Mezőgazdaság cikkek
Mi történt tavaly a magyar földeken?
A tavaszi aszály és a betakarításkor lehullott nagy mennyiségű csapadék sem vetette vissza a szántóföldi növénykultúrák többségének hektáronkénti hozamait 2020-ban. Az árpa és a kukorica termésátlaga rekordközeli volt, de a búzáé és a burgonyáé is meghaladta az előző évit. Továbbra is fontos szerepe van a kukorica- és a napraforgó-termesztésnek.
Több ezermilliárd – nagy pénzeket vár a miniszter a mezőgazdaságba
A kormány az elkövetkező hét évben 4265 milliárd forintot fordít a magyar vidék, a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar fejlesztésére.
Nem akarják bejelenteni a kerti kutakat, hiába ingyenes a lehetőség
Januártól ismét enyhítették a kutak létesítésére és üzemeltetésére vonatkozó szabályozást, ám az Agroinform.hu felmérése szerint a nem kevés érzelmi töltetet is hordozó téma kapcsán az engedély nélkül kutat létesítő válaszadók 46 százaléka a jövőben sem tervezi bejelenteni illegális létesítményét az illetékes hatóságnál.
Jó hír a mezőgazdasági vállalkozóknak: megemelték az Agrár Széchenyi Kártya keretét
Az Agrár Széchenyi Kártya (ASZK) tíz éve nyújt hatékony segítséget, kedvező finanszírozási lehetőséget a mezőgazdasági vállalkozásoknak.
A sertéságazatnak akar támogatást Magyarország
Magyarország sürgős intézkedéseket sürgetett a sertéságazat helyzetének javítására az Európai Unió mezőgazdasági és halászati minisztereinek hétfőn tartott videokonferenciáján.
Boldogok a növénytermesztők – miben bizakodnak 2021-ben a gazdák?
A Takarék AgrárTrend Index értéke 2020 utolsó negyedévének végén 31,8 pontra emelkedett a 48 pontos skálán, ami 1,3 ponttal magasabb az előző negyedévinél.
Örülhetnek a magyar gazdák - ennyivel nőtt a jövedelmük
Az Eurostat – az EU statisztikai hivatala – előzetes adatai alapján Magyarországon kiugró mértékben, 14,9 százalékkal nőttek a mezőgazdasági jövedelmek 2020-ban. Tavaly az EU átlag 3,5 százalék volt. A jövedelemnél ugyan szerényebb mértékben – 4,1 százalékkal - de nőtt az agrárium kibocsátása is, miközben az uniós tagországok összességében -1,6 százalékos visszaesést könyvelhettek el.
A borok az amerikai vámharc legújabb áldozatai
Az amerikai kormányzat új vámmal sújtja a francia és a német borokat. A vám mértéke 25 százalék lesz, az intézkedés január 12-én lép életbe.
Bajban a hazai zöldpaprika
Csökkent a termőterülete, és az átlaghozam javulása ellenére magasabb lett az ára, miközben csökkent az exportja és nő az importja.
Újdonság jön a tojásoknál januárban
Könnyebb lesz magyar tojást vásárolni.
Új bortörvénye lesz Magyarországnak
Elfogadta az Országgyűlés az új bortörvényt; a szőlészetről és borászatról szóló új törvény legfőbb célja, hogy az adminisztrációs kötelezettségek átgondolásával és az elektronikus ügyintézés lehetővé tételével a szőlő-bor ágazat adminisztrációja egyszerűsödjön.
Hogy teljesített a magyar mezőgazdaság? Itt vannak a számok
A mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke 4,1%-kal nőtt 2020-ban. A termelési volumen 2,1%-kal csökkent, az árak 6,3%-kal emelkedtek.
Több disznót etetnének a magyarokkal
Kampányt indított a minőségi sertéshús fogyasztásának népszerűsítésére az ünnepek közeledtével az Agrárminisztérium, az Agrármarketing Centrum, valamint a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.
Milyen évet tudhat maga mögött a magyar mezőgazdaság? Innen indult 2020
Átfogó kiadványt jelentetett meg a Központi Statisztikai Hivatal a hazai mezőgazdaság tavalyi teljesítményéről. Eszerint 2019-ben Magyarországon az összes mezőgazdasági termék volumene 0,2 százalékkal nőtt, ezen belül a növénytermesztési ágazaté 0,6 százalékkal csökkent egy év alatt. Hogyan teljesítettek a mezőgazdaságban tevékenykedő cégek?
Boldogtalanok a pulykások – komoly visszaesést hozott az év
Veszteségeket hozott az ágazatnak az elmúlt időszak.
Afrikába megy a magyar vetőmag
Együttműködési megállapodást kötött a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Ter-méktanács, valamint a Marokkói Vetőmag-előállítók Szövetsége.
Megszavazták a törvényt - jó hír jött a magyar mezőgazdaságnak
Jövő évtől kedvezőbb működési és adózási környezetben folytathatják tevékenységüket az őstermelők, a családi gazdaságok és az agrárvállalkozások, miután a parlament 174 igen szavazattal, 6 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által kezdeményezett törvénytervezetet.
