Bajban lehetnek a magyar gazdák

Bajban lesznek a magyar gazdák, ha beigazolódnak a világpiaci várakozások miszerint a búza és kukorica ára tartósan a jelenlegi alacsony árszinten marad. Így ugyanis, az átlagos egy hektárra jutó termelési költséget figyelembe véve, alig keletkezik hasznuk a termésen.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A búza betakarítása már befejeződött, a kukoricáé még folyamatban van. A megtermelt őszi búza mennyisége valamivel a sokéves átlag felett alakult, elérte az 5,1 millió tonnát – láthattuk a KSH legfrissebb jelentésében. A kukoricából, pedig, a sokéves átlagot, várhatóan 6,7 millió tonna terményt takaríthatnak be idén a gazdák – a NÉBIH becslése alapján. Az eredmények átlagosak: volt már jobb is, rosszabb is, említésre sem méltó - mondhatnánk, de érdemes más szemszögből is megvizsgálni a kérdést!

A Magro.hu online mezőgazdasági piactéren az elmúlt 1 évben több mint 2 millió tonna gabona fordult meg, és ezek összesített adatai alapján mind az étkezési-, mind a takarmány búza ára folyamatosan csökkent a 2012-es betakarítás óta a hazai piacon. És a világpiacon sem történt ez másként.

Nincs mit tenni
„Azt tapasztaltuk, hogy a magyar búza és kukorica ára legerősebben a külföldi árakkal korrelál, a hazai időjárásnak és más eseményeknek (pl. belvíz) az árakra való hatása elenyésző. Mivel, tehát, az árakat lokális szinten befolyásolni nem tudjuk, a legjobb, ha elfogadjuk ezt és alkalmazkodunk hozzá”- mondta Németh István, a Magro.hu mezőgazdasági piactér ügyvezetője, és gabonapiaci szakértője.
Ennek ellenére sokakat meglepetésként ért, hogy az idei aratás után milyen alacsony árszint alakult ki: 45 ezer forint tonnánként - ami különösen alacsonynak tűnik a tavalyi 65 ezer forintos árakhoz képest. Kukoricafronton sem jobb a helyzet: az egész éves árfolyamesés után várhatóan 50 ezer forint lehet az új termés ára. Tavaly jóval többre értékelték a tengerit.

És itt van a probléma, ha a gazdák a jelenlegi árszinten értékesítik akár a búzát, akár a kukoricát, az átlagos egy hektárra jutó mintegy 200 ezer forint termelési költséget figyelembe véve, alig keletkezik haszon. És ezen még a területalapú, hektáronként hozzávetőlegesen 233 eurós támogatás is csak mérsékelten javít.

A Magro.hu gabonapiaci szakértője, Németh István szerint pedig érdemi változás nem várható és ennek alátámasztására elég, ha a tőzsdék árait vesszük alapul: a BÉT határidős piacán mind a malmi, mind a takarmány búza decemberi ára 45 ezer forinton áll, a takarmány kukorica pedig mintegy 42 ezer forintba kerül ugyanerre az időszakra. A chicagói (CME/CBOT), illetve a párizsi ártőzsdén (MATIF) hasonló tendenciák figyelhetők meg.

Véleményvezér

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo