Dohánytermelés cikkek
Olaszországba viszik Nyíregyházáról a dohányfeldogozást
Befejezi a dohányfeldolgozási tevékenységet az Universal Leaf Tobacco (ULT) Magyarország Zrt. nyíregyházi üzeme, a Virginia és Burley dohányok feldolgozását Olaszországba helyezik át - közölte a társaság vezérigazgatója az MTI-vel.
Mentolos cigik! Szevasztok
Megerősítette a dohánytermékekről szóló uniós irányelv rendelkezéseinek érvényességét szerdai ítéletében az Európai Unió Bírósága, amely kimondta, hogy jogszerű a csomagolás széles körű egységesítése, a mentolos ízesítésű cigaretták jövőbeli tilalma, valamint az elektronikus cigarettákra vonatkozó új szabályozás is.
Disznó és dohány kap támogatást
Ötmilliárd forintot kapnak a dohánytermelők az idei éves támogatásban és a sertéstartók is jobban járnak, ők már igényelhetik az új tenyészkoca jólléti támogatást, ami 8,62 milliárdos keretösszegből fut.
20 ezer ember kerülhet utcára
A jövő évtől több tízezren veszíthetik el állásukat az amúgy is munkanélküliség sújtotta Kelet-Magyarországon – közülük rengeteg roma is –, mert összesen 24,2 millió eurós támogatástól esnek el a hazai dohánytermesztésben dolgozók. Az ok, hogy az EU a 2015-ös évtől már nem biztosítja a szerkezetátalakítási támogatást.
Brüsszeli KO a magyar dohányiparnak
Az Európai Bizottság által nemrég bejelentett dohányzásellenes intézkedések "kettős horogütésként" hatottak a dohányiparra, amely - dacára Brüsszelben ülő befolyásos lobbistáinak - aligha lesz képes kiheverni a decemberi ütéseket. A magyar trafiktörvény ugyan régiós összevetésben szigorúnak mondható, mégis enyhe azokhoz a szabályozási ötletekhez képest, amelyek a világ más országaiban kezdenek teret nyerni. A dohánytermelők szerint munkahelyek ezreit veszíthetjük el – nem is beszélve a jelentős adóbevételekről.
Dohányfront: kezd puhulni a kormány
A jelek szerint kezd felpuhulni a régió egyik legszigorúbb dohány kiskereskedelmi törvénye, lehet, hogy újságot is árusíthatnak majd a nemzeti trafikokban. Közben a dohánytermelők szerint veszélybe kerülhet a megélhetésük az alacsony felvásárlási árak miatt, miközben a jövedéki adó emelése miatt a fogyasztókhoz egyre drágábban jut el a cigaretta.
A trafiktörvény első eredménye – Erősödik a feketepiac
A dohányipari szereplők megbízásából a GfK Hungária felmérésének legfrissebb eredményei azt mutatják, hogy a feketekereskedelem arányának csökkenő tendenciája visszafordult, s az illegális kereskedelem újra növekedésnek indult.
Engedett a kormány: „levegőhöz” juthat a dohányipar
A korábban tervezettnél kevésbé növelné a dohánytermékek jövedéki adóját a parlament költségvetési bizottsága, de az emelést nem két, hanem egy lépésben hajtanák végre az idén december elsején. Az iparági érdekképviseletek szerint így könnyebb helyzetbe kerülnek a gyártók.
Cigarettabevételek: a Nemzet Dohánya
Állami monopólium lesz a dohánytermékek kiskereskedelme jövő év július 1-jétől, az állam koncessziós szerződéssel engedheti át az értékesítést az erre pályázóknak. A parlamentben kedden elfogadott trafiktörvény nagyjából hétezer dohánybolt létrejöttével számol. A repülőterek vámmentes boltjaira és a kistelepülésekre azonban külön szabályozás vonatkozik. A kormány szándéka a dohányfogyasztás visszaszorítása, szakértői vélemények szerint azonban a szigorú kiskereskedelmi szabályozás és a jövedéki adó emelése együttesen a feketepiaci forgalom növekedését okozza.
Megmaradhat a dohánytermelők uniós támogatása
Megmaradhat az uniós dohánytermelők támogatása, így a szektorban dolgozó magyar érdekeltek jövőre nem esnek el mintegy 7 milliárd forinttól. A döntés mintegy húszezer munkahely megmentését jelentheti.
Jöhet a trafiktörvény, ünnepelhet a feketepiac
Sajtóértesülések szerint nem emelt kifogást Brüsszel a kormány dohány-elárusító helyeket szabályozó ötlete, a „trafiktörvény" ellen, így elhárult minden akadály a szabályozás bevezetése elől. Jövő januártól eszerint csak a kijelölt állami tulajdonú üzletekben lehetne dohánytermékeket forgalmazni. A szabályozás, valamint a jövedéki adó drasztikus emelése miatt jelentősen dráguló dohányárak miatt a szakértők szerint a dohánytermékek feketepiaca ugrásszerű növekedésnek indulhat.
Nehéz idők jönnek a trafikokra
Magyarország erősen füstös országnak számít az Európai Unióban, mivel a lakosság több mint egyharmada rendszeresen dohányzik. Ez a jelenség azonban most megvátlzohat, mivel a kormány jelentősen emelni kívánja a dohánytermékek jövedéki adóját, emiatt akár 900 forint is lehet a cigaretta ára. Az NGM öt százalékos visszaeséssel számol a dohányiparban, a szegmens érdekvédelmi szervezete szerint a kormány intézkedése nehéz helyzetbe hozza a dohánytermesztésben és feldolgozásban érdekelt kkv-kat.
Munkahelyek millióit szüntetné meg a WHO javaslata
A magyar dohánytermelők aggódnak a WHO legutóbbi javaslatai miatt, amelyek drámai hatással lennének a foglalkoztatásra, de nem csökkentenék a dohányfogyasztást - Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Szövetségének (MADOSZ) elnökének véleménye szerint.