Korrupció cikkek
Van még tennivaló a tisztább gazdaságért
Nem változott a korrupció mértéke az üzleti életben az elmúlt két évben egy friss felmérés szerint, de a saját ágazatát optimistábban látja a többség.
9 trend, ami meghatározza a közeljövő üzletét
A nemzetközi tapasztalatok alapján együttműködő partnerünk, a DLA Piper összegyűjtötte azon változásokat és irányvonalakat, amelyek várhatóan meghatározóak lesznek az elkövetkezendő időszakban. Ezen globális trendekből szemezgettük ki azokat, amelyek az elkövetkezendő időszakban várhatóan még inkább előtérbe kerülnek, és egyre több országban határozzák meg a munkaügyi folyamatokat.
Jobban ügyelni kellene a beszerzésekre!
A cégek felénél egyszemélyes döntések születnek, és a vállalatok jelentős részének még beszerzési szabályzata sincsen. Az elégtelen kontrollkörnyezet jelenti továbbra is az egyik legkomolyabb veszélyforrást a gazdaságosságra a vállalatok életében.
Beszerzési csalás, pénzmosás, korrupció: minden negyedik magyar cég érintett
Ugrásszerű növekedés figyelhető meg itthon a számítógépes bűnözés és a beszerzési csalások területén. Az esetek száma világviszonylatban még mindig alacsony Magyarországon, azonban egyre összetettebb és kifinomultabb csalási formák jelennek meg.
Korrupció miatt ihatatlan a csapvíz
A vízkészletek védelmére fordított összegek szépen megtérülnek, derül ki egy ENSZ által finanszírozott kutatásból. A tiszta ivóvíz szolgáltatásának legnagyobb akadálya a korrupció, állítja a Transparency International.
Új törvények is segíthetik az etikus működést
Jövő évtől szigorodnak a vállalatok átlátható és etikus működésére vonatkozó szabályozások. Egy januárban életbe lépő új törvény kötelezi a cégeket csalásmegelőző rendszereik nyilvánossá tételére, míg a márciustól hatályos polgári törvénykönyv a menedzsment felelősségét terjeszti ki a vállalati működésre – hangzott el az EY és a Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda sajtóbeszélgetésén.
Perlavinát indíthat a bejelentővédelmi törvény
Perek százait szabadíthatja a bíróságokra a két hete közzétett bejelentővédelmi törvény. Az új jogszabály szerint a bejelentés alapján felderített 50 ezer forintot meghaladó visszaélés esetén kötelező feljelentést tenni az elkövetővel szemben. Az ilyen jogszabályok a fejlett országokban az állami rendszerekre vonatkoznak, így eleve szokatlan – és a nemzetközi társaságoknál problémák sorát veti fel – hogy a magyar jog a cégekre is kiterjed.
Nem a vérünkben van a korrupció
Nem a kultúrában, hanem feltehetően inkább az intézményi és a jogszabályi környezet hiányosságaiban keresendők a korrupció okai a visegrádi országokban. Erre a következtetésre jutott az a felmérés, amelynek célja egyrészt az volt, hogy feltárja az egyes közép-európai országok vezetőinek kulturális sajátosságait, másrészt hogy megvizsgálja, mennyire épült be az etikus viselkedés a vezetői kultúrába.
Egyre romlik a versenyképességünk
Három helyet esett vissza Magyarország egy év alatt a Világgazdasági Fórum (WEF) évente közzétett globális versenyképességi rangsorában, így a 63. helyet foglaljuk el - közölte a WEF magyarországi partnerintézete, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet. A makrokörnyezet instabil és magas a korrupció. A régióban szinte mindenki csúszik lefelé.
Szabályzat is segíthet „megfogni” a pénzt
A hazai vállalatok csekély része kezeli rendszerszinten a visszaélésekből fakadó kockázatok elleni védekezést. Pedig a tisztázatlan elvárások vagy épp a beszerzési folyamatok átláthatatlansága révén jelentős pénz folyik el a cégeknél.
