Jobban megéri a bio

Ha bioélelmiszert vásárolunk, többet kell fizetnünk érte – ez viszont a gazdálkodóknak jobban megéri, többet is keresnek, mint a hagyományos módszerekkel gazdálkodók. Csak nem nálunk.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A biogazdálkodás – bármilyen furcsán is tűnjön első pillantásra - jobban megéri a gazdálkodóknak, mint a konvencionális termelés. Habár az ilyen módszerekkel, azaz a műtrágyák, és mesterséges rovarirtók használatával azonos földterületen kisebb mennyiségű termés érhető el, (bár, mint korábban megírtuk, ez sem mindig igaz,) a nagyobb árrés miatt magasabb profittal dolgoznak a biogazdálkodók, mint a konvencionális termelők – derül ki egy világméretű, átfogó kutatásból, amelyet a „Proceedings of the National Academy of Sciences” szaklap jelentetett meg.

David Crowder és John Reganold a Washington State University kutatói elemzésükben a négy világrész 14 országában több mint ötven biogazdálkodót vizsgáltak meg, egy negyven éves időtartamra visszamenőleg. Az eredméynek magukért beszélnek: a hagyományos termelési módokkal szemben a biogazdák 35 százalékkal magasabb profittal dolgoztak. A bioélelmiszerek globális átlagban 32 százalékkal drágábbak, mint a hagyományos élelmiszerek, a biogazdálkodók azonban már akkor is ugyanakkora nyereséget termelnek, mint a konvencionálisgazdálkodók, amikor 5-7 százalékkal adják drágábban a terményeiket.

Világszerte a termőfelületnek mindössze egy százalékát hasznosítják biogazdálkodásra, ez az arány azonban a kutatók szerint növekedni fog, mivel a magasabb nyereségesség reménye egyre több gazdálkodót „tol” a biotermelés irányába. Ugyanakkor a biogazdálkodásra átállásnak komoly rizikója is van, hiszen egy konvencionális területet csak hosszú évek során lehet alkalmassá tenni a biogazdálkodásra.

Széllel szemben a magyar ökotermelők

Mint azt korábban megírtuk, a talajaink termőképességét és minőségét, vízkészleteink gazdagságát és tisztaságát, valamint éghajlatunkat tekintve, Magyarországnak az ökológiai termékek piacán Európa élmezőnyébe kellene tartoznia. De nincs ott. Már Romániában is lényegesen nagyobb az ökológiai gazdálkodás alá vont terület. A magyarországi ökogazdálkodás visszaesését elsősorban az ökológiai termékek hazai piacának fejletlensége és a szabályozói környezet ellenszele okozza. Míg Nyugat-Európában az ökológiai termékeknek kialakult fogyasztói bázisa van, addig hazánkban ez inkább réspiacnak tekinthető. Mérete 20-25 milliárd forint, azaz egy főre kevesebb mint 10 eurós költés esik évente.

Itthon még döcög a jövő üzlete
A termeléstől a piacra jutáson át a fogyasztásig szinte mindenütt megoldásra váró problémák sorakoznak a hazai ökológiai gazdálkodás területén. A nehézség ellenére mégis nagy lehetőségek rejlenek a biotermelésben, amely a világ legdinamikusabban fejlődő mezőgazdasági rendszere, és az így előállított termékek fogyasztása is meredeken nő.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo