Kié a föld? Senki sem tudja

A lakosság vagyoni helyzete, az agrárium, az élelmiszerbiztonság, ezek mind profitálhatnak abból, ha sikerült elfogadtatni a földtulajdon-nyilvántartás új globális sztenderdjét. A magánszemélyek vagy cégek birtokában lévő földterületek 70 százalékának tulajdonviszonyát nem tartják nyilván.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Afrika országaiban például a földek 90 %-áról nem létezik központi, állami adatbázis. Az International Land Measurement Standard nevet viselő szövetség egységes tulajdonviszony-nyilvántartási rendszert vezetne be világszerte, jelentette a Reuters hírügynökség. Ehhez azonban a kormányok együttműködése is szükséges. Nyilvánvaló, hogy a korrupt banánköztársaságokban és abszurdisztánokban nem érdeke az uralkodó elitnek, hogy pontosan látható és kutatható legyen, mely földek kihez tartoznak.

Kép:Pixabay

A rendszer lehetővé tenné a kistermelők számára, hogy hamar érvényesíthessék jogaikat a földdel kapcsolatban, legyen szó akár bankkölcsön vagy állami agrártámogatás felvételéről, sőt a tranzakció, a földadásvétel lebonyolítása is gyorsabbá válna. A termény tulajdonjoga sem lenne kérdéses, ha a földtulajdont igazoló papírok rendben lennének. Szakértők szerint a kistermelők elengedhetetlenül fontosak a globális élelmiszerbiztonság, a kiegyensúlyozott élelmiszerellátás megvalósításában.

A rendezett tulajdonviszonyok azt is elősegítenék, hogy több befektetés áramoljon a szegény országok agráriumába. Az egységes globális teleknyilvántartó-rendszer egyfajta ártranszparenciát is lehetővé tenne, vagyis a befektetők össze tudnák hasonlítani, hol mennyibe kerül a termőföld. A rendszert 2017 végére életbe is léptethetnék, ha a kormányok hajlandók együttműködni. Az International Land Measurement Standars-nek 28 tagja van, köztük a Világbank és az ENSZ Élelmezésügyi Szervezete, a FAO.

Lázadás a földeladások miatt
Továbbra is néhány nagy befektető kezében koncentrálódik a termőföldek nagy része. Ezek a beruházások élelmiszerexportra hasznosítják az ültetvényeket. A helyi kistermelők gyakran nyomorognak, emiatt egyre gyakoribb az erőszakos lázongás.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo