Mezőgazdaság cikkek


Ebben a pályázatban még bőven van pénz 

A vidékfejlesztési program keretében 19 milliárd forint áll rendelkezésre kertészeti ültetvénytelepítésre, a februárban meghirdetett pályázatra eddig 353 tender érkezett, mindössze 9,82 milliárd forint értékben, így a keret közel fele rendelkezésre áll.
Hatmilliárdba került a jégkár

Hatmilliárdba került a jégkár 

A jégkárt szenvedett Agrár Széchenyi Kártyával rendelkező 900 agrárvállalkozás 6 milliárd forint teljesen ingyenes 3 éves lejáratú hiteltámogatást kapott, a KAVOSZ-nál most már a fagykárra kidolgozott hasonló konstrukción dolgoznak - mondta Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója az M1 aktuális csatornán kedden reggel.
Még két hétig lehet kérni támogatást fűszerpaprikára

Még két hétig lehet kérni támogatást fűszerpaprikára 

Augusztus ötödikéig a minőségi fűszerpaprika termelése céljából vissza nem térítendő mezőgazdasági csekély összegű támogatást igényelhetnek a termelők a fémzárolt vetőmag költségeinek részbeni kompenzálására.
Fagykárra is teljes támogatás jár

Fagykárra is teljes támogatás jár 

A jégkárt szenvedett gazdák után a fagykár sújtotta agrárvállalkozások is részesülhetnek teljes támogatásban az Agrár Széchenyi Kártya (ASZK) konstrukció keretében - közölte a KAVOSZ Zrt.
Kis borászatoknak jelent meg pályázat

Kis borászatoknak jelent meg pályázat 

Megjelent a „Borászat termékfejlesztésének és erőforrás-hatékonyságának támogatása” című pályázati felhívás, amely csak mikro- és kisvállalkozások jelentkezését várja. A VP3-4.2.2-16 kódszámú felhívás a borászati gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez, meglévő technológia vagy gépek korszerűsítéséhez, illetve építéssel járó fejlesztési beruházásokhoz kíván támogatást nyújtani a mikro- és kisvállalkozásoknak. 
Két nap múlva felfüggesztenek három sikeres pályázatot

Két nap múlva felfüggesztenek három sikeres pályázatot 

Felfüggesztik a márciusban megjelent 70 milliárdos keretösszegű öt uniós pályázatból a baromfitartó, a sertéstartó és a szarvasmarhatartó telepek korszerűsítésére kiírt felhívásokat.
A vesztünket okozhatja, amit művelünk

A vesztünket okozhatja, amit művelünk 

A szárazföldi területek természetes élővilágának több mint a felét az összeomlás fenyegeti, ami az emberiségre is komoly hatással lesz. Teljes ökoszisztémák omolhatnak össze, amelyektől többek között az élelmiszertermelésünk is nagyban függ.
Erdővel is lehet őstermelő

Erdővel is lehet őstermelő 

Az adótörvények idei változásai az őstermelőkre vonatkozó szabályokat sem hagyták változatlanul. A NAV tájékoztatója segítségével bemutatjuk, mire kell ügyelnie a termelőknek már az idén!
Dupla pénzt kapnak a borászok

Dupla pénzt kapnak a borászok 

Negyvenmilliárd forint keretösszegű pályázati felhívást tett közzé a Miniszterelnökség a borágazat támogatására - jelentette be a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára.
Két hetet kaptak a gazdák

Két hetet kaptak a gazdák 

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 2016. június 30-ról 2016. július 15-re módosította a tagdíjbevallás határidejét. Azok az őstermelők, akiknek előző évi árbevétele nem érte el a 600 ezer forintot, és emiatt nem kell bevallást tenniük, szintén 2016. július 15-ig fizethetik meg a 2000 forint tagdíjat. A többi tag esetében a tagdíjbefizetés határideje változatlanul 2016. július 31.

Még három napig kérhetnek támogatást a baromfitartók 

Júniusban lehet benyújtani az étkezési tojást termelő tyúkállományok, valamint a tenyészbaromfi fajok 2016/2017. évi állatjóléti agrártámogatása iránti kérelmeket. Aki június 30-a után nyújtja be a kérelmét, azt elutasítják!

Két héten belül jelenteni kell a jégkárt 

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) minden eszközzel segíteni kíván a jégesőkárral érintett gazdákon, a kárenyhítési alap elegendő fedezetet nyújt minderre. Az alapban 24 milliárd áll rendelkezésre – jövőre.

