Korrupció: homokba dugják a fejüket a vállalatok

Számos hazai vállalatvezető véli úgy, hogy cégét egyáltalán nem érinti a korrupció és az etikai vétség problémaköre, igaz, csupán a cégek kevesebb, mint negyede igyekszik azonosítani az ilyen kockázatot hordozó kulcspozíciókat saját szervezetén belül. A vállalatvezetők több mint fele gondolja úgy, hogy számára nem fontos az etikai vétségek, visszaélések kezelése, miközben a gyenge kockázatkezelés komoly veszteségekkel jár.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Túl elterjedt a megvesztegetés - Kép: SXC

Javuló tendenciák mellett továbbra is hiányos a magyarországi cégek korrupció és visszaélések elleni védelmi mechanizmusa, a hatóságokhoz ráadásul az érintettek csak elenyésző része fordulna, ha korrupciós üggyel találkozik. A cégek kevesebb, mint negyede fordít figyelmet arra, hogy azonosítsa és ellenőrizze a magas korrupciós kockázattal járó tevékenységeket és pozíciókat – derül ki az EY és az MKIK GVI vállalati visszaéléseket vizsgáló magyarországi kutatásából

A kkv-k kevésbé érzik fontosnak a kockázatkezelést, mint a nagyvállalatok

A cégvezetők több mint fele (56 százaléka) nem tartja fontosnak az etikai vétségek, visszaélések kezelését – az utóbbi körbe tartozók közel nyolcvan százaléka kis- vagy közepes vállalatot vezet. Bár a kkv-k hasonló kockázatoknak vannak kitéve, mint a nagyvállalatok, vezetőik kevésbé foglalkoznak ezzel a témával.  Ugyanakkor bíztató eredmény, hogy etikai kódexszel egyre több vállalat rendelkezik, az utóbbi két évben mintegy 28 százalékról 34 százalékra nőtt az erre gondot fordítók aránya. (Pedig ez a probléma a versenyképességünket is rontja.)

”Az etikai kódex egy érték- vagy szabálygyűjtemény, ami támogatja a cég munkavállalóit és partnereit helyes döntések meghozatalában és a példamutató viselkedésben. Hasznos eszköz, de nem varázspálca. Önmagában, megfelelő kontrolrendszer kialakítása és támogatása nélkül alkalmazva nem elégséges és könnyen ringatja a vezetőséget hamis biztonságérzetbe. Ez azért is veszélyes, mert a kutatás arra is rámutat, hogy sok kockázattal nincsenek tisztában a cégek, az ismerteket pedig sokszor nem vagy nem megfelelően kezelik” - mondta Biró Ferenc, az EY Visszaélés-kockázatkezelési Szolgáltatások partnere.

A válaszadó cégek 64 százaléka nem méri fel rendszeresen a kockázatait. Ezzel párhuzamosan sok vezető úgy gondolja, hogy cége nincsen kitéve a korrupció és az etikai vétségek veszélyének és csak 66 százalékuk érzi elengedhetetlennek a vállalati érdekeket sértő magatartás megelőzését. A cégek felsővezetőihez ugyanakkor a korábbinál nagyobb arányban jutnak el az etikai ügyek: a 75 százalékos arány 2010-ben még csupán 19, 2011-ben 28, 2012-ben pedig 45 százalékon állt.

Így csökkentheti a visszaéléseket cégében
Egy cég érdekeit sértő visszaélések a legkisebb vállalkozásokban is előfordulhatnak és cégtulajdonosként jogos elvárás, hogy tudjunk ezekről. Nem mindegy azonban, hogy miként derül fény a vállalaton belüli jogsértésekre, vagyis, hogy a munkáltató milyen feltételekkel üzemeltethet belső visszaélés-jelentő rendszert.
Informatikai szempontból a vállalatvezetők több mint harmada (36 százaléka) legnagyobb kockázatként a cég által tárolt adatok munkatársak általi kiszivárogtatását és harmadik félnek való átadását azonosította.

Az immár negyedik alkalommal megjelenő kutatás azt mutatja, hogy korrupciós kínálat megjelenése esetén a vállalatoknak csupán kis része, 6–17 százaléka fordulna a rendőrséghez. A válaszadók leginkább hatósági ellenőrzéskor fellépő korrupciós ajánlat esetén értesítenék a hatóságokat (17 százalék), míg legritkább esetben akkor hívnák a szerveket, ha a korrupció az üzleti partnerek között fordulna elő (6 százalék). Az adatok alátámasztják, hogy a nyilvánosságra került korrupciós esetek ténylegesen csak a jéghegy csúcsát jelentik. (Jellemző probléma az egyszemélyes döntéshozatal, amely nagy kockázatot jelent mind a beszállítók, mind a megrendelők számára, és nagymértékben növeli a visszaélések lehetőségét.)

Javult a jogszabályi környezet

A vállalatvezetők úgy látják, a jogszabályi környezet bizonytalanságának minden komponense, még ha kis mértékben is, de javult 2014-ben, megtörve a korábbi felmérések eredményeiből kirajzolódó tendenciát. Az állami kapcsolatok fontossága azonban 2010-hez képest valamelyest nőtt az üzleti életben.

A magyar cégek jellemzően kevesebb energiát és figyelmet fordítanak megelőzésre és a kockázatok átfogó kezelésére, mint amit nemzetközi piacokon láthatunk. Míg nemzetközi szinten 77% rendelkezik etikai kódexszel, 54% üzemeltet etikai forródrótot és 48% vezetett be anti-korrupciós oktatási programokat, Magyarországon ezek az arányok lényegesen alacsonyabbak: 34%, 54%, valamint 15%.

„A vállalatoknak sokszor nincs megfelelő kockázatkezelési mechanizmusa, amely átfogóan figyelembe venné a korrupcióhoz és egyéb belső visszaélésekhez kapcsolódó veszélyeket. Márpedig a kockázatok hatékony és átgondolt kezelése biztosítja a befektetők és a vállalatvezetés számára a tisztességes üzletmenetet, védi a munkavállalót és a vezetőt egyaránt, és ráadásul nagymértékben csökkenti a visszaélések miatt elszenvedett veszteséget” – hangsúlyozta Biró Ferenc.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo