Engedett a kormány: „levegőhöz” juthat a dohányipar
A korábban tervezettnél kevésbé növelné a dohánytermékek jövedéki adóját a parlament költségvetési bizottsága, de az emelést nem két, hanem egy lépésben hajtanák végre az idén december elsején. Az iparági érdekképviseletek szerint így könnyebb helyzetbe kerülnek a gyártók.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Az Országgyűlés honlapján olvasható módosító indítvány indoklása szerint a javaslat célja, hogy ne növekedjenek túlzott mértékben a fogyasztói árak, illetve ne emelkedjen a feketepiac térnyerésének kockázata sem. A javaslatot az egészségügy többletforráshoz juttatása érdekében szükséges törvénymódosításokról, valamint egyéb törvények módosításáról szóló előterjesztéshez nyújtották be.
Az egyéb fogyasztási dohányra a kiskereskedelmi eladási ár 32,5 százaléka, de legalább - a 14.650 forint helyett - 12.460 forint lehet kilogrammonként a jövedéki adó. Mindezek a változtatások 2012. december 1-jén lépnek hatályba - így még erre az évre költségvetési többletbevételt jelentenek -, míg az eredeti, összességében nagyobb adóemelés két lépcsőben, 2013. január 1-jén, illetve 2013. május elsején lépett volna hatályba.
Kevesebb lesz a költségvetési bevétel
A 2012-es költségvetési bevételeket eredményszemléletben mintegy 2 milliárd forinttal növelheti a dohánygyártmányok tervezettnél alacsonyabb, de már az idén életbe lépő jövedékiadó-emelése, jövőre azonban az előirányzatnál 10 milliárddal kevesebb jövedéki adó folyhat be a dohánytermékek után - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az NGM közölte, hogy a módosító indítványra és a várható dohánypiaci trendek felülvizsgálatára tekintettel 2013-ban az eredeti előirányzathoz képest 10 milliárd forinttal kevesebb dohány jövedéki adó folyhat be a költségvetésbe. A jövő évi költségvetési törvényjavaslatban szereplő előirányzat a jövedéki adóból 913,1 milliárd forint.
A Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége (DBMSZ) szerint a az államnak és a gyártóknak is előnyös az Országgyűlés költségvetési bizottságának módosító javaslata, amely a dohánytermékek jövedéki adóját nem két lépésben, hanem egyszerre, de a korábban tervezettnél alacsonyabb mértékben emelné.
Sánta János, a DBMSZ elnöke, aki egyben az egyetlen magyar tulajdonú dohánygyár, a Continental Dohányipari Zrt. elnöke szerint a módosítással a magyarországi dohányipar "levegőhöz juthat". A korábban tervezett jövedékiadó-emelés a szakember véleménye szerint ugyanis a tönk szélére sodorta volna a belföldön működő dohánygyárakat.
Ezzel a javaslattal a gyártók könnyebb helyzetbe kerülhetnek, és az állam is hozzájut a tervezett bevételeihez. Nem tagadta ugyanakkor, hogy az iparág az egylépcsős jövedékiadó-emelést követően sem lesz könnyű helyzetben, mivel a fogyasztás várhatóan továbbra is csökkenni fog. Ennek ellenére azonban a módosító indítványt összességében pozitívan értékelte.
Cigarettabevételek: a Nemzet Dohánya
Állami monopólium lesz a dohánytermékek kiskereskedelme jövő év július 1-jétől, az állam koncessziós szerződéssel engedheti át az értékesítést az erre pályázóknak. A parlamentben kedden elfogadott trafiktörvény nagyjából hétezer dohánybolt létrejöttével számol. A repülőterek vámmentes boltjaira és a kistelepülésekre azonban külön szabályozás vonatkozik. A kormány szándéka a dohányfogyasztás visszaszorítása, szakértői vélemények szerint azonban a szigorú kiskereskedelmi szabályozás és a jövedéki adó emelése együttesen a feketepiaci forgalom növekedését okozza.
Hosszas viták előzték meg, de végül szeptember 11-én az Országgyűlés fideszes javaslatra – 244 igen szavazattal, 36 nem ellenében, 26 tartózkodás mellett – hagyta jóvá azt a jogszabályt, amely alapján a jövő év közepétől csak koncessziós szerződés alapján működő kereskedők (egyéni vállalkozók, illetve gazdasági társaságok) árulhatnak cigarettát. A dohányboltokban dohánytermékeken kívül mást nem lehet majd kapni. Szigorodik majd a 18 éven aluliak védelme is, dohányterméket nemhogy nekik, hanem már a jelenlétükben sem lehet értékesíteni.