Nincs elég újító a mezőgazdaságban 

Míg az élelmiszeripar az elsők között, addig a mezőgazdaság az utolsók között szerepel az újítók listáján, amelyet a K&H állított össze. Az innovatív élelmiszeripari termékek listáját a tejtermékek, míg az exportra alkalmas áruféléket a zöldség-gyümölcsfélék vezetik.

Magyar földön is jár már az okos traktor 

Az informatika nem hagyja érintetlenül a mezőgazdálkodást már itthon sem. A precíziós termelés növeli a hatékonyságot, környezetbarát, támogatja az unió, és még az adminisztrációban is segít.

Mérgező lehet a búza a klímaváltozástól 

A szélsőséges időjárás új mellékhatását fedezték fel tudósok. Ahogy küzdenek a kedvezőtlen időjárással az élelmiszer- és takarmánynövények egyre több vegyi anyagot halmoznak fel magukban, s ez ártalmas lehet az emberek és az állatok egészségére.

Földárverések: még nem tudni mi lesz a pénzekkel 

Lázár János tájékoztatása szerint törvényjavaslatot készít elő a kormány arról, hogy a földárverésekből befolyó pénzösszeget hogyan használják fel. Az előterjesztésről a parlament szeptemberben dönthet.

Az EU nem tudja, betiltsa-e a génszerkesztést 

Állat- és növényfajtákat módosítanak a tudósok génszerkesztéssel. Brüsszel 2015 decemberében és idén márciusban is elnapolta a döntést, hogy engedélyezze-e a génszerkesztő technológiával létrehozott új fajtákat. Egyesek Washington lobbierejét látják a dologban.

Előre ellenőrizték az egységes kérelmeket 

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) azzal is segíti a termelőket az idén, hogy bevezette az előzetes ellenőrzés intézményét, és az egységes kérelmek szankciómentes benyújtási időszakának végén ellenőrzéseket végzett a beadott kérelmeken.

Negyvenmilliárddal több lesz az agrárkalapban 

Negyvenmilliárd forinttal bővítik az agrár-környezetgazdálkodási program keretét, ebből 15 milliárdra a szőlészek és a gyümölcstermelők, 25 milliárdra pedig az állattartók pályázhatnak.

Húszmilliárd terményszárítókra 

Csaknem húszmilliárd forint keretösszegre pályázhatnak a mezőgazdasági termelők és csoportjaik egy újabb felhívás keretében. A pályázati keretből terményszárító- illetve terménytároló építésére, illetve magtisztítók kialakítására pályázhatnak a gazdák.

Idén nem lesz éhséglázadás 

Nyugodt évre számíthatunk az egyes élelmiszerek nemzetközi piacán az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) szakértői szerint. A termelési kilátások és az eddig felhalmozott készletek mind optimizmusra adnak okot.

Telt házzal debütált a Hungrana Gazdakonferenciája 

Rendkívüli érdeklődés kísérte a Hungrana Kft. első Gazdakonferenciáját. A fejér megyei rendezvényre meghívott több száz beszállító megismerkedhetett a cég megújult partnerstratégiájával, és első kézből szerezhetett információt az agráriumot érintő kormányzati tervekről, támogatásokról is.

Nyáron uniós segítséget kaphatnak a tejtermelők 

Célzott támogatást nyújthat Brüsszel a bajba jutott tejtermelőknek, erről nyáron születhet döntés – közölte a Földművelési Minisztérium. További segítség lehet, hogy idén is 70 százalékos lehet a területalapú támogatások előlege az ágazatban.

Kevesebb, és drágább lesz a gyümölcs 

Várhatóan mintegy 25-30 százalékkal kevesebb gyümölcs terem az idén Magyarországon a fagykárok miatt - mondta a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) elnöke, miután felmérték a fagykárokat.

A méreg nem tesz különbséget 

Rohamosan nő a rovarirtó szerek használata Európában, miközben ezek a szerek pusztító hatással vannak a természetes állatvilágra, többek között a fecskék és seregélyek pusztulása is a rovásukra írható.

Mit arat a digitális mezőgazdaság? 

A magyar mezőgazdaságban egyelőre csak akkor használnak informatikát, ha nagyon muszáj. Pedig muszáj lesz növelni a hatékonyságot, főleg ha kifut az uniós támogatás.

