Ti cikkek
"Magyarország ugyanolyan korrupt, mint volt!”
Hazánk korrupciós megítélése nem javult: jelenleg az 54. helyen áll a 183 országot vizsgáló korrupciós rangsorban, míg tavaly az 50. volt 178 ország között; európai összehasonlításban a tavalyihoz hasonlóan a 20. helyezett - ismertette a Transparency International (TI) 2011-es Korrupció Érzékelési Index (CPI) eredményeit Földes Ádám, a nemzetközi szervezet magyarországi vezetője.
Csökkenő tendenciát mutatnak a közbeszerzések
Az Alapítvány a Korszerű Közbeszerzésért és a Transparency International Magyarország közös kutatása szerint 2010-ben a bruttó hazai termékhez viszonyítva kevesebbet költöttünk el közbeszerzésben, mint egy évvel korábban. A KSH előzetes 2010-es GDP-adatait alapul véve jelenleg 5,66% a GDP-hez viszonyított szerződött közbeszerzési érték Magyarországon. Ehhez képest a közbeszerzés az EU GDP-jének mintegy 17 %-át teszi ki.
Mit tehet a magyar kormány a korrupció ellen?
A Transparency International hazai és nemzetközi vezetői január 20-án mutatták be ajánlásaikat a kormánynak, mivel egy hatékony korrupció elleni fellépést várnak a magyar elnökségtől.
Választások előtt: túl sokat költenek a pártok
A Transparency International Magyarország (TI) szerint a kormány eddig csak szimbolikus lépéseket tett a párt- és kampányfinanszírozás rendbetételére. A szervezet nyomon követi az önkormányzati választások kampányköltéseit és azonnali megoldást sürget a helyzet rendezésére.
Mit tegyünk, hogy ne vesztegessünk meg külföldieket?
A Transparency International (TI) nemzetközi központja ma hozta nyilvánosságra kutatásának eredményét, mely 36 országban vizsgálta a külföldiek vesztegetését tiltó OECD Egyezmény megvalósulását. A 2010-es Jelentés megállapítja, hogy az aláíró országok kevesebb, mint a fele teljesíti az 1999-ben életbe lépett Egyezménnyel kapcsolatos követelményeket.
Állami cégek: titkolózni veszélyes
A Transparency International szerint a közpénzek felhasználásának átláthatósága és az elszámoltathatóság garanciái sérülhetnek, ha a kormány eltörli azt a törvényi rendelkezést, ami egyértelműsíti az állami vállalatok gazdálkodásának nyilvánosságát.
"A Fidesz javaslata veszélyezteti a jogalkotás kontrollját"
Aggályosnak találja a K-Monitor és a Transparency International Magyarország az Alkotmánybíróság tagjainak jelölési folyamatáról szóló törvénymódosító javaslat tartalmát és beterjesztésének módját.
Miért ne válhatna a közbeszerzés az ország fő vonzerejévé?
Neves magyar és külföldi előadók tartottak előadást a Transparency International Magyarország által szervezett "Közbeszerzések átláthatósága és hatékonysága" című konferencián kedden, Budapesten.
A Fidesz és az MSZP már egymilliárdot költött a kampányra
A Transparency International Magyarország, a Freedom House Europe és az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet által közösen jegyzett a kepmutatas.hu oldalon megjelent adatok szerint a 2010-es parlamenti választások első fordulója előtt két nappal mind az MSZP, mind pedig a Fidesz többet költöttek kampányaikra a törvényben engedélyezettnél. A civil szervezetek becslései alapján az MSZP eddig 650 millió 940 ezer forintot, míg a Fidesz 475 millió 619 ezer forintot költött, szemben a törvényben engedélyezett 386 millióval.
Már a Jobbik is százmilliónál tart...
A kampánymonitor segítségével nyomon követhetőek a pártok kampányköltései. A kepmutatas.hu diagramján - melynek adatai folyamatosan frissülnek -, jól látható, hogy melyik párt éppen hol tart a kampányköltésben.