A korrupció útja
Kellő szabályozás híján hivatallal való visszaélések, nyerészkedés és illetéktelen befolyásolás táptalaja lehet az, amikor közhivatalnokok magánszektorban vagy üzletemberek a közigazgatásban folytatják karrierjüket - derül ki a Transparency International Magyarország (TI) legutóbbi tanulmányából, melyet a budapesti Holland Nagykövetség támogatásával jelentetett meg.
Hamisítottak a minisztériumban
Hamis miniszteri aláírásokat talált hivatalos dokumentumokon a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) belső ellenőrzése - értesült az MTI Hírcentrum.
A magyarok 96 százaléka szerint ez komoly gond
Nőtt a korrupció az Európai Unióban: a friss felmérés során megkérdezettek összesen nyolc százaléka nyilatkozott úgy, hogy az elmúlt év során kenőpénz fizetésére kérték őket, vagy azt várták el tőlük, 47 százalék szerint pedig országában megemelkedett a korrupció az elmúlt három évben.
"Korrupció? Ugyan kérem!"
Etikai szabályzatot hagytak jóvá az Európai Parlament (EP) képviselői saját részükre annak érdekében, hogy a jövőben a korrupció legkisebb gyanúját is elkerüljék.
"Magyarország ugyanolyan korrupt, mint volt!”
Hazánk korrupciós megítélése nem javult: jelenleg az 54. helyen áll a 183 országot vizsgáló korrupciós rangsorban, míg tavaly az 50. volt 178 ország között; európai összehasonlításban a tavalyihoz hasonlóan a 20. helyezett - ismertette a Transparency International (TI) 2011-es Korrupció Érzékelési Index (CPI) eredményeit Földes Ádám, a nemzetközi szervezet magyarországi vezetője.
Aki tenne a korrupció ellen, csatlakozzon!
Ideje felébredni! címmel társadalmi kampányt indított a Transparency International (TI). Az antikorrupciós szervezet nemzetközi elnöke ebből az alkalomból Budapestre látogatott és felhívta a figyelmet a korrupció mindenkit érintő káros következményeire.
Korrupció: költségvetésnyi pénz úszik el
Évente 120 milliárd euróra becsülhető az a veszteség, amely az Európai Unióban a korrupció miatt keletkezik - derül ki a témáról csütörtökön elfogadott európai parlamenti határozatból. Ez az összeg megfelel az EU éves költségvetésének.
Lesújtó adat: minden második cég szembesült bűncselekménnyel
A Legfőbb Ügyészség statisztikái szerint 2010-ben a feltárt gazdasági bűncselekmények száma 26,1 százalékkal nőtt. Az okok között egyértelműen a gazdasági válság hatásai érthetőek tetten: egyrészt a megnehezült gazdasági környezetben az elkövetők közül sokan igazolva vélik a kerülőutak lehetőségét. A másik oldalon ugyancsak a válságnak köszönhető, hogy a munkavállalók létszáma csökkent, ezáltal kevesebb energia, figyelem jutott a belső ellenőrzésre - már csak azért is, mert a vállalatvezetők figyelme első sorban a túlélésre összpontosít.
Lobbizás és kvóta-svindlik: korrupció a klímapolitika körül
A Transparency International megjelentette Globális Korrupciós Jelentését, ami a klímaváltozással kapcsolatos korrupciós kockázatokat elemzi. A jelentés gyakorlati iránymutatásokat nyújt kormányoknak, nemzetközi szervezeteknek és vállalatoknak a jó kormányzás elemeiről a klímapolitika területén. A Transparency International szerint a klímapolitika körül évi 50 000 milliárd forintnak megfelelő pénz áramlik ellenőrizetlenül a világban.
Korrupció nélkül olcsóbb lenne a távközlés és az ingatlan is
Oroszországban az élelmiszerek 15, a távközlés 10, és az ingatlanok 25-30, sőt, Moszkvában akár 60 százalékkal is olcsóbbak lehetnének, ha nem lenne a hihetetlen bürokrácia és a legalizált korrupció - állítják az orosz kormány szakértői.