Világnapot kaphatnak a méhek 

A méhek pótolhatatlan szereplői a mezőgazdasági rendszereknek és mutatói környezetünk állapotának: ugyanakkor számos veszély fenyegeti őket – ezért a FAO támogatja, hogy május 20-át nyilvánítsák a méhek világnapjává.

50 tehénnel az áfacsökkentésért 

Újra demonstráltak a tejtermelők Budapesten, miután a kormányzat a jövő évi adótörvényekben csak a friss tej áfáját csökkentette, így szerintük folytatódnak az áfacsalások az UHT-tejek piacán.

Útlevél kell a babérnak és levendulának 

Egy veszélyes baktérium terjedésének megakadályozása érdekében az Európai Unió szigorította az EU-n belüli növényforgalmazás szabályait. Az útlevélköteles fajok listájára többek között az olajfa, a levendula, a mirtusz, a rozmaring, a babér és a kávécserje is felkerült. A változás a növénytermesztőket és a nagykereskedelmi forgalmazókat érinti.

Hétfőig kérhetnek támogatást biztosításra a gazdák 

Idén több mint négymilliárd forintra bővült a támogatott mezőgazdasági biztosításokra szolgáló keretösszeg, a gazdálkodóknak hétfőig azonban jelezniük kell igényüket a támogatásra az egységes kérelemben. A konstrukcióval kapcsolatos főbb tudnivalókat és buktatókat vesszük sorra.

50 milliárd öntözésre 

Megjelent a Vidékfejlesztési Program (VP) öntözésfejlesztést támogató pályázati felhívása. A 49,5 milliárd forintos keretösszegű felhívásra július hatodikától pályázhatnak a gazdálkodók és a vállalkozások.

Hogyan lehetne fenntartható a gyapottermesztés? 

Milyen környezeti, technológiai kihívások előtt áll a pamutipar napjainkban? Hogyan lehet átállni a fenntarthatóbb termelési módszerekre a Föld legfontosabb gyapottermő vidékein? Többek között ezeket kutatja új dokumentumfilmjében a NatGeo, amely a C&A divatmárkával együttműködésben készült.

Jöhet a lecsószezon 

Hetek óta kapható magyar paradicsom és paprika. Mint a Syngenta és az Árpád Agrár Zrt. mai szentesi szakmai napján elhangzott: az előrejelzések szerint tavasztól őszig elegendő mennyiség áll rendelkezésre a hazai fogyasztók számára, a termésmennyiség kisebb részét pedig exportpiacokon értékesíthetik a termelők.

Lesz mit innunk jövőre is? 

Komoly károkat okozott az április végi lehűlés a szőlőültetvényekben, de várhatóan azért nem maradunk jövőre sem nedű nélkül. A szakemberek szerint, ha a szüretig most már nem lesz komolyabb baj, akkor a fogyasztóknak fel sem fog tűnni, hogy tavasszal megfagytak a tőkék.

Drágulgat a kukorica, de nálunk csak alig 

A kukoricaárak felfelé mozogtak a második negyedév kezdetével a világban, míg a búza ára összességében stabil maradt. A magyarországi történések is illeszkedtek a globális folyamatokba, ám a változások sokkal kisebbek voltak.

Csak PR-fogás az áfacsökkentés 

A kormányzat valószínűleg hibát követett el a tej áfájának csökkentésével, az intézkedés ugyanis csak a friss tejre vonatkozik, a hőkezelt tejekre nem, így a vásárlók nem sokat fognak érezni belőle, a magyar termelőknek pedig nem segít, inkább árt az intézkedés – vélekedett a MOSZ főtitkár-helyettese a Népszabadságnak.

Még három hétig lehet jelenteni a fagykárokat 

A 2016. áprilisi fagykárok folyamatosan bejelenthetőek az Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) honlapján elérhető Mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer elektronikus alkalmazáson keresztül egészen 2016. május 23-ig.

Fogynak a magyar madarak 

A modern mezőgazdaság pusztítja a magyar madárállományt: ez világosan kiderül egy friss kutatásból, amely szerint a szántóföldi fajok állománya csökkent, míg az erdőkben élő madarak száma emelkedett.

Minél hamarabb be kell jelenteni a fagykárt 

A fagykár észlelésétől számított 15 napon belül be kell jelenteni azt a kárenyhítés érdekében - mondta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke pénteken az M1 aktuális csatornán.