Miért és mennyit fizetnek a gazdáknak? Itt vannak a számok
Szeptemberben szelídült a gyümölcsök áremelkedésének üteme, de élénkült a gabonafélék, a zöldségek, valamint az állati termékek drágulása, miközben az élőállatok felvásárlási árának csökkenése erősödött, a burgonyáé lefékeződött.
Nyílik a pályázat: most erre adna pénzt a minisztérium
A szőlőfeldolgozáshoz, valamint a borászati technológiához kapcsolódó gépek vásárlására csaknem 3,4 milliárd forintos, több ütemben megnyíló támogatási lehetőség érhető el a borászatok számára november 2-ától - tájékoztatta az Agrárminisztérium az MTI-t.
Új államtitkára van Magyarországnak – korábban EP-képviselő volt
Az Agrárminisztérium kötelékébe érkezett egy új államtitkár, fontos feladatot kap.
Ez a magyar ágazat megsínylelheti a Brexitet
A múlt heti uniós csúcson sem született érdemi eredmény a britekkel folyó tárgyalásokról, így egyre fenyegetőbb a megállapodás nélküli brexit. Ha év végig nem sikerül megegyezni, akkor jövőre vámok sújtják majd az uniós termékeket, ez pedig sok mezőgazdasági termelőnek is veszélyezteti majd a piacát. Magyar vállalkozások is lehetnek közöttük.
Hajnalig tartó csatában született meg a legújabb mezőgazdasági egyezmény
Megszületett a megállapodás az új Közös Agrárpolitikáról a Mezőgazdasági és Halászati Tanácsban szerda hajnalban - közölte Nagy István agrárminiszter.
A vártnál több pénz jut járványvédelemre a mezőgazdaságban
Két és fél milliárd forint jut a baromfi- és sertéstartó telepek járványvédelmi rendszereinek kialakítására a Vidékfejlesztési programnak köszönhetően, a pályázatot eredetileg kétmilliárd forintos keretösszeggel hirdették meg - közölte az Agrárminisztérium.
Hamarosan fizetik az előlegeket: ők örülhetnek az érkező pénzeknek
Október 16-tól megindul az agrártámogatások előlegfizetése – jelentette be az agrárminiszter.
A klímaváltozás hajszolja a változás felé a magyar mezőgazdaságot?
Napjainkban a klímaváltozás, az iparszerű mezőgazdasági termelés kedvezőtlen hatásai és az egészségügyi kockázatok növekedése miatt a gazdálkodás és a fogyasztás terén egyre fontosabbá válik a fenntarthatóság és a környezettudatosság. De mi a helyzet Magyarországon?
Nyitják a pénzcsapot – most rájuk várnak milliárdok
Megnyitottak egy kisebb pályázatot a mezőgazdasági kistermelők támogatására.
Rengeteg kárt előz meg a különleges védelmi rendszer
Az idén is sok kárt előzött meg az országos jégkármérséklő rendszer: a szeptember végén zárult idei védekezési időszak 169 napja alatt összesen 94 napon - azaz átlagosan heti négy napon - kellett bekapcsolni a generátorokat - közölte a rendszert üzemeltető Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
Robotok a ménesbirtokon? Nagy lehetőség előtt állhat a magyar mezőgazdaság
Az MI-stratégia egyik fő eleme a mesterséges intelligencia alkalmazása az agrárgazdaság hatékonyabbá tételében, így nem meglepő, hogy a dokumentum külön is foglalkozik ezzel.
Kinyitották a pénzcsapot: több mint 3 milliárdot utaltak a jogosultaknak
A Magyar Államkincstár a múlt héten megkezdte a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került agárvállalkozások átmeneti támogatásainak kifizetését.
Újabb segítséget ígért a mezőgazdaságnak a miniszter
Az Agrárminisztérium vissza nem térítendő támogatás formájában segíti a mezőgazdasági termelőket, a termelői szervezeteket és élelmiszeripari vállalkozásokat, hogy kezelni tudják a koronavírus járvány gazdasági hatásait - jelentette ki Nagy István tárcavezető a Magyar Állattenyésztők Szövetségének tisztújító küldöttközgyűlésén.
Adózási könnyítéseket kaphatnak a gazdák
A családi gazdaságokra és őstermelőkre vonatkozó szabályozás megújításával egyszerűsítené a kormány a mezőgazdasági termelők adózási környezetét, és növelné az adómentességi értékhatárokat - mondta az agrárminiszter a 33. Bábolnai Gazdanapok megnyitóján.
Itt vannak a számok: hogy alakult a dinnyetermés?
Idén 160 ezer tonna görögdinnye termett, tízezer tonnával kevesebb, mint tavaly, miközben a termőterület húsz százalékkal csökkent – mondta az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára.
Helló, röfik! Nézegessen sosem látott grafikonokat a magyar mezőgazdaságról!