A korrupció rossz, a megvesztegetés nem...
Egy görög felmérés eredményei szerint a helyiek jelentős számban vélik úgy, hogy a korrupció az ország legnagyobb problémája. Tízből öten azonban úgy látják, morálisan nem helytelen a közszolgák lefizetése, ha ezzel javíthatnak az igénybe vett szolgáltatás minőségén. - olvasható az ELTE TÁTK hirlkevelében.
Illegális bányák: ellopott természeti kincsek
Az ásványok és ércek bányászata a világon mindenütt problematikus: nemcsak az ezzel járó környezetszennyezés, hanem a korrupció és harácsolás miatt is, ami ezt a tevékenységet övezi. A jövőbeni növekedés motorjának tartott BRIC-országok ékes példái ennek. Indiában egymást érik a bányaipari sikkasztási botrányok, melyekben több politikus is érintett, Peruban pedig a kínai tulajdonosok kizsigerelő praktikái ellen lázadnak a bányászok.
Hogyan lepleződnek le a zsebre dolgozók?
Januártól megbízhatósági vizsgálaton kell részt venniük a hivatásos állományúaknak, amely során titkosszolgálati módszereket is alkalmazhatnak, hogy a korrupt dolgozót leleplezzék. A szakszervezetek és a jogászok tiltakoznak, úgy látják, ezek az ellenőrzések egy sor alkotmányos problémát vetnek fel. A Transparency International Magyarország ügyvezetője szerint pedig éppen a leginkább korrupció sújtotta területeken nincs ellenőrzés. Hazánkban ugyanis nem a rendőrség, hanem az egészségügy a leginkább korrupcióval fertőzött terület.
Mit tehet a magyar kormány a korrupció ellen?
A Transparency International hazai és nemzetközi vezetői január 20-án mutatták be ajánlásaikat a kormánynak, mivel egy hatékony korrupció elleni fellépést várnak a magyar elnökségtől.
Térképen követnék a korrupció terjedését
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által a korrupciós kockázatok feltérképezését támogató elektronikus adatfelvevő, feldolgozó és térképi megjelenítő rendszer fejlesztésére kiírt közbeszerzést az InterMap Térinformatikai Tanácsadó Iroda Kft. nyerte meg nettó 18 millió 375 ezer forinttal - az eredmény a legutóbbi Közbeszerzési Értesítőben jelent meg.
Mit tegyünk, hogy ne vesztegessünk meg külföldieket?
A Transparency International (TI) nemzetközi központja ma hozta nyilvánosságra kutatásának eredményét, mely 36 országban vizsgálta a külföldiek vesztegetését tiltó OECD Egyezmény megvalósulását. A 2010-es Jelentés megállapítja, hogy az aláíró országok kevesebb, mint a fele teljesíti az 1999-ben életbe lépett Egyezménnyel kapcsolatos követelményeket.
Számolják a milliókat: mennyit csaltak az uniós forrásoknál?
Összességében jelentős mértékben csökkent, a mezőgazdaság, a kohéziós (felzárkóztatási) politika és az előcsatlakozási alapok felhasználása tekintetében azonban növekedett tavaly az EU-nak bejelentett pénzügyi szabálytalanságok száma - olvasható az unió pénzügyi érdekeinek védelméről és a csalás elleni küzdelemről szóló, szerdán Brüsszelben közzétett éves jelentésben.
"A korrupció miatt még súlyosabb a válság"
A világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete, az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) arra szólítja fel az üzleti világ szereplőit, hogy minden erejükkel az etikus üzleti magatartás mellett kötelezzék el magukat, valamint, hogy felsővezetőiket és pénzügyi szakembereiket komoly etikai alapelvek alapján szűrjék meg.
Nem csak a politikusok lopnak: a magyar cégek negyede bűzlik
Magyarországon a leggyakoribbak a vállalati csalások a közép- és kelet-európai régióban, a hazai cégvezetők negyede tapasztalt komoly visszaéléseket saját vállalkozásánál az elmúlt két évben - derül ki az Ernst & Young Globális Visszaélési Felméréséből.