Hagyományok helyett tudatosság kéne 

A hazai búza- és kukoricatermesztésből hiányzik a tudatosság és az odafigyelés, hagyományok alapján termelünk, holott ez a két gabonafajta a fő növényi kultúránk – hangzott el a K&H és az Agrár Európa Kft. által szervezett Agrár Klub legutóbbi rendezvényén.

Hitelből termelnek a gazdák 

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Hitelprogramja (NHP) áll a magyar mezőgazdaság növekedése mögött, az Atradius hitelbiztosító piacelemzése szerint. A tanulmány szerint 2009 óta kizárólag a mezőgazdasági hitelállomány tudott nőni, a gazdaság más szektorainak finanszírozása stagnált vagy romlott.

A mezőgazdaság az EU-ra szavaz 

A brit mezőgazdasági termelők többsége azt szeretné, ha Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradna - közölte a brit Országos Gazdaszövetség (NFU). A kilépés súlyos helyzetbe hozná az ágazat szereplőit, és az ország minden háztartásának több ezer font veszteséget jelentene.

Fontos változások az agrártámogatásoknál 

Valamennyi állatjólléti programot érintő változás jelent meg a Magyar Közlönyben, ezentúl a támogatás igénybevételéhez szükséges dokumentumok eredeti példányát kell csatolni a támogatási kérelemhez.

Rabszolgák szedik a magyar almát 

Míg a boltokban a fogyasztó 300-400 forintot fizet egy kiló almáért, a termelő ezért már csak 100-150 forintot, az almaszedő munkás pedig kevesebb, mint 10 forintot kap. Mindez gyakran emberjogi problémákkal, hazai és nemzetközi jogszabályok felrúgásával társul.

Májusban indul az újabb földárverés 

Májusban elindul a földárverések harmadik, egyben utolsó köre - közölte Lázár János csütörtöki sajtótájékoztatóján. A Miniszterelnökséget vezető miniszter kifejtette, hogy egy hónapig lesznek árverések, a feltételek nem változnak, ár- vagy területcsökkenés nem lesz.

Várva várt áfacsökkentés jöhet 

Régóta szorgalmazzák a szakértők és az érdekvédelmi szervezetek az általános forgalmi adó csökkentését az élelmiszeriparban. A jövő évi költségvetés tervezetének benyújtásánál most Varga Mihály bejelentette, hogy öt százalékra csökkenhet a baromfi, a tej és a tojás áfája, de kevesebb áfát fizetnek majd az éttermek is, valamint várhatóan az internetszolgáltatás áfája is csökken.

Még mindig lehet kérni plusz pénzt jégkárra 

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) meghosszabbította a jégkár sújtotta mezőgazdasági termelők részére az Agrár Széchenyi Kártyában biztosított magasabb összegű támogatás igénybevételi határidejét - közölte a Széchenyi Kártya Programot lebonyolító KAVOSZ Zrt. Az új határidő június 30.

Nem sci-fi az okostraktor 

Az agrárinformatika gyors fejlődése egyszerre jelent komoly feladatot és lehetőséget a mezőgazdaság számára. A Smart Farming, azaz IT eszközök és technológiák bevonása a növénytermesztésbe hozzájárul a hatékonyságnöveléshez és a fenntartható fejlődéshez, ezért érdemes tisztában lenni azzal, hogyan lehet ezt kiaknázni a mezőgazdaság különböző területein.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pátyra költözött a dm márkás termékek nemzetközi elosztó központja

Pátyra költözött a dm márkás termékek nemzetközi elosztó központja 

Az elmúlt években több területen is fontos lépések történetek a dm gazdasági közösségében.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Pénzszerzés

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések  

11 ezer háztartásnak ítéltek meg összesen több mint 45 milliárd forint támogatást.

Adózás

Sokan ajánlhatják még fel személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát

Sokan ajánlhatják még fel személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát 

Tállai András: egyre többen rendelkeznek adójuk 1+1 százalékáról - keddig lehet beadni az adóbevallást.

Klímablog

Megrohamozták a napenergiás pályázatot

Megrohamozták a napenergiás pályázatot  

Meghaladta a tízezret a kedvezően elbírált támogatási kérelmek száma a modern napelemes rendszerek telepítését támogató pályázaton.

Infokom

Árulkodó jelek: ha ezt látja, baj van a cégénél?

Árulkodó jelek: ha ezt látja, baj van a cégénél? 

Szinte követhetetlen tempóban fejlődnek a vállalati szolgáltatásokat támogató IT-rendszerek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo