Mi történt tavaly a magyar földeken?

A tavaszi aszály és a betakarításkor lehullott nagy mennyiségű csapadék sem vetette vissza a szántóföldi növénykultúrák többségének hektáronkénti hozamait 2020-ban. Az árpa és a kukorica termésátlaga rekordközeli volt, de a búzáé és a burgonyáé is meghaladta az előző évit. Továbbra is fontos szerepe van a kukorica- és a napraforgó-termesztésnek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: Pixabay)

Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai a tavalyi április az 1901-től kezdődő rangsorban a valaha volt harmadik legszárazabb hónapnak tekinthető. A több éve ismétlődő tavaszi aszály, továbbá a betakarítás idejére esett nagy mennyiségű csapadék ellenére azonban kedvező termésátlagokkal számolhattak a gazdák 2020-ban. A termésátlag kukoricából rekordközeli volt, de a búza és a burgonya termésátlaga is meghaladta az előző évi eredményeket – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal frissen kiadott, a főbb növénykultúrák tavalyi terméseredményeiről készített átfogó elemzéséből.

  • Gabonából közel 2,3 millió hektárról 15,3 millió tonna – az előző évinél 421 ezer tonnával kevesebb – termést takarítottak be.
  • A gabonafélék területe 2014 óta folyamatosan csökken.
  • Az összes gabonaféle termésmennyisége 2,7 százalékkal kevesebb volt az előző évinél.
A termés fele kukorica 

Az elemzésből kiderül többek között, hogy Magyarországon a gabonatermés közel 55 százalékát a kukorica adta 2020-ban, legjelentősebb kalászos növényünk, a búza betakarított termésmennyisége pedig az összes gabonatermés 33 százalékát tette ki. A harmadik legnagyobb területen termesztett árpa termésmennyisége az elmúlt három év legmagasabb hozamát érte el, míg részesedése 9,4 százalék volt.

A búzatermés 6,8 százalékkal volt kevesebb, mint 2019-ben. Ez főként annak következménye, hogy a 2020. évi betakarított terület 8,1 százalékkal kisebb. A legtöbb búza 2020-ban is Jász-Nagykun-Szolnok megyében termett, ám Békés megye alig maradt el mögötte. A terméshozamok a dunántúli megyékben voltak kimagaslóak:

49 forint egy kiló kukorica 

2020-ban a kukorica betakarított területe (973 ezer hektár) ismét 1 millió hektár alá, egy év alatt 5,3 százalékkal csökkent, de a 8,4 millió tonna betakarított termés a 2019. évinél 1,3, az előző öt év átlagánál 9,3 százalékkal nagyobb volt. A hektáronkénti termésátlag (8,6 tonna) 2019-hez viszonyítva 6,9, az utolsó öt év átlagánál pedig 15 százalékkal magasabb. 2020 első 11 hónapjában 5,8 százalékkal több kukoricát vásároltak fel a termelőktől, mint 2019 hasonló időszakában, kilogrammonként 49 forintos átlagáron.

Mind a búza, mind a kukorica termésátlaga növekvő tendenciát mutat 2010 óta. A kukorica hektáronkénti hozama már az elmúlt két évben is meghaladta a 8,0 tonnát. A nyár eleji esőzések eredményeképpen a 2020. évi termésátlag megközelítette a 2016. évi csúcsértéket. A búza hektáronkénti hozama is magasabb volt, mint a korábbi években, 2015 óta minden évben nagyobb volt 5,0 tonnánál.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo