Ősi módszer lehet a megoldás az éhínségre

A trópusi országokban, főleg Nyugat-Afrikában bő 700 éve alakítják át egy olcsó módszerrel az őserdők tápanyagszegény talaját termékeny termőfölddé. Tudósok szerint követendő példával van dolgunk.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A konyhai sütés-főzésből származó maradékokat és faszenet adnak a talajhoz a nyugat-afrikai kistermelők, becslések szerint legalább az 1300-as évek óta. A módszer látványos eredményeket hoz: a tápanyagokban szegény őserdőtalajt gazdálkodásra, növénytermesztésre alkalmas termőfölddé alakítja a sajátos komposztálás. Az angliai University of Sussex antrpológusai és földtani kutatói által végzett vizsgálat szerint az afrikai "fekete föld" legalább háromszor több organikus anyagot tartalmaz, mint más kontinensek termőföldje. Az afrikai talaj ezért képes lenne intenzívebb farmgazdálkodásnak is helyet adni.

A tudósok Libériában és Ghánában több mint 200 helyszínen tanulmányozták a módszer hatásait. A komposztálási módszert egyébként az amerikai őslakók is használták Brazíliában, az Amazonas esőerdőiben. Ennek tényét nemrég fedezték fel régészek, s vizsgálódásuk eredményeit júniusban publikálta Dawit Solomon a Frontiers in Ecology and Environment nevű folyóiratban.

Kép: Pixabay

A szakemberek szerint az ősi módszer másolása több millió embert tudna kiemelni az állandó éhezésből. Valóságos csodaszer lehetne Afrika boldogulásához. Mivel a felülről jövő segítség, a kormányzati vagy nemzetközi szervezetek intenzívebb farmgazdálkodásra serkentő erőfeszítései mindig azon buktak el, hogy a helyi közösségek és a kistermelők akarata nem érvényesült, kihagyták őket a döntésekből, a régi komposztáláshoz való visszatérés ezért az önrendelkezés és az élelmiszerfüggetlenség záloga is lehetne. Az egyetem munkatársai azt is hangsúlyozták, hogy az afrikai élelmezés javítása elsősorban azon múlik, hogyan tudja a nyugati világ használni a helyi termelők körében élő, generációról-generációra áthagyományoztatott szaktudást.

A szub-szaharai Afrikában becslések szerint 180 millió ember megélhetése van kockán attól, hogy a termőföldek erodálódnak, s egyre kevesebb bennük a tápanyagtartalom, jelentette a Reuters hírügynökség. Egy 2014-es jelentés szerint ez évente 68 milliárd dollárnyi kárt jelent a termelőknek. A klímaváltozás, a sivatagosodás, az ásványi anyagok kifogyása a talajból, a növényvédő szerek túlzott használata mind hozzájárulnak a folyamat erősödéséhez.

Erdők nélkül nincs fenntartható gazdálkodás

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo