Tavaly a cigaretta forgalmazásból 380 milliárd forint bevétele származott a költségvetésnek, ezt kívánja most a kormány növelni úgy, hogy közben 600 millió szál cigaretta kiesésével számolnak - hangzik el a Gazdaság TV által készített összeállításban. Szakértők szerint az intézkedés hatására drasztikusan megdráguló dohánytermékek miatt akár duplájára is nőhet a feketepiaci értékesítés és csempészés volumene, ami akár százmilliárdos nagyságrendű jövedéki adó- és áfa bevételkiesést is okozhat a költségvetésben. jelenleg a feketepiacon egy doboz cigaretta 350-400 forint körül kapható.
A dohányzás visszaszorítása érdekében történő lépések azonban negatívan hathatnak az amúgy is gyengélkedő kiskereskedelmi szektorra. Májusban már így is tovább zsugorodott a kiskereskedelmi fogalom: a visszaesés éves összevetésben 2,5 százalék volt, amelyben elsősorban üzemanyagtöltő állomások, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek eladásainak csökkenése játszott szerepet. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatsora alapján az ágazat szezonálisan és naptárhatástól megtisztított értékesítése a 7,7 százalékkal marad el a 2005. májusitól.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomag- küldő és internetes kiskereskedelemben 2012 májusában 668 milliárd forint, az év első öt hónapjában 3103 milliárd forint értékű forgalmat bonyolítottak. Az áprilisi 2,7 százalékos zsugorodás után, újabb 2,5 százalékkal csökkent a szezonálisan és naptárhatással megtisztított eladások volumene: a szektort lényegében 2006. közepe óta jellemző csökkenő trend meredekségében tehát nincs elmozdulás.
Kockázatos döntés a jövedéki adó emelése
Több szempontból is kockázatos, és negatív következményekkel járhat a dohánytermékek jövedéki adójának emelésével kapcsolatosan kedden benyújtott javaslat a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége szerint.
A szövetség közleményében hangsúlyozza: a jövedéki adó emelése eredeti céljának megfelelően jellemzően a fogyasztókat terheli, emellett az árak további drasztikus emelkedése nagymértékben növelheti az illegális termékek piacát. A szervezet szerint mindez komoly hatással lehet az állami adóbevételek alakulására, a helyi dohánytermesztés felvevőpiacára és foglalkoztatására, valamint a termelési folyamatokra is.
Magyarországon a cigaretta adótartalma már túllépte a 80 százalékot, és a parlamentnek benyújtott javaslat elfogadása esetén 2013-ban messze meghaladja majd az EU által 2018-ra előírt szintet - közölte a szövetség, hozzátéve, a fogyasztási dohány ezzel az adóemeléssel véglegesen elveszíti azt a szerepét, hogy hatékonyan ellensúlyozhassa a feketepiac térnyerését.
A közlemény szerint a dohányipari befektetők célja, hogy olyan, fenntarható piaci környezetben tudjanak működni, amely biztosítja a legális piac stabilitását és nem enged teret a feketepiacnak, biztosítja az elvárt állami adóbevételeket és a dohánytermesztés, gyártás, valamint forgalmazás területén a foglalkoztatás stabilitását. A szövetség szerint a benyújtott javaslat egyikre sem képes, ezért bíznak benne, hogy az említett tényeket is mérlegelő, felelős megoldás születik majd.
Ezt megelőzően (az ásványolajok, s alkoholok és) dohánytermékek árát a 2011. november elején hatályba lépett törvénnyel módosították. Ennek értelmében a dohánygyártmányokra vonatkozó mérték 3 lépcsőben 2011. november 1-jén, 2012. május 1-jén változott, s 2012. november 1-jén is emelkedik majd.