A döntés Magyarországon mintegy 20 ezer embert érint, főleg az ország hátrányos helyzetű térségeiben. "Nagyon fontos, hogy ezekben a térségekben biztosítani tudjuk a dohánytermesztés hosszú távú fennmaradásának feltételeit" - szögezte le közleményében Glattfelder Béla néppárti magyar EP képviselő azt követően, hogy az Európai Parlament illetékes bizottsága hétfői ülésén szavazott az uniós költségvetés mezőgazdaságot érintő tételeiről, és elvetette a zöld és liberális képviselők indítványát a támogatás eltörlésére. A javaslatot még az EP plenáris ülésének is el kell fogadnia.
A Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége (Madosz) üdvözli a dohánytermelők uniós támogatásának fenntartására hozott európai parlamenti bizottsági döntést - közölte Bényei Illés, a szervezet elnöke csütörtökön. Bényei Illés hangsúlyozta: a Madosz reméli, hogy az Európai Parlament jóváhagyja a bizottsági határozatot, s a fennmaradó támogatással megmaradhat mintegy húszezer foglalkoztatási lehetőség a magyarországi dohánytermelői ágazatban. Az elnök szerint a foglalkoztatás fenntartása különösen fontos, hiszen a dohánytermelés hazánkban főként a hátrányos helyzetű térségekben jelentős.
A jelenlegi 4.824 hektáros termőterület 80 százaléka a súlyos foglalkoztatási nehézségekkel küzdő Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében van - mutatott rá. A térségben az utóbbi időben 55.000 körül állandósult a havonta nyilvántartott munkanélküliek száma, amit jelentősen növelne, ha támogatás híján, a dohányszektorban csökkenne a foglalkoztatás.
Bényei Illés szerint, amennyiben az Európai Parlament is a támogatás fenntartása mellett foglal állást, 24 millió euró, jelenlegi árfolyamon mintegy 6,9 milliárd forint úgynevezett szerkezetátalakító uniós forrásra számíthatnak a magyar dohánytermelők 2013-ban. Ezzel a támogatással továbbra is megerőzhetik a 2009-es foglalkoztatási szintet.
A dohánytermelők országos szövetségének vezetője kitért arra is, hogy a dohány idei betakarítása már túljutott a felén. A szárazság miatt várhatóan kevesebb lesz a termés a tavalyinál. A múlt évben 1,8 tonnás volt a hektáronkénti átlagtermés, összesen 9.000 tonna dohánylevelet törtek le és értékesítettek, most viszont 15-20 százalékkal kisebb mennyiségre lehet számítani.