenti, hogy egyedenkénti 38 580 forintos támogatással az anyakoca ára három év alatt megtérül.
Magyarországon mintegy 220-230 ezer koca van, de ahhoz, hogy középtávon megduplázódjon a sertésállomány az országban, további mintegy 100-150 ezer kocára van szükség. Mindehhez várhatóan még az is társul, hogy az a gazda, aki a kocatelepét fejleszti, az uniós pályázatok esetében magasabb prioritást élvez majd – mondta.
A tenyészkoca állatjóléti támogatásról szóló rendelkezés a Magyar Közlöny legfrissebb számában jelent meg. A támogatási kérelmet a gazdálkodók március 15-től nyújthatják be a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH). A támogatás pedig április 1-től kezdődik, kifizetés negyedévente lesz – közölte a miniszteri biztos.
A dohánytermelők is kapnak ötmilliárdot
A kormány a dohánytermelés 2015. évi támogatásához 5 milliárd forintot biztosít. A szükséges forrást a Földművelésügyi Minisztérium saját forrásaiból, illetve a Nemzetgazdasági Minisztérium hozzájárulásával tavalyi költségvetési maradványok visszahagyásával biztosítja. A támogatást a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési hivatal több jogcímen és részletben fizeti ki, melyből 3,5 milliárd forint még 2015-ben, 1,5 milliárd forint pedig 2016-ban érkezik meg a termelők számlájára. Az így kifizetett támogatás mértéke átlagosan 900 000 Ft/hektár lehet. A támogatással közel 20.000 munkavállaló foglalkoztatása válik biztosíthatóvá a dohánytermeléshez kapcsolódó munkafolyamatokban, különösen az országos átlagnál kedvezőtlenebb munkaerőpiaci helyzetben lévő Szabolcs- Szatmár-Bereg és Bács-Kiskun megyékben.