Hagyó vallomása után nem mehetett haza
Őrizetbe vette a rendőrség Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettest, Horváth Évát, a politikus szóvivőjét és Lelovics Ottó kommunikációs szakembert péntek késő este - erősítette meg Tafferner Éva, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI információját. A rendőrség mindhármuk esetében kezdeményezni fogja az előzetes letartóztatás elrendelését - mondta Tafferner Éva.
Miért ne válhatna a közbeszerzés az ország fő vonzerejévé?
Neves magyar és külföldi előadók tartottak előadást a Transparency International Magyarország által szervezett "Közbeszerzések átláthatósága és hatékonysága" című konferencián kedden, Budapesten.
A Volánbusznál nem tudnak a 80 milliós kenőpénzről
A Volánbusz az EvoBus ügyletével kapcsolatban nem rendelkezik információval - közölte a társaság az MTI-vel szerdán, arra a hírre, hogy az EvoBus a Volánbusszal kötött ügyletben több mint 300 ezer euró kenőpénzt fizetett ki magyar kormánytisztviselőknek.
A Mercedes a magyar kormányt is lefizette?
A Daimler egyelőre nem kommentálta az amerikai igazságügyi minisztérium Washingtonban nyilvánosságra hozott keresetét, amely szerint a németországi autógyár termékeinek eladása érdekében külföldi kormánytisztviselőket fizetett le. A szerda reggeli berlini híradások ugyanakkor megerősítették azt az értesülést, amely szerint a megvesztegetett országok listáján Magyarország is szerepel. A Népszabadság értesülései szerint 2003-ban és 2005-ben voltak a gyanús magyar ügyletek.
Ön szerint ki korrupt ma Magyarországon?
A hazai gazdasági élet szereplői - legyen szó vezetőkről vagy alkalmazottakról - vajon mennyiben tudják elkerülni a korrupciót? A versenyképesség, a hosszú távú működés érdekében tett vagy elutasított tisztességtelen ajánlatok döntően befolyásolhatják a cégek jövőképét vagy éppen erőforrásaik kihasználtságát. De kik a korruptak?
"A korrupció ellen nem hivatalokkal kell küzdeni"
Bár alapvetően előremutató a Kormány által benyújtott és a Parlament által elfogadott antikorrupciós törvénycsomag, számos szakmai hiba csökkenti az új törvények hatékonyságát, és ezáltal a korrupció-ellenes célok megvalósulásának esélyét - többek között ezt tartalmazza az az állásfoglalás, melyet a 2009. március 1-jétől életbe lépő jogszabállyal kapcsolatban fogalmazott meg a Transparency International.
Bajnai és a korrupció
Bajnai Gordon szerint jelentős előrelépés lesz, ha az Országgyűlés a jövő hétfőn elfogadja az antikorrupciós törvényt, de a jogszabály önmagában nem fog minden problémát megoldani, kell, hogy a társadalom is akarja a változást. A kormányfő a korrupcióellenes világnap kapcsán adott interjújában úgy fogalmazott: a törvény lehetőséget és keretet teremt a változáshoz, de egyben kényszer is arra, hogy az ország szembenézzen a korrupcióval, ami ma nagyon súlyos probléma.
„Régóta készült lecsapni a rendőrség”
A Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI) több hónapon át nyomozott, mielőtt őrizetbe vette a Budapest Airport (BA) Zrt. és a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) Zrt. jogi igazgatóját - közölte Horváth Katalin Fanni, az RRI sajtószóvivője.
286 millióból térképezik fel a korrupciót
A korrupciós kockázatok feltérképezésére projektet indít az Állami Számvevőszék (ÁSZ) uniós támogatással, 286,5 millió forintos összköltséggel - mondta Csapodi Pál, az ÁSZ főtitkára kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
Továbbra is a politika a korrupció melegágya
Bár Magyarország egy helyet javított nemzetközi korrupciós helyezésén, sem ezzel, sem a kapott közepes osztályzattal nem lehet elégedett - mondta az MTI-nek kedden Marschall Miklós, a Transparency International (TI) európai és közép-ázsiai igazgatója, aki szerint a korrupció méregfogát a párt-, illetve a kampányfinanszírozás átláthatatlansága jelenti az országban.
