Brüsszeli KO a magyar dohányiparnak

Az Európai Bizottság által nemrég bejelentett dohányzásellenes intézkedések "kettős horogütésként" hatottak a dohányiparra, amely - dacára Brüsszelben ülő befolyásos lobbistáinak - aligha lesz képes kiheverni a decemberi ütéseket. A magyar trafiktörvény ugyan régiós összevetésben szigorúnak mondható, mégis enyhe azokhoz a szabályozási ötletekhez képest, amelyek a világ más országaiban kezdenek teret nyerni. A dohánytermelők szerint munkahelyek ezreit veszíthetjük el – nem is beszélve a jelentős adóbevételekről.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kettős horogütésként értékelte a Der Spiegel német gazdasági hetilap az Európai Bizottság decemberi dohányzásellenes intézkedéseit. Az új irányelv az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény elképzelése szerint betiltaná a "jellegzetes ízesítésű cigarettákat", a "sodort cigarettákat" és a füst nélküli dohánytermékeket, valamint a "fokozottan toxikus" és "erős függőséget okozó" dohánytermékeket. Az új irányelvi rendelkezések az Európai Bizottság számításai szerint - a megvitatási és elfogadási procedúra után - 2015-2016-ban léphetnek hatályba.

Vége a sodort, a mentolos és a slim ciginek? - Kép: SXC

A brüsszeli bizottság kötelezővé tenné a nagy méretű - az elő- és hátlap felületének 75 százalékát kitöltő méretű képes és szöveges - egészségügyi figyelmeztetések elhelyezését a cigaretták csomagolásán. A csomagoláson nem lenne szabad reklámelemeket megjeleníteni. A dohánytermékek csomagolásán a dohányfüst kátrány-, nikotin- és szén-monoxid-tartalmával kapcsolatban jelenleg feltüntetett - és általános vélemény szerint félrevezető - információkat a jövőben a csomagolás oldalán elhelyezett felirat váltaná fel, amely arról tájékoztatna, hogy a dohányfüst több mint 70 rákkeltő anyagot tartalmaz. A tagállamoknak ugyanakkor "megfelelően indokolt esetben" jogukban állna semleges egységcsomagolást előírni.

A jogszabály ezen túlmenően szabályozná a határokon átívelő internetes értékesítést, és új technikai elemeket vezetne be az illegális kereskedelem megakadályozása érdekében. A javaslat az internetes kiskereskedők vonatkozásában bejelentési kötelezettséget, ezenfelül pedig életkor-ellenőrzési mechanizmus bevezetését irányozza elő. A cél az, hogy a gyermekek és a kiskorúak ne vásárolhassanak dohánytermékeket. Az új irányelv nyomon követési és ellenőrzési rendszer, valamint biztonsági elemek - például hologramok - alkalmazását írná elő annak érdekében, hogy a kereskedők kizárólag olyan dohánytermékeket értékesítsenek az EU-ban, melyek megfelelnek az előírásoknak.

Az irányelv olyan termékekre - így például az elektromos cigarettákra, illetve dohányzási célú gyógynövénytermékekre - is rendelkezéseket határozna meg, amelyekre eddig nem vonatkoztak külön szabályok. E termékek - ha nikotintartalmuk nem ér el egy bizonyos küszöbértéket, forgalmazhatók lennének ugyan, de csakis akkor, ha található a csomagolásukon egészségügyi figyelmeztetés. Ha nikotintartalmuk meghaladja a küszöbértéket, forgalmazásukra csak akkor nyílna mód, ha gyógyszerkészítményként - például nikotinpótló terápia céljából - engedélyezték használatukat. A dohányzási célú gyógynövénytermékek esetében is kötelező lenne egészségügyi figyelmeztetést feltüntetni.

Még mindig tilos
A nemdohányzók védelméről szóló törvény szigorításának értelmében 2012. január 1-jétől tilos a dohányzás a közforgalmú intézményekben, így a szórakozó- és vendéglátóhelyeken, a munkahelyeken, a közösségi közlekedési eszközökön és a megállókban, az aluljárókban, a játszótereken, valamint a megállóhelyek és a játszóterek ötméteres környezetében.
A rágódohány és a tubák címkézésére és összetevőire a jövőben külön szabályok vonatkoznának. A szájon át fogyasztott dohány - az elsősorban skandináv területeken népszerű "snüssz" - továbbra is uniós tiltás alá esne, kivéve Svédországot, amely mentességet kapott a tilalom alkalmazása alól.

