A korlátozás az élelmiszerek 23 fajtájára terjed ki, köztük a húsra, a halra, egyes tejtermékekre, a sóra és a cukorra. Külföldi szállítókat csak abban az esetben hívhatnak meg állami vagy önkormányzati közbeszerzési pályázatokra, ha azokon részt vesz legalább két oroszországi vagy az Eurázsiai Gazdasági Közösség más tagállamában (Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizsztán, Örményország) bejegyzett vállalkozás is. Az orosz kormány közleményében rámutatott, hogy az érintett élelmiszerek beszerezhetők az Eurázsiai Gazdasági Közösségen belül is. Az intézkedéssel a közösségen belüli élelmiszertermelést támogatják.
Az orosz kormány korábban hasonló korlátozást vezetett be egyebek között a könnyű-, az autó- és a gépipari termékekre. Az új korlátozás azon országok termékeit érinti, amelyekre nem terjed ki a két éve, - a Krím elfoglalása és az ukrajnai válságban való orosz szerepvállalás miatt meghirdetett nyugati szankciókra válaszul - bevezetett, majd kiterjesztett orosz élelmiszer-embargó. Oroszország 2014. augusztus 6-án vezetett be élelmiszer-embargót, ami miatt az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium szerint az élelmiszerárak 31,6 százalékkal nőttek. A tárca közölte azt is, hogy az intézkedés miatt az Európai Uniót, az Egyesült Államokat, Kanadát, Norvégiát és Ausztráliát évi 8,6 milliárd dolláros veszteség érte.
Még egy évig biztosan tart
Az orosz agrárfelügyelet (Roszszelhoznadzor) múlt pénteki összesítése szerint Oroszországban egy év alatt több mint 7500 tonna - 7282 tonna növényi és 228,642 tonna állati eredetű -, a nyugati szankciókra válaszul bevezetett embargó hatása alá eső, illetve az orosz-török viszony megromlása miatt kitiltott élelmiszert semmisítettek meg. Az elpusztított élelmiszercikkek közül az alma, a körte, az őszibarack, a paradicsom, a paprika, a padlizsán, az eper, a narancs és a nektarin jelentette a legnagyobb tételt. (Az Európai Unió is meghosszabbította a szankciókat!)
Az embargóval sújtott országok listáját Moszkva tavaly augusztus 13-án Albániára, Montenegróra, Izlandra és Liechtensteinre, az idei év elejétől pedig Ukrajnára is kiterjesztette. Vlagyimir Putyin elnök június végén írta alá az Oroszország ellen szankciókat meghirdető országokkal szemben bevezetett élelmiszer-behozatali korlátozásnak a jövő év végéig szóló meghosszabbítását.