A hazai GDP több mint három százalékát hozó agrárszektor gyakran nem kap elég figyelmet. Ön tudta, hogy hány disznó van Magyarországon? Vajon mennyit tejelnek a magyar marhák? Most kiderül.
Kevés termett a magyarok egyik kedvenc gyümölcséből
Nem zárnak sikeres évet az idén a dinnyetermelők: a várt mennyiség fele termett csak, ezt a kiesést pedig csak részben kompenzálták a szokásosnál magasabb árak - írta a Világgazdaság csütörtökön.
Jó éve van a búzának
Idén mintegy 4,7 millió tonna őszi búza termett, a belföldi felhasználás általában 2,5-3 millió tonnát tesz ki, így bőven jut exportra is - mondta az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára.
Bajban a termelők: a vártnál kevesebb gyümölcsre lehet számítani
Várhatóan 40-50 százalékkal kevesebb alma terem idén az átlaghoz képest a tavaszi fagyok és az aszály miatt; a körtét még ennél is jobban is megviselte az időjárás, abból egy átlag évhez képest akár 50-60 százalékkal is kevesebbet szüretelhetnek a gazdák - derül ki a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara termésprognózisából.
Sok a baj a viharokkal – még az aratás is leállt
Az esős időjárás lelassította Zala megyében a betakarítási munkákat, a szántóföldekre hullott nagy mennyiségű csapadék miatt a megye nagy részén leállt az aratás - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke az MTI-vel.
Mit termeljünk, ha beüt a klímaváltozás?
A legnagyobb problémát a klímaváltozás sebessége jelenti. Olyan ütemben és olyan szélsőséges mértékben változik az időjárás, amivel a természetes környezet – és minden, ami arra épül – nem bír lépést tartani.
Bajban a magyarok egyik kedvenc gyümölcse
Nem igazán alakul jól az idei szilvatermés, jelentősen kevesebb lesz az átlagosnál.
Hogy változott a sertések ára?
Májusban 3,3 százalékkal csökkent az élősertés felvásárlási ára az egy évvel korábbihoz képest, míg az előző hónapban még 21,1 százalékkal nőtt. A májusi csökkenés oka a magas bázis - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adataiból.
Új válság küszöbén áll a világ?
Egy új elemzés szerint, ami az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete és a Világélelmezési Program gondozásában jelent meg, 27 országot fenyeget egy – a COVID-19 generálta – élelmezési válság, miután a járvány felerősíti az éhezés mögött álló folyamatokat.
Semmi sem lesz a régi: a járvány átformálta a világot
A koronavírus elleni harc példanélküli bizonytalanságot hozott a globális élelmiszer-ellátási láncokba; a munkaerőpiac, beszállítók, a mezőgazdasági termelés, az élelmiszerfeldolgozás, szállítás és logisztika, továbbá az élelmiszerkereslet változása lehetnek gócpontok.
Ismét jön a mentőcsomag: most ők kaphatnak pénzt
Hétfőn indul A Nemzeti Élelmiszergazdasági Válságkezelő Program (NÉV Program) második üteme, amelyben az anyajuh- és a szarvasmarhatartók, a méhészek, valamint a zöldségtermesztők nyújthatják be támogatási igényüket július 27-éig - közölte az Agrárminisztérium az MTI-vel.
A járvány után: mire lehet számítani a mezőgazdaságban?
Alapvetően a koronavírus-világjárvány miatt beszűkült exportlehetőségek és a tavaszi aszály miatt – derült ki a Takarékbank mindenekelőtt az agrár- és élelmiszeripari ügyfeleik várakozásait tükröző bizalmi indexéből. Az ágazatok véleménye ugyanakkor eltérő, vannak optimisták és pesszimisták is.
Tiltakozik Magyarország az uniós terv ellen
A reális elvárások szükségességére hívta fel a figyelmet és teljesíthetetlennek nevezte az Európai Zöld Megállapodás célkitűzéseit felszólalásában a Nemzeti Agrárkamara a gazdálkodók világszervezetének (World Farmers' Organization, WFO) éves közgyűlésén - ismertette az agrárkamara hétfőn az MTI-vel.
Egymást érik a viharok Magyarországon – nagy a bizonytalanság
Nagy a bizonytalanság a hazai termelők körében. Ahol „tejes” érésben van a búza, akár örülhetnek is az esőknek, míg ahol már sárgul, ott ez a sok csapadék nem annyira szerencsés a gabonára nézve.
Pluszpénzt kapnak a kistermelők
Kistermelők termelési és értékesítési lehetőségeit javítja egy 5,5 milliárd forint keretösszegű, a nyáron megjelenő pályázattal az Agárminisztérium, a Vidékfejlesztési program keretében – jelentette be Nagy István agrárminiszter.
Nagy az érdeklődés a magyar földek iránt
Több mint 14 ezer regisztráció és mintegy 13 ezer 200 tényleges ajánlat érkezett az osztatlan közös földtulajdon felszámolása miatt meghirdetetett állami földekre - mondta az Agrárminisztérium (AM) helyettes államtitkára.