Lehet keményebben is…

A beharangozott lépésekkel Európa igencsak le van maradva Ausztrália mögött - nyilatkozta a a Der Spiegelnek Simon Chapman, a sydney-i egyetem szakértője. Tény, hogy Európában a 18 év fölötti korosztály minden harmadik tagja naponta rágyújt. Ausztráliában viszont csak minden hatodik felnőtt bagózik. A német gyerekek többsége szinte naponta lát cigarettahirdetést óriásplakátokon vagy hirdetőoszlopokon - Ausztráliában az efféle dohányreklámot már több mint húsz évvel ezelőtt betiltották.

Chapman tavaly - egy kormányzati bizottság tagjaként - javaslatot tett arra, hogy a cigarettásdobozokra a márkanév és a jellemző színkombináció helyett sokkoló hatású fotók kerüljenek. Meglepetésére a kormány lelkesen rábólintott az ötletre, egyidejűleg pedig 25 százalékkal emelte a dohánytermékek jövedéki adóját.

Tavaly december 1. óta az ötödik földrészen "márkasemleges" csomagolásban kerülnek forgalomba a különböző cigaretták; a dobozokon beteg kisgyerekek vagy a tüdőrák végső stádiumában lévő, kihullott hajú felnőttek fényképei láthatók. Az elborzasztó hatású fotók alatt, egységes olajzöld alapon, olvasható az adott cigaretta márkája - mindegyiké azonos betűtípussal nyomtatva. Ausztráliában egyébként évek óta csökken a fiatalkorú dohányzók száma, ami valószínűsíti, hogy belátható időn belül 5 százalék alá esik a lakosságon belül a "füstölgők" aránya. E küszöbszint alatt pedig szakértők legyőzöttnek tekintenék a XX. században tömegessé vált káros szenvedélyt.

Chapman legújabb javaslata szerint aki dohányozni akar, annak engedélyt kellene hozzá vásárolnia. Ezt évente az interneten keresztül lehetne megújítani; a díja annál magasabb lenne, mennél több cigarettát akar valaki rendelni. Aki leszokna a cigarettáról - akár 30 év után is -, az egy összegben visszakapná a dohányzási engedélyért fizetett pénzét. Az engedélytől viszont örökre búcsút vehetne: azt többé nem kaphatná vissza.

Állások ezreit veszíthetjük el

A Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) álláspontja szerint munkahelyek elvesztésével jár az Európai Bizottság dohánytermék-irányelvének felülvizsgálatáról szóló javaslata – olvasható a szervezet még decemberben közzétett közleményében. A MADOSZ szerint a dobozokon a képes egészségügyi figyelmeztetések felületének aránytalan növelése csökkenti a termék piaci értékét, amely ugyancsak hozzájárul majd az európai dohány felvásárlásának visszaeséséhez és munkahelyek megszűnéséhez vezet.

Magyarországon például a dohánytermesztés mintegy húszezer embert foglalkoztat, jellemzően alacsony szakképesítésű, jelentős részben női, illetve roma származású munkavállalóknak biztosít megélhetést, főként a legszegényebb régiókban. S amennyiben a tervezett módosítások szerint az Európai Unió betiltja az adalékanyagok használatát a cigarettagyártásban, a Burley dohányfajta termesztésére nem lesz szükség, ami rövid időn belül 5-6 ezer munkahely elvesztésével jár az országban – emeli ki a termelők érdekvédelmi szervezete.

A MADOSZ ezért arra kéri a magyar kormányt – áll a közleményben –, hogy a szabályozás felülvizsgálatára vonatkozó álláspontját az ország gazdasági és foglalkoztatási szempontjának hangsúlyos figyelembevételével alakítsa ki és képviselje majd Brüsszelben.

Trafiktörvény: tényleg nálunk a legszigorúbb

Régiós összevetésben is a legszigorúbb és a legkevésbé rugalmas a magyar trafiktörvény, azaz a dohányáruk forgalmának kiskereskedelmi szabályozása. A sok vitát kiváltott szeptemberben elfogadott új szabályozás amellett, hogy még lök egyet a szakadék szélén egyensúlyozó kiskereskedelmen, a feketepiacot is erősítheti. Hosszas viták előzték meg, de végül 2012. szeptember 11-én az Országgyűlés fideszes javaslatra – 244 igen szavazattal, 36 nem ellenében, 26 tartózkodás mellett – jóvá hagyta azt a jogszabályt, amely alapján az év közepétől csak koncessziós szerződés alapján működő kereskedők (egyéni vállalkozók, illetve gazdasági társaságok) árulhatnak cigarettát. A dohányboltokban dohánytermékeken kívül mást nem lehet majd kapni. Szigorodik majd a 18 éven aluliak védelme is, dohányterméket nemhogy nekik, hanem már a jelenlétükben sem lehet értékesíteni. Ugyanakkor, bár a törvény rendkívüli módon megszigorítja a kiskereskedelmet és ez valószínűleg erősítheti a feketepiacot, már most tapasztalható némi engedékenység kormányzati oldalról.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo