A strasbourgi plenáris ülésen megszavazott szövegben a képviselők a korrupcióellenes szabályozás szigorítását, mindenekelőtt uniós szintű szankciók bevezetését sürgetik. Fontosnak tartják azt is, hogy ez a téma továbbra is kapjon kiemelt figyelmet a bővítési folyamatban.
Az uniós lakosság 80 százaléka úgy látja, a korrupció országában a legkomolyabb problémák közé tartozik - derül ki a szövegből. (Oroszországban az élelmiszerek 15, a távközlés 10, és az ingatlanok 25-30, sőt, Moszkvában akár 60 százalékkal is olcsóbbak lehetnének, ha nem lenne a hihetetlen bürokrácia és a legalizált korrupció.)
Biztosan korrupt volt az MSZP-SZDSZ kormány?
A magyarok 76 százaléka szerint a 2002-2010 között hivatalban lévő szocialista-liberális kormányokhoz korrupciós ügyek kapcsolódnak - olvasható a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásábant. Az MSZP-szimpatizánsok 74 százaléka, a Fidesz-szimpatizánsok 75 százaléka vélekedik úgy, hogy a megelőző nyolc év kormányzatát terhelik korrupciós ügyek. A Jobbik táborában 89 százalékban, az LMP táborában pedig 90 százalékban identitásképző konszenzus a szocialista-liberális kormányokhoz kapcsolódó korrupció.
Akik szerint voltak vesztegetéssel és hivatali visszaéléssel kapcsolatos esetek, azok 60 százaléka elégedetlen az ügyek kivizsgálásával. Pártszimpátia szerint a szocialista szimpatizánsok negyede elégedett a tényfeltárással, amiben a Fidesz-tábor 37 százaléka, a Jobbik-tábor 15 százaléka ért egyet - közölték. (Egy görög felmérés eredményei szerint a helyiek jelentős számban vélik úgy, hogy a korrupció az ország legnagyobb problémája.)
Magyar lépések a korrupció visszaszorításáért
Új fejezethez ért Magyarországon a korrupció elleni harc - mondta még áprilisban Navracsics Tibor, amikor Eric Holder amerikai igazságügyi miniszterrel folytatott megbeszéléseket. A magyar tárcavezető elmondása szerint a beszélgetés jelentős részét a korrupcióellenes harc töltötte ki, majd Eric Holder felajánlotta az Egyesült Államok segítségét a korrupció elleni küzdelem folytatásában.
A magyar miniszterelnök-helyettes a beszélgetés során vázolta azon lépéseket, amelyeket az elmúlt időszakban a kormány a korrupció visszaszorítása érdekében tett, ide értve a bírósági eljárások gyorsítását lehetővé tevő jogszabályokat, a kormánytisztviselőket érintő jogi szabályozásokat, valamint a közbeszerzési törvényt.
Ez utóbbi törvény a Magyar Közlöny 2011. július 20-i 86. számában jelent meg, a kormányzat szándéka szerint hatékonyan segítheti a korrupció elleni harcot az offshore cégek közbeszerzésekből való kizárásával. A kormany.hu-n megjelent dokumentum szerint a Széll Kálmán Tervben megjelölt céloknak megfelelően alkalmazása révén jelentős mértékben visszaszoríthatóvá válik a korrupció. "Az új törvény - mely 2012. január 1-jén lép hatályba - teljes egészében lefedi azokat az eljárásbeli magatartásokat, amelyek a törvényi szabályok kijátszására irányulnak. Az átláthatóság, a jóhiszeműség és tisztesség, a rendeltetésszerű joggyakorlás mellett rögzíti a közpénzek hatékony és felelős felhasználásának elvét is." - írja a kormányzat.
Az elfogadott törvény több, a verseny tisztaságát megóvó szabályt is tartalmaz, többek között az aránytalanul alacsony ár új kitételek szerinti meghatározását és a formai okok miatti érvénytelenítés lehetőségének kizárását.