Korrupció: 70 % szerint a politikus kezdeményez
A korrupció a hazai közbeszerzési eljárások 66-75 százalékát befolyásolja, és becslések szerint a közbeszerzési árakat 25 százalékkal drágítja - ismertette a Közbeszerzések Tanácsa (KT) megbízásából készített elemzés legfontosabb megállapításait Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.
A korrupció sem gyorsítja a válság leküzdését...
Dollármilliárdokban mérhető üzleti korrupció lassítja világszerte a válságból való kilábalást, állapítja meg a Transparency International idei Globális Korrupciós Jelentése. A riport korrupció-ellenes módszerek vállalati bevezetését sürgeti az üzleti korrupció megfékezése érdekében.
Ez a Balkán: egyre több kenőpénzt fizetünk
A Transparency International ma megjelent legfrissebb felmérése szerint a lakosság fele úgy véli, hogy az üzleti szféra vesztegetések útján befolyásol politikai döntéseket. Magyarországon az emberek legnagyobb része az üzleti szektort, illetve a politikai pártokat tartja a legkorruptabbnak.
"Adjál pénzt, különben kirúgatlak!"
Nagy az érdeklődés az uniós támogatások megszerzése iránt, az erős lobbitevékenység pedig sokszor túlmutat a jogszerűség keretein; a bűnözők egyre kifinomultabb eszközökkel próbálnak meg Magyarországon is jogszerűtlenül nagy összegű támogatáshoz jutni - derül ki a Nemzetbiztonsági Hivatal elmúlt évi tevékenységéről készített évkönyvből.
Az Apeh? Nem megvesztegethető!
Az adóhatóság működésével a lakosság 7 százaléka nagyon elégedett, 56 százaléka pedig inkább elégedett, a cégek körében ez az arány 7, illetve 69 százalék - derül ki a Medián felméréséből.
Korrupció: bírók vagyona eltitkolva
A gazdasági világválság következményeként világszerte növekednek a korrupciós kockázatok, ezért nagyobb figyelmet kell fordítani a korrupció elleni küzdelemre. Magyarország is megnövekedett korrupciós kihívások előtt áll: a Global Integrity legfrissebb jelentése szerint Magyarországon a legproblematikusabb terület az igazságszolgáltatás. Magyarország közepesen érintett: 77 pontot kapott a lehetséges 100-ból.
Veszélyben a bolgárok és a románok pénze?
Az Európai Bizottság által tegnap kiadott jelentés Románia és Bulgária igazságügyi reformjának, valamint a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcának eredményeiről ugyan szankciókat nem tartalmaz, de a nyári átfogó jelentés előtt figyelmezteti a két országot. Ha a két tagország a következő félévben sem tud meggyőző eredményeket felmutatni, a Bizottság megtagadhatja az uniós támogatások kifizetését.
Korrupció: csak látszatmegoldás a kormány intézkedése?
A Transparency International Magyarország üdvözli a kormány azon kezdeményezését, hogy erős védelmet kivan biztosítani a korrupciós ügyeket feltáró bejelentőknek. Ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a Közérdekvédelmi Hivatal létrehozása önmagában nem megfelelő eszköz a rendszerszerű korrupció felszámolására. Egyúttal javasolja, hogy a közérdeksérelmet bejelentők védelme mellett a kormány fordítson figyelmet az Antikorrupciós Koordinációs Testület által jóváhagyott Korrupció Ellenes Stratégiában megfogalmazott prioritások végrehajtására.
"Ne most adja a borítékot! Figyel a kamera!"
Videokamerákat szerelnek fel az ukrán főváros kórházaiban, hogy az egészségügyi személyzet ne fogadhasson el hálapénzt a betegektől - jelentette be csütörtökön Leonyid Csernoveckij kijevi polgármester.