Miért ne válhatna a közbeszerzés az ország fő vonzerejévé?

Neves magyar és külföldi előadók tartottak előadást a Transparency International Magyarország által szervezett "Közbeszerzések átláthatósága és hatékonysága" című konferencián kedden, Budapesten.

A magyarországi Brit Nagykövetségen megrendezett szakmai eseményen az Európai Unió által is finanszírozott beruházások közbeszerzési eljárásaiban jártas szakemberek osztották meg tapasztalataikat. A konferencia célja, a közszférában dolgozókat gyakorlati információhoz juttatni a közbeszerzési folyamatok hatékonyságát és átláthatóságát illetően, valamint felhívni a figyelmet az azokban rejlő korrupciós kockázatokra. A konferenciát az Európai Bizottság Európai Csaláselleni Hivatala (OLAF) támogatta.

 „Magyarországnak szüksége van lelkes külföldi befektetőkre a gazdasági egyensúly megteremtéséhez, a befektetőknek pedig hatékony közbeszerzési rendszerre. Miért ne válhatna a hatékony közbeszerzési rendszer Magyarország fő vonzerejévé a következő években?" - mondta nyitóbeszédében Greg Dorey, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete.

Tátrai Tünde, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója, közbeszerzési tanácsadó által vezetett kutatás azt mutatta, hogy „a közbeszerzési szabályozás nem képes valódi gátját jelenteni a tisztességtelen versenynek, így az egyik legfontosabb hatékonyságnövelő lehetőséget veszítjük el a közpénz elköltése során."

Dr. Velikovszky László, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Európai Uniós Közbeszerzési Koordinációs és Szabályossági Egységének (NFÜ EKKE) igazgatója a közbeszerzési eljárások főbb problémáiról beszélt. Kiemelte: 2006. január 1-jétől 2008. december 31-ig összesen 12 314 közbeszerzési eljárás került lefolytatásra, és ebből 2245 esetben (18,23%) született valamilyen tartalmú Közbeszerzési Döntőbizottsági (KDB) határozat. Az EKKE ellenőrzéseivel érintett közbeszerzési eljárások száma ugyanezen időszakban 1423, melyből összesen 85 esetben (5,97%) került sor Közbeszerzési Döntőbizottságnál jogorvoslat előterjesztésére. Ez az arány is alátámasztja, hogy az EKKE és a KSZ-ek ellenőrzései során tett megállapítások, illetve javaslatok az eljárások során jól alkalmazott módszernek tekinthetők a jogorvoslatok megelőzésére vagy lehetőség szerinti elkerülésére.

A konferenciát Dietz-Blaskó Judit, a Transparency International Magyarország projektmenedzsere zárta. Végszavában hangsúlyozta, hogy „a tét hatalmas.  A közbeszerzések tisztasága és hatékonysága meghatározhatják a következő évek gazdasági fejlődését Magyarországon.  Az elmúlt években nyilvánvalóvá vált, hogy a közbeszerzésnek nem szabad pusztán jogi és adminisztratív technikai folyamattá válni, hanem egy teljeskörű, társadalmilag beágyazott, gazdaságilag racionális, transzparenciát és üzleti racionalitást jól ötvöző megoldásra van szükség.  Ezt a megoldást csak egy minden érdekelt bevonásával létrehozott folyamat hozhatja meg. Ez a megoldás nem csak egy jogszabály, hanem egy teljes működési modell, személyes felelősséggel, valamint fékek és egyensúlyok intézményrendszerének létrehozásával."

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo