Az eredetileg 2010-ben benyújtott jogszabálytervekről végül decemberben a Parlament és a Tanács között született megállapodást csaknem négy évig hátráltatta a GMO-kat támogató és az azokat ellenző tagországok Tanácson belüli vitája. „A megállapodás nagyobb teret enged azoknak a tagállamoknak, akik szeretnék területükön betiltani a GMO-k termesztését. Ugyanakkor ez a döntés nem jelenti a GMO-k mellett kiállók és az azt ellenzők közötti vita végétˮ - mondta a témáért a Parlamentben felelős Frédérique Ries belga liberális képviselő. „Ami pedig a továbbiakat illeti, én bízom a Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker hivatalos ígéretében a GMO-kkal kapcsolatos demokratikusabb európai döntéshozatalra és a valóban független kutatásokra vonatkozóan."
Korábbi cikkünkből megtudhatja, mely hazai élelmiszerek GMO-mentesek!
Kockázatelemzés és kockázatkezelés
Az új szabályok értelmében a tagállamok környezetvédelmi szempontokra hivatkozással is betilthatják a GMO-k termesztését. Ez alól csak azok a szempontok képeznek kivételt, amelyet az Unió élelmiszerbiztonsági ügynöksége, az EFSA már felmért.
A tagállamok többek között várostervezési igényekre, társadalmi és gazdasági hatásokra, más termékek szennyezésére, vagy mezőgazdaság-politikai célokra való hivatkozással tilthatják meg a GMO-k termesztését. A tagállamok egyes konkrét növényfajtákat, vagy egyes tulajdonságot hordozó növényeket is betilthatnak.
A tiltás bevezetése előtt a GMO-t előállító cég elfogadhatja piaci engedélyének korlátozását, azonban a tagállam egyoldalúan akkor is érvényesítheti a termény betiltását, ha a gyártó vitatja a lépést. Az Európai Unióban jelenleg a MON810 kukorica az egyetlen termesztett génmódosított növény. Az „Amforaˮ génmódosított krumplit az Európai Bizottság engedélye ellenére 2013-ban betiltotta az Európai Unió Elsőfokú Bírósága.