"A korrupció ellen nem hivatalokkal kell küzdeni"
Bár alapvetően előremutató a Kormány által benyújtott és a Parlament által elfogadott antikorrupciós törvénycsomag, számos szakmai hiba csökkenti az új törvények hatékonyságát, és ezáltal a korrupció-ellenes célok megvalósulásának esélyét - többek között ezt tartalmazza az az állásfoglalás, melyet a 2009. március 1-jétől életbe lépő jogszabállyal kapcsolatban fogalmazott meg a Transparency International.
Továbbra is a politika a korrupció melegágya
Bár Magyarország egy helyet javított nemzetközi korrupciós helyezésén, sem ezzel, sem a kapott közepes osztályzattal nem lehet elégedett - mondta az MTI-nek kedden Marschall Miklós, a Transparency International (TI) európai és közép-ázsiai igazgatója, aki szerint a korrupció méregfogát a párt-, illetve a kampányfinanszírozás átláthatatlansága jelenti az országban.
Kampánypénzek: a Fidesz nem reagált érdemben...
A Transparency International és a Freedom House a parlamenti pártoktól érkezett reakciókat követően eldöntötte, hogy a továbbiakban nem kíván részt venni a kampányfinanszírozással kapcsolatos sikertelen egyeztetések folytatásában. A kampányfinanszírozási reformjavaslatot jegyző két civil szervezet jövőre kiemelt figyelemmel követi a pártkampányokat, és nyilvánossághoz fordul, ha finanszírozással kapcsolatos visszaéléseket tapasztal. - írják a szervezetek közleméynükben.
A korrupció sem gyorsítja a válság leküzdését...
Dollármilliárdokban mérhető üzleti korrupció lassítja világszerte a válságból való kilábalást, állapítja meg a Transparency International idei Globális Korrupciós Jelentése. A riport korrupció-ellenes módszerek vállalati bevezetését sürgeti az üzleti korrupció megfékezése érdekében.
Ez a Balkán: egyre több kenőpénzt fizetünk
A Transparency International ma megjelent legfrissebb felmérése szerint a lakosság fele úgy véli, hogy az üzleti szféra vesztegetések útján befolyásol politikai döntéseket. Magyarországon az emberek legnagyobb része az üzleti szektort, illetve a politikai pártokat tartja a legkorruptabbnak.
Képmutatás, avagy a partfinanszírozás
Az európai választási kampány alatt is folytatja munkáját az a civil kezdeményezés, amelynek célja a párt- és kampányfinanszírozás átfogó reformja. A Freedom House Europe és a Transparency International Magyarország által koordinált rendhagyó összefogás a médián keresztüli civil nyomásgyakorlással párhuzamosan új törvényjavaslatot készít. A szervezők a www.kepmutatas.hu oldalon várják további médiumok csatlakozását.
Korrupció: csak látszatmegoldás a kormány intézkedése?
A Transparency International Magyarország üdvözli a kormány azon kezdeményezését, hogy erős védelmet kivan biztosítani a korrupciós ügyeket feltáró bejelentőknek. Ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a Közérdekvédelmi Hivatal létrehozása önmagában nem megfelelő eszköz a rendszerszerű korrupció felszámolására. Egyúttal javasolja, hogy a közérdeksérelmet bejelentők védelme mellett a kormány fordítson figyelmet az Antikorrupciós Koordinációs Testület által jóváhagyott Korrupció Ellenes Stratégiában megfogalmazott prioritások végrehajtására.
"A kormány nem tesz semmit a csúszópénzek ellen"
A magyar válaszadók 41 százaléka teljesen hatástalannak, 29 százaléka pedig hatástalannak minősítette a kormány korrupció-ellenes törekvéseit - derül ki a korrupció ellen küzdő nemzetközi szervezet, a Transparency International (TI) kedden Londonban közzétett elemzéséből.